19.04.2024, meniny má
23. apríla 2019

Ako začať podnikať v Seredi? Pripravili sme veľký návod pre vaše prvé kroky

reklama

Poznáte zaujímavosti o slovenských podnikateľoch? Teraz nemyslíme o tých celebritných a medializovaných. Skôr nás, bežných občanov. Vedeli ste, koľko ľudí si ročne otvorí živnosť? Kedy musíte platiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne? Môžete podnikať popri práci, štúdiu alebo počas materskej a rodičovskej dovolenky? Akú výšku nenávratného príspevku môžete získať z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnavskom kraji?

Nedávno nás zaujala informácia, že v roku 2018 pribudlo na Slovensku 51 586 podnikateľov, ktorí podnikajú ako fyzické osoby. Najväčší záujem pritom malo o podnikanie na základe živnostenského oprávnenia až 46 701 občanov. Ďalšou využívanou právnou formou bolo slobodné povolanie, ktoré si vybralo 3 654 podnikateľov. Len doplníme, že ide o podnikanie v umeleckej sfére, vo finančníctve, tlmočníctve, prekladateľstve a iné.

Čo hovoria čísla o roku 2018?

Najviac živností, až 9 112, vzniklo minulý rok v Prešovskom kraji, nasledoval Žilinský kraj s počtom 7 529 otvorených živností. Naopak, najmenej nových podnikateľov – fyzických osôb, „iba“ 4 847, vzniklo v našom Trnavskom kraji.

Keby sme chceli zostať ešte chvíľu pri štatistike a porovnať podnikanie mužov a žien, zistili by sme, že živnosť si otvorilo iba 14 923 žien v porovnaní s 36 619 mužmi. Najväčšia koncentrácia žien podnikateliek je momentálne v Bratislavskom kraji.

reklama

Medzi najčastejšie oblasti podnikania, na ktoré boli v minulom roku vydané živnostenské oprávnenia, patrili Príprava stavenísk, Ostatné kompletačné a dokončovacie práce a Výroba ostatných kovových výrobkov. Nasledovalo podnikanie s nehnuteľnosťami, v administratíve, v poľnohospodárstve, lesníctve, ale aj v rybolove.

Zaujímavosťou je, že najsilnejšími mesiacmi, kedy si Slováci zakladali živnosť, boli už opakovane mesiace január, máj a september.

Zdroj: Pexels.com

Kto je fyzická osoba – podnikateľ?

Ak začnete ako bežný občan podnikať, stáva sa z vás fyzická osoba – živnostník či SZČO. Takáto forma podnikania je vhodná len vtedy, ak chcete podnikať výhradne sám. Treba si uvedomiť, že za záväzky zo svojej podnikateľskej činnosti ručíte celým svojím majetkom. Na druhej strane však nemáte povinnosť vytvárať základné imanie, ako je to u právnickej osoby.

Chcem začať podnikať? Ako na to?

Čo budete určite potrebovať ako prvé, je dobrý nápad. Traduje sa jeden príbeh o Tomášovi Baťovi. Počas svojho aktívneho pôsobenia vyslal jedného zo svojich manažérov do Afriky, aby preskúmal trh. Manažér sa vrátil domov a svoj prieskum zhrnul do jednej vety: „Z toho trhu nič nebude! Chodia tu všetci bosí“. Po nejakom čase to Tomášovi Baťovi nedalo a vybral sa do Afriky sám. Keď prišiel domov, zhrnul svoj prieskum slovami: „Skvelé, trh je náš! Zatiaľ tu chodia všetci bosí.“ Pri hľadaní nápadov teda majte oči a uši otvorené. Občas stačí iba iný uhol pohľadu a príležitosť je tu.

Ohlásenie živnosti

Keď sa rozhodnete pre podnikanie ako živnostník, je potrebné navštíviť živnostenský odbor, miestne príslušný trvalému bydlisku. Pre Seredčanov je to Okresný úrad Galanta, Nová doba 1408/31.

  • Budete potrebovať vyplnené Tlačivo ohlásenia živnosti – fyzická osoba a k tomu občiansky preukaz. Tlačivo si môžete stiahnuť aj na tomto linku alebo vyplniť priamo na ŽO.
  • Žiadosť o výpis z registra trestov. Vypisuje sa priamo na mieste a poplatok je možné uhradiť v hotovosti.
  • Môžete si zvoliť jednu oblasť podnikania alebo súbežne aj viac oblastí. Presné názvy a označenia živností nájdete v úplne novom aktualizovanom zozname z januára 2019.
  • Voľné živnosti
  • Remeselné živnosti
  • Viazané živnosti
  • Poplatok za každú voľnú živnosť je 5 eur. Poplatok za každú remeselnú alebo viazanú živnosť je 15 eur.
  • U ohlasovacích živností, ktorými sú voľné, remeselné a viazané živnosti, je živnostenský úrad povinný vydať vám osvedčenie o živnostenskom oprávnení najneskôr do 3 pracovných dní odo dňa ohlásenia.
  • Elektronické jednotné kontaktné miesto umožňuje požiadať o vznik oprávnenia na podnikanie prostredníctvom online formulárov. Vybavenie živnosti takýmto spôsobom je bezplatné, ak je podané elektronicky a so zaručeným elektronickým podpisom.

