21.05.2024, meniny má

Ako dobre poznáte kaštieľ v Seredi? Týchto 10 ťažkých otázok preverí vaše vedomosti

18. decembra 2018
Zbierka R. Petroviča
18. decembra 2018

Ako dobre poznáte kaštieľ v Seredi? Týchto 10 ťažkých otázok preverí vaše vedomosti

Ako dobre poznáte kaštieľ v Seredi? Týchto 10 ťažkých otázok preverí vaše vedomosti
Zbierka R. Petroviča
reklama

Náš kaštieľ je studnica neobmedzených historických poznatkov a informácií, z ktorých môžeme čerpať a prinášať vám ich v modernej a pútavej podobe. Kvízy ste si veľmi obľúbili, a preto vám prinášame ďalší z nich.

Myslíme si, že všetci občania v regióne by boli šťastní, ak by sa raz kaštieľ podarilo zrekonštruovať a mohli by tak tvoriť novú históriu tejto kultúrnej pamiatky. Ak by ste si po tomto kvíze chceli prečítať ďalšie články o kaštieli, stačí kliknúť na tento odkaz. Ak ste ich čítali, kvíz by pre vás nemal byť problém.

Nepriaznivý stav sa dlhodobo snaží zmeniť seredské Občianske združenie VODNÝ HRADTvorí ho komunita zanietených a aktívnych ľudí. Jednou zo zásadných priorít združenia je záchrana Seredského kaštieľa. Posilňujú aj občianske povedomie regiónu sprostredkovaním zaujímavých poznatkov z histórie nášho mesta.

Na ich webe sme našli tieto zaujímavé pohľadnice a rozhodli sme sa o nich napísať. Vodný hrad si nedávno založil aj FB profil, odoberať ich môžete tu. Ďalej by sme chceli poďakovať pánovi Róbertovi Petrovičovi za poskytnutie fotiek a nových poznatkov.

reklama

KVÍZ

Koľko historických mincí sa našlo v našom kaštieli?

V našom kaštieli sa našlo až 503 mincí. Najstaršie mince pochádzajú z pokladu mincí, ktorý ukryl neznámy majiteľ okolo roku 1330.

Ako sa volal najslávnejší majiteľ Šintavského hradu?

Najslávnejší z majiteľov Šintavského hradu, nemecký cisár a uhorský kráľ Žigmund Luxemburský na obraze talianskeho maliara Pisanella, rok 1432. Hrad, neskôr kaštieľ vlastnili viaceré významné rody – Rozgonyiovci, Thurzovci, Báthoryovci, Salmovci alebo Esterházyovci.

Koľko knižných titulov sa nachádzalo v kaštieľskej knižnici?

V kaštieli sa nachádzala aj kaštieľska knižnica. Bola rozdelená do štyroch častí – oddelení. Obsahovala 1032 titulov kníh v približne 1500 zväzkoch. Po druhej svetovej vojne a v druhej polovici 20. storočia sú jej osudy neznáme. Najpravdepodobnejšie je, že tie knihy, ktoré sa považovali za nepotrebné v tomto období, zmizli v zberniach papiera alebo kotolniach.

Kto je zobrazený na pohľadnici z roku 1914?

Kaštieľ baróna Heinricha Ohrensteina, pohľadnica z roku 1914. Pred kaštieľom si všimnite správcu Alexandra Tótha v husárskej čiapke so svojim psom.

V rokoch 1949 – 1960 bol kaštieľ sídlom...

Kaštieľ na fotografii v čase, keď bol sídlom Okresného národného výboru, 1949 – 1960.

Ako sa volá občianske združenie, ktoré sa venuje histórii kaštieľa?

Nepriaznivý stav sa dlhodobo snaží zmeniť seredské občianske združenie Vodný Hrad. Tvorí ho komunita zanietených a aktívnych ľudí. Jednou zo zásadných priorít združenia je záchrana seredského kaštieľa. Posilňujú aj občianske povedomie regiónu sprostredkovaním zaujímavých poznatkov z histórie nášho mesta.

V roku 1860 sa majiteľkou kaštieľa stala...

Majiteľkou kaštieľa sa v roku 1860 stala kňažná Angelika d´Hénin de Alsace. V roku 1912 ho odkúpil barón Heinrich Ohrenstein, po jeho smrti sa dedičom stal jeho syn. Počas 2. svetovej vojny sa však rodiny dotkli protižidovské opatrenia zavedené v období 1. Slovenskej republiky.

Ako sa volala akcia, ktorú ste tento rok mohli navštíviť v Zámockom parku?

Koľko plne vybavených izieb mal Seredský kaštieľ?

Opevnenia hradu boli už v polovici 18. storočia schátrané. Krátko nato boli rozobrané aj vnútorné stavby. Z bývalej protitureckej pevnosti zmizla veľmi veľká časť. Budovy v západnej časti hradu boli prestavané na dnešný klasicistický kaštieľ. Mal 11 izieb, kompletnú kuchyňu a hradnú kaplnku. Pribudol aj pivovar a dielňa pre debnára. V tomto čase bolo jedno väzenie v starej veži a druhé sa nachádzalo pri bráne do hradu.

Hrad, neskôr kaštieľ, vlastnili viaceré významné rody. Ktoré to boli?

Hrad, neskôr kaštieľ, vlastnili viaceré významné rody – Rozgonyiovci, Thurzovci, Báthoryovci, Salmovci a Esterházyovci. V minulom storočí ho vlastnila francúzska kňažná Angelika d´Hénin de Alsace a barón Heinrich Ohrenstein.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: Zbierka R. Petroviča, vodnyhrad.sk, sered.sk
Zdieľať na Facebooku