27.09.2020, meniny má
reklama
15. januára 2020

Aktuálne! Seredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký sú nominovaní na cenu Českého leva. Gratulujeme!

Aktuálne! Seredčania Viktor Krivosudský a Matúš Široký sú nominovaní na cenu Českého leva. Gratulujeme!
Zdroj: asociaciaproducentov.sk / Osobný archív
reklama

Zachytili sme priam úžasnú správu, ktorá sa s určitosťou zapíše do histórie nášho mesta z pohľadu filmovej tvorby. Dnes 15. januára 2020 boli uverejnené nominácie na cenu Český lev za rok 2020 a sú medzi nimi rovno dvaja Seredčania.

Český lev je české filmové ocenenie, ktoré každoročne udeľuje Česká filmová a televízna akadémia od roku 1993. Vlastnú cenu tvorí krištáľová socha leva. Udeľuje sa vo viacerých kategóriách ako najlepší film, najlepší dokumentárny film, najlepší herec/herečka v hlavnej a vo vedľajšej úlohe a ďalšie.

Nás však zaujímajú kategórie najlepší zvuk a najlepšia hudba, v ktorých sú nominovaní práve dvaja Seredčania – Matúš Široký za najlepšiu hudbu (film Amnestie) a Viktor Krivosudský za najlepší zvuk (film Amnestie). Nominácie nájdete aj na stránke Českej filmovej akadémie na tomto odkaze.

Matúšovi aj Viktorovi blahoželáme a dúfame, že ak nie obe, tak aspoň jedna nominácia sa pretaví aj do ocenenia Český lev. Držíme vám palce a ďakujeme, že nášmu mestu robíte takúto fantastickú reklamu. Oceňovanie budeme určite sledovať naživo a dúfať, že aspoň jeden z vás sa ocitne s víťaznou nomináciou na pódiu.

Nominovaný film Amnestie

Film sa okrem príbehu troch rodín zasiahnutých komunistickou perzekúciou venuje aj vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Vzbure predchádzali rozsiahle amnestie Václava Havla, ktoré udelil v januári 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Snímka vznikla v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS, HomeMedia Production a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm.

Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v spolupráci s kameramanom Tomášom Juríčkom a producentom a scenáristom Marošom Hečkom. Táto trojica je vo filmovom prostredí známa okrem mnohých sólových projektov aj vďaka úspešnému filmu Kandidát.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: filmovaakademie.cz, continental-film.sk, sk.wikipedia.org
Zdieľať na Facebooku