Zdroj: Pexels.com

Odvody

Nezabudnite na to, že súčasťou podnikania sú aj odvody do zdravotnej, prípadne sociálnej poisťovne. Preto myslite na túto položku už pri plánovaní rozpočtu, ktorý chcete do podnikania vložiť.

Zdravotná poisťovňa

Začínajúci živnostník je povinný platiť preddavky do zdravotnej poisťovne hneď od začiatku vykonávania svojej činnosti. Platíte minimálny mesačný preddavok na zdravotné poistenie, ktorý je v roku 2019 stanovený na 66,78 eur, prípadne, ak ste SZČO so zdravotným postihnutím, tak platíte polovičnú výšku, teda 33,39 eur. To, že ste začali podnikať na základe živnosti, nemusíte do vašej zdravotnej poisťovne nahlasovať, urobí to za vás živnostenský úrad. Ak ste denným študentom strednej alebo vysokej školy, tak počas prvého roka vášho podnikania neplatíte zdravotné poistenie.

Sociálna poisťovňa

Začínajúci živnostník, ktorý začal podnikať po prvýkrát, neplatí na začiatku svojho podnikania povinné poistné do Sociálnej poisťovne. Smerodatné pre vás bude najbližšie daňové priznanie. Teda, ak ste začali podnikať už počas roka 2018, rozhodujúce bude daňové priznanie, ktoré ste už odovzdali do 1. 4. 2019. Ak ste za minulý rok dosiahli príjem vyšší ako je suma 5 724 eur,  vznikne vám povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne, a to od 1. 7. 2019. Ak sú vaše príjmy za rok 2018 nižšie ako 5 724 eur, nevznikne vám povinnosť platiť odvody, resp. si ich môžete platiť iba dobrovoľne, čím získate nárok na PN, nemocenskú dávku a sporíte si na dôchodok. Minimálne mesačné poistné pre rok 2019 je vo výške 158,12 eur. Viac info o sociálnych a zdravotných odvodov nájdete na tomto odkaze.

Je možné podnikať a zároveň byť na materskej dovolenke? Je možné byť súbežne zamestnancom (prípadne študentom) aj živnostníkom?

Sociálna poisťovňa

Tu platia presne rovnaké pravidlá ako u začínajúceho živnostníka bez zamestnania. Na začiatku živnosti nie je takýto živnostník povinný platiť povinné poistné do Sociálnej poisťovne. Ak však vaše príjmy za rok 2018 prekročia sumu 5 724 eur, vznikne vám povinnosť odvody platiť aj napriek tomu, že do Sociálnej poisťovne už platí aj váš zamestnávateľ, resp. štát u študentov a žien na MD/RD. Sociálna poisťovňa to berie ako dva samostatné príjmy a vy sa budete musieť prihlásiť ako povinne nemocensky poistená osoba a od 1. 7. 2019 začať platiť odvody vo vypočítanej výške.

Zdravotná poisťovňa

Živnostník, ktorý je zároveň aj zamestnancom, má oproti začínajúcemu živnostníkovi tú výhodu, že nie je povinný platiť minimálny mesačný preddavok na zdravotné poistenie. Pri najbližšom ročnom zúčtovaní, ktoré urobí vaša zdravotná poisťovňa, vás budú písomne informovať o stave vášho poistného. V prípade, že vám vznikne nedoplatok, vyčíslia vám aj výšku mesačných preddavkov. Povinnosť platiť si zdravotné poistenie vám vznikne od 1. januára nasledujúceho kalendárneho roka po doručení ročného zúčtovania. Keďže tu prichádza k tzv. súbehu dvoch platiteľov, poistenca aj zamestnanca, nebude sa na vás vzťahovať minimálny vymeriavací základ, a tak mesačný preddavok budete mať s veľkou pravdepodobnosťou nižší ako je minimálny preddavok, teda 66,78 eur na rok 2019.

Zdroj: Pexels.com

Financie ako štart

Existuje viacero spôsobov, ako získať prostriedky potrebné pre váš rozbeh. Okrem vlastných zdrojov môžete využiť aj Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť (§ 49 zákona o službách zamestnanosti) z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Je určený pre začínajúcich podnikateľov – živnostníkov. V Trnavskom kraji tak môžete získať príspevok vo výške 3 991,08 eur.

