08.04.2020, meniny má
21. januára 2020

Aktuálne! Sereď bude mať ako druhá na Slovensku prírodný cintorín. Projekt môžete svojím hlasom podporiť aj vy

reklama

Mesto Sereď bude v priebehu tohto roka budovať prírodný cintorín. Tento projekt bol však podaný ďalej do Nadácie Slovenskej sporiteľne v grantovom programe #mamnato grant pre verejnosť – komunitné vzdelávanie s názvom Prírodný cintorín v sume 8000 eur. Do hlasovania sa môžeme zapojiť všetci a spoločne tak pomôžeme tomuto skvelému nápadu. Sereď tak bude po Zvolene druhé mesto, ktoré bude mať takzvané „prírodné pochovávanie“.

Ciele projektu

Medzi hlavné ciele projektu pre prírodné pochovávanie patrí vybudovanie prírodného cintorína na ploche 539 m² v priestore pohrebiska v meste Sereď, ktorého dôležitou súčasťou je ochrana prírody a podpora biodiverzity bez použitia pesticídov a udržiavanie trávnatej plochy minimálne dvakrát ročne. Plocha bude navrhnutá z prírodných materiálov a bude vybudovaná ako oddychová zóna s výsadbou drevín a kvetov ako sú letničky a trvalky. Prístupné je použitie prírodných a ľahko rozložiteľných materiálov, napríklad papierové urny alebo urny z prírodného materiálu, živé kvety a sviečky bez plastových obalov.

Problém, ktorý bude prírodný cintorín riešiť

Projekt prináša alternatívny spôsob pochovávania ľudí oproti chladným obradným sieňam a neosobným obradom. Je taktiež náhradou alebo možnosťou vybrať si osobný spôsob rozlúčky s milovanou osobu či už prostredníctvom cirkevného, civilného alebo súkromného obradu. A čo je v dnešnej dobe veľké plus, ľahko rozložiteľné rakvy a urny nebudú mať negatívny dopad na životné prostredie.

Podmienky pre prírodné pochovávanie

Projekt prírodné pochovávanie – vsypová lúka je už zapracovaná do VZN č. 8/2019 zo dňa 12. 9. 2019, ktorým mesto Sereď schvaľuje Prevádzkový poriadok pohrebísk mesta Sereď v článku 8. Pochovávanie na tomto prírodnom cintoríne bude možné až po uzatvorení nájomnej zmluvy. Ceduľku s menom zosnulého si musia pozostalí zabezpečiť sami. Urnu z prírodného materiálu za účelom jej použitia na prírodnom cintoríne je možné zakúpiť na pohrebisku na Kasárenskej ulici. Pochovávať sa bude dať do dvoch typov priestoru, a to budú miesta v okolí stromov alebo miesta v okolí záhonov.

Zdroj: Mesto Sereď

 Hrobové miesta v okolí stromov:
  • musia byť minimálne 2 m od kmeňa stromu, na kružnici cca 10 miest okolo jedného stromu, polomer kruhovej jamky je 40 cm s hĺbkou 40 cm,
  • prenájom na 10 rokov,
  • ukladanie popola vsypom alebo v rozložiteľných schránkach bude povolené len vo vegetačnom období od 1. apríla do 31. októbra,
  • na jedno miesto bude možné uložiť max 1 zosnulého, po 10 rokoch ďalšieho zosnulého.
Hrobové miesta v záhonoch:
  • miesta budú v rade vedľa seba, polomer kruhovej jamky bude 40 cm a hĺbka 40 cm,
  • prenájom bude na 10 rokov,
  • ukladanie popola vsypom alebo v rozložiteľných schránkach bude možné zrealizovať len vo vegetačnom období  od 1. apríla do 31. októbra,
  • na jedno miesto bude možné uložiť maximálne 1 zosnulého, po 10 rokoch ďalšieho zosnulého.

Ako sa zapojiť do hlasovania a pomôcť k získaniu finančných prostriedkov?

Hoci je budovanie prírodného cintorínu isté, projekt v Nadácii Slovenskej sporiteľne postúpil do verejného SMS hlasovania, ktoré bolo spustené dňa 20. januára 2020 o polnoci a potrvá do polnoci dňa 31. januára 2020. Môžeme tak dopomôcť tomu, aby sa nemuseli čerpať všetky finančné prostriedky z rozpočtu mesta.

Z jedného telefónneho čísla je možné hlasovať iba raz. SMS v tvare HLAS (medzera) 22 je potrebné poslať na telefónne číslo 0902 020 292. Bližšie informácie si môžete pozrieť na tomto odkaze. Termín vybudovania prírodného cintorína je naplánovaný počas roka 2020.

PLÁNOVANÝ PRIESTOR NA POCHOVÁVANIE NA UL. KASÁRENSKÁ (časť starého cintorína)

PLÁNOVANÝ PRIESTOR NA POCHOVÁVANIE NA UL. KASÁRENSKÁ (časť starého cintorína)

Páčil sa vám článok? Podporte tento projekt zdieľaním.

Zdroje: PaedDr. Bc. Daniela Vašková Kasáková
Vedúca Oddelenia životného prostredia mesta Sereď
Zdieľať na Facebooku