19.05.2024, meniny má
15. augusta 2019

Analytický chemik a Seredčan Ľubomír Švorc sa umiestnil medzi 118 mladými chemikmi z celého sveta

Analytický chemik a Seredčan Ľubomír Švorc sa umiestnil medzi 118 mladými chemikmi z celého sveta
vedanadosah.cvtisr.sk, FB Ľubomír Švorc
reklama

Ľubomíra Švorca sme vám už predstavili v jednom z našich starších článkov. Trochu viac sme sa o ňom dozvedeli vďaka blogerovi Tonymu, ktorý mladého analytického chemika vyspovedal vo svojej talkshow 10ka. Pôvodný článok spolu s videom nájdete na tomto odkaze. Dnes vám opäť prinášame dôkaz toho, že mladí Seredčania sú nielen šikovní, ale aj úspešní. Ľubomír Švorc sa totiž umiestnil v Periodickej tabuľke mladých chemikov medzi 118 mladými chemikmi z celého sveta a stal sa laureátom chemickeho prvku Európium.

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Táto neštandardná periodická tabuľka bola oficiálne zverejnená v júli tohto roku na Svetovom chemickom kongrese IUPAC (Medzinárodná únia pre čistú a aplikovanú chémiu) v Paríži pri príležitosti 100. výročia vzniku IUPAC. Keďže v roku 2019 uplynulo 150 rokov od zostavenia Periodickej tabuľky chemických prvkov D. I. Mendelejevom, Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento rok za Medzinárodný rok periodickej tabuľky chemických prvkov. K umiestneniu v Periodickej tabuľke mladých chemikov dostal Seredčan Ľubomír aj ocenenie od výkonného riaditeľa Medzinárodnej únie čistej a aplikovanej chémie Dr. Lynna M. Sobyho. Sám Ľubomír sa na facebooku vyjadril k svojmu úspechu takto:

„Teším sa a úprimne si vážim, že môžem byť súčasťou tohto „spolku“ vynikajúcich mladých chemikov z celého sveta a reprezentovať chemický prvok Európium (63). Ide sa ďalej, netreba zaspať na vavrínoch, je tu ešte veľa práce. Pred nami sú ďalšie nové výzvy, jednak v oblasti vedeckovýskumnej, pedagogickej, športovej, ale aj v tej súkromnej. Tak poďme do toho všetkého minimálne na 100 %.“ (zdroj: FB Ľubomír Švorc)

reklama

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Ľubomír Švorc v súčasnosti pôsobí na Ústave analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, kde vykonáva pedagogickú a vedeckovýskumnú činnosť. Chémia ho začala baviť už na základnej škole, kedy sa začal venovať chemickým olympiádam. Počas štúdia na Gymnáziu Vojtecha Mihálika v Seredi svoju záľubu naďalej rozvíjal a rozhodol sa chémiu ďalej študovať. Medzi jeho najvýznamnejšie ocenenia patria napríklad ocenenie Mladá osobnosť vedy v rámci ankety Vedec roka 2014, alebo Cena firmy Metrohm ČR 2013 za najlepšiu publikáciu mladého elektroanalytického chemika do 35 rokov.

„Veľmi si vážim aj ocenenie Cena mesta Sereď, ktoré som dostal v januári roku 2016 od pána primátora. Minulý rok to bolo ocenenie Najlepšia publikácia STU za rok 2016.“ (zdroj: Talkshow 10ka)

Zdroj: zurnal.pravda.sk

Tým však úspechy mladého Seredčana ani zďaleka nekončia. V októbri tohto roku sa zúčastní na jednej významnej vedeckej konferencii v Šanghaji, kde vystúpi so svojou prednáškou. My budeme Ľubomírovi držať palce nielen na prednáške v Šanghaji, ale aj v ostatnej práci. Želáme mu veľa ďalších úspechov a ďakujeme, že týmto spôsobom reprezentuje aj naše mesto.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Ľubomír Švorc
https://www.youtube.com/watch?v=jFEs99XK0H0
seredonline.sk
Zdieľať na Facebooku