Podmienky získania príspevku

  • Musíte byť v evidencii uchádzačov o zamestnanie aspoň 3 mesiace alebo 12 mesiacov v prípade, že v období 6 mesiacov pred zaradením do evidencie ste pozastavili alebo ukončili prevádzkovanie predošlej živnosti.
  • Po schválení príspevku musíte byť SZČO, ktorá prevádzkuje živnosť v zmysle živnostenského zákona.
  • Musíte sa zaviazať, že budete túto živnosť prevádzkovať nepretržite po dobu najmenej troch rokov.
  • Úrad vám poskytne najviac 60 % výšky príspevku do 30 kalendárnych dní odo dňa uzatvorenia dohody. Zvyšnú časť príspevku, najviac 40 %, vám poskytne po predložení prvej správy o prevádzkovaní a o čerpaní poskytnutého príspevku po uplynutí 12 mesiacov prevádzkovania SZČ.
  • O príspevok sa žiada písomne na ÚPSVaR v mieste, kde budete živnosť prevádzkovať.
  • Súčasťou žiadosti musí byť aj podnikateľský zámer a kalkulácia nákladov.

Eurofondy, dotácie a granty

Niekedy môžete k naštartovaniu podnikania využiť aj peniaze z európskych štruktúr, tieto prostriedky sú však často účelovo viazané. Jednu z možností nájdete na tomto linku.

Investor

Ďalšou možnosťou je vstup investora. Existujú rôzne start-up eventy, kde máte možnosť zaujať potenciálneho investora, s ktorým rozviniete svoju ideu až do úplného finále. Jednu z možností start-upu pre malé a stredné podniky nájdete aj na tejto stránke.

Drobná rada nad zlato

Aj keď nemáte veľa prostriedkov, netreba zúfať. Spomeňte si na to, že väčšina veľkých podnikateľov začínala od nuly. Prekvapivou informáciou pre vás môže byť aj to, že istý americký výskum potvrdil, že jeden z dôvodov skorého zlyhania v podnikaní je príliš veľa financií pri štarte. Pointa je v tom, že ak máte pri svojom rozbehu príliš veľa zdrojov, nie ste nútený náklady stláčať a ani rozmýšľať nad inováciami. Ak sa finančný kohútik zatvorí, končí aj vaše podnikanie.

Vzdelávanie

V prípade, že si pred zahájením živnosti potrebujete doplniť vzdelanie, rekvalifikovať sa alebo si urobiť certifikát, môžete využiť ponuku ÚPSVaR. Vzdelávacie a rekvalifikačné kurzy môžete absolvovať či už ako evidovaný uchádzač o zamestnanie alebo ako záujemca o zamestnanie.

Nápomocné môžu byť aj agentúry, ktoré podporujú malých a stredných podnikateľov pri vzniku a rozvoji ich podnikania. Jednou z nich je napr. aj Slovak Business Agencyktorá v priebehu roka 2018 zorganizovala v Trnave desiatky kurzov a školení z rôznych oblastí pre začínajúcich podnikateľov aj pre tých, ktorí podnikanie ešte len zvažujú.

Zopár tipov z praxe

Ak už ste v tejto chvíli podnikateľ/podnikateľka, majte na pamäti zopár praktických rád, ktoré sa vám v podnikaní určite zídu. Venujte im pozornosť, aby vaše podnikanie bolo úspešné a aby sa čo najdlhšie udržalo na trhu.

  • Dajte o sebe vedieť – na tento účel vám poslúži reklama. Vďaka dobre zvolenému marketingovému mixu môžete svoju firmu efektívne prezentovať. A to nielen cez printovú reklamu, ale aj cez online reklamu, kde môžete začať inzerovať aj za pomerne nízke sumy.
  • Inovujte – nezaspite na vavrínoch a neustále zdokonaľujte svoje služby voči zákazníkovi, zariskujte novými nápadmi a poučte sa z konkurencie.
  • Vzdelávajte sa  a to nielen v oblasti, v ktorej podnikáte. Nezabúdajte, že by ste mali mať aspoň základný prehľad vo financiách, marketingu či v time manažmente.
  • Nezabúdajte na administratívu a účtovníctvo – ak si neviete poradiť sami, oslovte externého účtovníka, ktorý má dobrý prehľad v zákonoch. Určite sa vám to vyplatí.
  • WOM – Word of Mouth reklama šírená od človeka k človeku. Dobré referencie môžu byť pre vás zlatou baňou a pritom vás to nič nestojí. Nepokazte si dobré meno!
  • Organizujte si čas – skúste oddeliť prácu od súkromného života a nezabúdajte aj na relax. Vráti sa vám to v podobe novej energie a dobrých nápadov.

O marketingovej podpore pri podnikaní malých a stredných podnikov či matiek po MD/RD by sa dalo písať ešte veľa. Ale to už je na iný článok.

Za redakciu Seredsity vám želáme veľa šťastia pri rozhodovaní. Podľa štatistiky je máj jedným zo silných mesiacov na založenie živnosti. Zvažujete budúci mesiac aj vy tento krok?

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku