27.09.2020, meniny má
reklama
17. septembra 2018

Beh Nádeje v Seredi bol fantastickou ukážkou toho, ako sa dá pomáhať

reklama

Občianske združenie Pomocníček každoročne organizuje charitatívnu akciu Beh Nádeje, ktorá slúži na pomoc chorým a hendikepovaným deťom. Ak sa chcete o Behu nádeje dozvedieť o niečo viac, tak si potom prečítajte náš starší článok.

Tentokrát to bol už piaty ročník, ktorý so sebou priniesol hneď niekoľko zmien. Tými hlavnými boli zmena miesta, trasy a dátumu. Novinkou boli aj tričká pre účastníkov cajglovačky. Celkovo sa behu zúčastnilo 161 bežcov, 46 detí na detskom behu a 34 cajglovačov.

Organizátori ďakujú všetkým, ktorí priložili ruku k dielu, prišli si zabehať alebo len prišli povzbudiť bežcov. Čo hovoria organizátori na trochu menšiu účasť bežcov v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi?

“Už počas nášho Dňa Nádeje sme si kládli otázku, prečo to tak je. A viete, na čo sme prišli? Na nič! Pretože nás pohltila postupne tá úžasná atmosféra, ktorá tam bola. Prenádherné prostredie v campigu, les naokolo, tečúci Váh, krásne počasie, postupne prichádzajúci sa usmiati bežci, nabudení na novú výzvu, ktorú sme im pripravili. Moderátor, ktorého slovná zásoba nemá konca kraja, rodinky s deťmi či už na bajkoch alebo bez a v neposlednom rade srdečný, ľudský, inšpiratívny Jany Landl. Toto všetko bolo tak silné a naplňujúce každého z nás, ktorí sme priložili ruku, že sme absolútne potlačili nejaké sklamanie z čísel.” OZ Pomocníček

My sami sme si hobby beh odbehli a slová organizátorov môžeme potvrdiť. Trasa bola lemovaná krásnou okolitou prírodou a behalo sa naozaj super a vo výbornej nálade. Vďaka moderátorovi Petrovi Tomičovi bola atmosféra na štarte a v cieli úžasná. Vaša pomoc vo forme štartovného a sponzorských darov sa vyšplhala na sumu 4 620€, čo je naozaj pekné číslo.

Ako organizátori už dávnejšie avizovali, výťažok použijú na rekonštrukciu, budovanie a vybavenie druhého Denného Centra POMOCNÍČEK v Seredi. Časť výťažku sa členovia OZ rozhodli použiť na zakúpenie jednej skvelej pomôcky na nácvik chôdze, ktorá bude slúžiť detičkám v centre. OZ Pomocníček je vôbec prvým združením na Slovensku, ktoré bude túto pomôcku využívať.

Pomôcka sa volá Just Walk od SALUTE, ktorú na náš trh priniesla spoločnosť Mediwell s.r.o.. Salute je mladý izraelský start up, ktorému sa podarilo vyvinúť novú zdravotnícku pomôcku, určenú na rehabilitáciu pacientov s defektom chôdze po prekonaní úrazov rôzneho pôvodu, ale aj ochorení ako sú mozgová mŕtvica, skleróza multiplex, parkinsonova choroba, ataxia a pod. Ide o podpornú pomôcku pri rôznych neurologických a ortopedických ochoreniach.

Táto pomôcka je určená pre pacientov s rôznymi poruchami chôdze pričom v princípe ide stimuláciu proprioreceptorov, čiže vlastných senzorických nervových zakončení, nevyhnutných pre správnu koordináciu tela. Sú zodpovedné za informačný prenos o stave svalov, šliach a kostí do centrálneho nervového systému.

Hlavným cieľom je navodenie a podpora fyziologických pohybových návykov, vnímanie a precítenie pohybu, odbúranie strachu a tréning prirodzených pohybových stereotypov. Po prvýkrát bola pomôcka Just Walk odprezentovaná v Dennom Centre POMOCNÍČEK v Seredi. Tu sa venujú rehabilitácii detí do 20 rokov s telesným, mentálnym, kombinovaným postihnutím a psycho-motorickým zaostávaním alebo spomaleným vývojom.

 

Ďalšie fotky z Behu nádeje si môžete pozrieť tu.

 

Zdroje: OZ Pomocníček
Zdieľať na Facebooku