18.10.2021, meniny má
24. augusta 2021

Ako budú fungovať školy od septembra? Plošné zatváranie nebude, poskytnú sa testy na samotestovanie

Ako budú fungovať školy od septembra? Plošné zatváranie nebude, poskytnú sa testy na samotestovanie
zdroj: tvnoviny.sk/rodinka.sk
reklama

Nové pravidlá predstavilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pár dní dozadu, a to pred začiatkom školského roka. Ako budú fungovať školy? Po novom nebude ministerstvo zatvárať školy plošne, na nástup do školy nebude potrebný test a pri pozitívnom prípade nakazenia sa bude postupovať podľa pravidiel Úradu verejného zdravotníctva.

Hlavné je, aby boli školy otvorené

Branislav Gröhling, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR nedávno uviedol, prečo sa školy nebudú zatvárať plošne:

„Snahou nás všetkých je, aby sa žiaci čo najviac vzdelávali v školách. V škole majú žiaci priamy kontakt s učiteľom aj rovesníkmi, budujú si sociálne vzťahy a je to to najlepšie prostredie pre ich vzdelávanie. Naším cieľom je, aby sa žiaci vzdelávali v školách a aby sme školy nezatvárali plošne. Preto sú vo všetkých farbách Covid automatu školy od materských až po stredné otvorené.“

Školy sa aj tento rok budú riadiť takzvaným „Školským semaforom“, ktorý už poznajú z predošlého roku.

Rezort odporúča:

  • minimalizovať miešanie tried,
  • realizovať ranný filter,
  • zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu priestorov škôl.

Poskytnú kloktacie a antigénové testy

Rezort poskytne PCR kloktacie testy pre základné a špeciálne základné školy, nakoľko test nebude podmienkou. Okrem toho ešte žiakom základných, stredných a špeciálnych škôl, ktorých rodičia prejavia záujem, budú poskytnuté prostredníctvom štátnych hmotných rezerv antigénové testy na samotestovanie doma.

Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti

Pri prvom nástupe do školy musí rodič predložiť Písomné vyhlásenie o bezpríznakovosti dieťaťa. Po každom prerušení dochádzky do školy, ktoré bude trvať tri a viac dní, musí rodič predložiť škole toto vyhlásenie opätovne.

Zatvárať sa môžu len tie triedy, v ktorých bude pozitívna osoba. Podľa platných pravidiel ÚVZ SR idú do karantény osoby, ktoré boli v kontakte s pozitívne testovaným človekom dva dni pred jeho testovaním. Ak sa vyskytne tento prípad, celá trieda prejde na dištančnú výučbu, pokým sa neukončí karanténa pozitívnej osoby. Rodičom vtedy tiež vzniká nárok na tzv. OČR, teda ošetrovné.

Rodičia majú dovolené ospravedlniť žiaka na maximálne päť po sebe idúcich vyučovacích dní. Nárok na OČR vtedy však rodičom nevzniká. Ministerstvo školstva zároveň rodičov upozorňuje, že ak bude toto zneužívané, žiakovi môže hroziť komisionálne preskúšanie. Takisto škola môže upozorniť úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ministerstvo poskytne financie

Ministerstvo školstva sa vyjadrilo, že školám poskytne financie na zvýšené náklady, ktoré sú spojené so zabezpečením celkovej bezpečnej prevádzky škôl. Materské školy a špeciálne materské školy dostanú 5 eur na každého zamestnanca a celkovo 150 eur na školu. Ostatné školy na Slovensku dostanú 5-eurový príspevok na každého zamestnanca aj žiaka. Školy ale nemusia o financie nejako špeciálne žiadať, dostanú ich automaticky. Financie slúžia na zabezpečenie dezinfekcie, ochranných pomôcok alebo na iné náklady spojené s vytvorením bezpečného prostredia.

Možnosť zistenia protilátok

Novinkou je tiež možnosť zisťovania protilátok. To však iba v konkrétnom prípade, kedy rodič žiaka, ktorý neabsolvoval PCR test, bude môcť požiadať všeobecného lekára pre deti a dorast o test na protilátky proti ochoreniu COVID-19 po ukončení 14-dňovej karantény žiaka, ktorý bol pozitívne testovaný.

Na webe ministerstva nájdu rodičia aj školy všetky potrebné dokumenty – „Školský semafor,“ ako aj odpovede na najčastejšie otázky.

Riaditelia budú povinní poskytovať aktuálne informácie o vývoji epidemiologickej situácie v škole. Za týmto účelom pripravilo ministerstvo online formulár. Riaditeľ školy bude povinný pravidelne nahlasovať informácie o situácii v škole prostredníctvom online formulára, a to každý pondelok a pri každej zmene situácie v škole z dôvodu výskytu COVID-19.

zdroj: www.minedu.sk

zdroj: www.minedu.sk

zdroj: www.minedu.sk

zdroj: www.minedu.sk

zdroj: www.minedu.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: minedu.sk
Zdieľať na Facebooku