05.12.2021, meniny má
9. septembra 2018

Amputácia ruky, ohlušujúce delá a dobový tábor. Aj takáto bola rekonštrukcia Napoleonských vojen v Seredi

reklama

Zámocký park pri bastióne sa v čase obeda zmenil na francúzský vojenský tábor, ktorý nám priblížil spôsob života vojakov a ich rodín z roku 1809. Išlo o rekonštrukciu Napoleonských vojen, ktoré prebiehali aj na území nášho štátu a dotýkali sa aj nášho mesta. Na svoje si určite prišli všetci milovníci histórie. Vojaci a celé prostredie zámockého parku pri bastióne pôsobili tak reálne, že niekedy ste si mohli myslieť, že ste sa skutočne vrátili v čase.

Správanie vojakov a ich rodín, celková atmosféra tábora a dobové predmety boli fantastickou ukážkou histórie, ktorá sa odohrala priamo v našom meste. Čo nám opäť pripomína, že Sereď je malé veľké mesto s naozaj bohatou históriou.

Ak ste už počuli legendu o  päťdesiatich pochovaných vojakoch priamo pod naším bastiónom, tak je to pravda. Odoborníci  síce nevedia dodnes určiť, kde presne hroby sú, no predpokladá sa, že v okolí nášho parku, respektíve mesta. Na území nášho mesta sa totiž nachádzal dôležitý rakúsky poľný špitál, kam nosili ranených priamo z frontu. Presný zoznam padlých vojakov nájdete nájdete na tomto odkaze spolu s ich menami, priezviskami a hodnosťami.

“V prvom rade chceme priblížiť ako vyzerali životy vojakov. Nejde nám o šou a striekajúcu krv, ale o to, ako to bolo naozaj. Chceme ukázať bežný ale aj vojenský život vojakov a priniesť ľudom zážitok.”

Od 12:00 ste mohli zavítať do rušného francúzskeho vojenského tábora, kde žili vojaci a ich rodiny. Takéto tábory sa samozrejme nenachádzali vedľa bojiska ale v bezpečnej vzdialenosti. Mohli ste vidieť ako sa podával obed, čo vlastne vtedy ľudia jedli, spolunažívanie, domáce, ale aj vojenské odevy, helmy, zbrane, delá, zvieratá, stany a mnoho ďalšieho. Atmosféru výborne dotvárala sušiace sa prádlo alebo šantiace deti.

Približne od 15:00 do 16:30 sa začali bitevné ukážky, ktoré boli vrcholom podujatia a boli naozaj skvelé. Vybuchujúce delá, vojaci jazdiaci na koňoch a výstreli zbraní, pri ktorých ste sa doslovala nalakali. Taká, ale bola vojna a my sme ju doslova pocítili. Ďalej ste mohli vidieť aj ukážku francúzskej vojenskej chirurgie “Service de Santé”, ktorá vháňala zimomriavky. Dozvedeli ste sa napríklad ako sa podávala anestéza alebo ako sa škrtila rana.

Od 18:00 do 19:00 sa konala omša za padlých vojakov a aj týmto spôsobom ste si ich mohli uctiť. Nasledovalo odovzdanie radnice, a tým sa podujatie skončilo. Musíme povedať, že sa už teraz tešíme na ďalší ročník tejto skvelej akcie, lebo je nielen na vysokej edukatívnej úrovni, ale aj nám približuje históriu a kultúru mesta spôsobom, ktorý vás ihneď zaujme a vtiahne do deja. Poďakovanie patrí organizátorom z Nadačného fondu Stratení ľudia, ktorý v spolupráci s mestom Sereď pripravili túto jedinečnú udalosť. Ďakujeme.

Ak vám nevyšiel čas a nestihli ste sa rekonštrukcie Napoleonskych vojen zúčastniť, nevadí, preto sme tu my, aby sme pre vás prichystali článok 🙂 Za úžasné fotky ďakujeme Lukášovi Klčovi.

Zdieľať na Facebooku