21.05.2024, meniny má
18. februára 2023

BK Lokomotíva Sereď sa svojím pôsobením zapísala do histórie nášho mesta. Veľkú basketbalovú rodinu tvorí až 250 hráčok a hráčov

BK Lokomotíva Sereď sa svojím pôsobením zapísala do histórie nášho mesta. Veľkú basketbalovú rodinu tvorí až 250 hráčok a hráčov
Zdroj: BK Lokomotíva Sereď – Ing. Marianna Grillová/unsplash.com
reklama

Písal sa rok 1957 a do basketbalových súťaží sa po prvýkrát prihlásili aj družstvá zo Serede. Od tohto roku bol basketbal s mestom Sereď úzko spätý. Neustále narastal počet mladých ľudí, ktorí mali o tento šport záujem.

Do súťaží sa prihlasovalo stále viac družstiev a postupne sa dostavili prvé úspechy. Seredský basketbalový klub sa mohol pochváliť kvalitnými výsledkami v slovenskej súťaži a mládežou, ktorá obliekala reprezentačný dres. Prešlo 66 rokov a basketbal je v Seredi stále jedným z najpopulárnejších športov.

Záujem o basketbal v Seredi je naozaj veľký

Domovským stánkom tohto obľúbeného športu sa stala Športová hala Sokolovňa. Nakoľko záujem o basketbal v našom meste je naozaj veľký, na tréningový proces sa využívajú aj telocvične na základných školách Jána Amosa Komenského a Juraja Fándlyho, s ktorými basketbalový klub neustále rozvíja spoluprácu.

Aktuálne sa môže seredský basketbalový klub pochváliť 250 basketbalistkami a basketbalistami. Všetky hráčky a hráči sa navzájom poznajú, podporujú a povzbudzujú. A to všetko len vďaka tomu, že ich spája láska k basketbalu.

reklama

Chýbajúci kúsok do majstrovskej skladačky

Veľké množstvo detí zaregistrovaných v seredskom basketbalovom klube BK Lokomotíva Sereď umožňuje prihlásiť družstvá do rôznych kategórií slovenských basketbalových súťaží. V týchto súťažiach obsadzujú seredskí basketbalisti pravidelne popredné miesta.

Momentálne je v súťažiach Slovenskej basketbalovej asociácie prihlásených 11 družstiev od najmenších mikroligistov až po kadetky a juniorov. BK Lokomotíva Sereď je klubom, ktorý sa svojimi výsledkami a koncepčnou prácou v slovenskom basketbale preslávil.

Zdroj: FB BK Lokomotíva Sereď

Hráčky a hráči sú nielen neoddeliteľnou súčasťou reprezentačných výberov, ale dokonca sú ich najdôležitejšími hráčmi. Okrem toho sa pravidelne zúčastňujú medzinárodných turnajov. Spoznávajú nové družstvá, nové hráčky a hráčov a naberajú množstvo nových skúseností, ktoré ich posúvajú stále vyššie a vyššie.

Staršie družstvá sa zúčastňujú medzinárodných turnajov (dievčatá – Európska mládežnícka dievčenská basketbalová liga, chlapci – Stredoeurópska basketbalová mládežnícka liga), kde pravidelne svojimi výsledkami prekvapujú družstvá zo zahraničia. Práve tu môžu na vlastnej koži zažiť medzinárodnú konfrontáciu s vynikajúcimi zahraničnými klubmi či akadémiami.

Táto medzinárodná konfrontácia by mala byť neoddeliteľnou súčasťou rozvoja a vývoja seredských hráčok a hráčov. Všetky naše basketbalistky a basketbalisti úspešne a výrazne reprezentujú nielen náš klub, ale aj naše mesto. Vďaka basketbalu každý vie, kde sa mesto Sereď nachádza a aké výsledky v ňom dosahujú malé basketbalové nádeje.

Kadetky na medzinárodnom turnaji EGBL v Litve. Zdroj: FB BK Lokomotíva Sereď

Družstvá z nášho mesta sú výrazne zapísané na basketbalovej mape Slovenska

Je to vďaka vynikajúcim výsledkom, ktorých nie je málo. Za posledné obdobie sú to napríklad štyri tituly majstra Slovenska v kategórii mladších žiakov, starších žiakov, kadetov a kadetiek. Naše družstvá sa trikrát umiestnili na striebornej priečke v kategórii žiakov, starších žiačok a kadetov. Bronzovú medailu z finálových turnajov si odniesli trikrát v kategórii starších žiakov, kadetiek a mladých žien.

Odrazom systematickej a koncepčnej práce v basketbalovom klube je nielen dosahovanie vynikajúcich výsledkov, ale aj množstvo reprezentantov, či už dievčat, alebo chlapcov, ktoré vyšlo z radov seredského basketbalového klubu.

Niektorým hráčkam a hráčom pomohol klub aj v plnení ich basketbalových snov a teraz svoje basketbalové nadanie uplatňujú a rozvíjajú, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. Úspechom je aj to, že z niektorých bývalých hráčok a hráčov sa stávajú tréneri, ktorí nachádzajú uplatnenie v domovskom basketbalovom klube.

Práca s mladými ľuďmi v našom meste je veľmi dôležitá

BK Lokomotíva Sereď sa nesústreďuje iba na basketbal a samotnú hru, ale snaží sa našej mládeži pomôcť v jej rozvoji. Na tréningoch a zápasoch sa učia spolupráci a disciplíne. Nachádzajú nielen nových kamarátov, ale v tréneroch a členoch klubu nájdu vždy oporu a pomoc.

„BK Lokomotíva Sereď je klub, na ktorý ľudia z basketbalového diania na Slovensku pozerajú s rešpektom a s plnou vážnosťou. Sám som sa za posledné obdobie stretol s veľkým množstvom uznania a chvály smerom na našu adresu. Toto postavenie nášho basketbalového klubu v rámci Slovenska je súhra mnohých faktorov.

Ak by som začal tými „neviditeľnými“, ktoré určite treba spomenúť, tak je to, samozrejme, to, že naši basketbalisti majú svoj pekný športový stánok, ktorý je deň čo deň využitý pre rozvoj mladých basketbalistov, či už na tréningový proces v poobedných alebo ranných hodinách, alebo na realizáciu rôznych podujatí vo forme kempu, stretnutí, zápasov, turnajov a akcií.

Zdroj: FB BK Lokomotíva Sereď

Ďalším faktorom je obrovská podpora vedenia mesta Sereď, bez ktorého by bolo fungovanie BK Lokomotíva Sereď značne obmedzené a zďaleka by v našom klube nemohli mladí športovci mať také podmienky na rozvoj a sebarealizáciu, aké majú teraz. Neoddeliteľnou súčasťou BK Lokomotíva Sereď je aj vynikajúca spolupráca so základnými školami v našom meste.

V neposlednom rade je to samotná práca ľudí v BK Lokomotíva Sereď. Dobrovoľníci a vedenie klubu, ktorí pomáhajú dotvárať tie najlepšie podmienky, aké za daných okolností deti u nás v klube môžu mať, sú nenahraditeľní. Potom je tu systematická a koncepčná práca našich neustále sa vzdelávajúcich trénerov, ktorí prispievajú k maximálnemu rozvoju každého jedného hráča, hráčky alebo družstva a vytvárajú priestor pre naplnenie životných potrieb hráčov a hráčok, čo smeruje k zabezpečeniu vyššej kvality života mladých ľudí.

V neposlednom rade je pre nás veľmi dôležitá obrovská podpora, ktorú cítime zo strany rodičov. Je vidieť, že aj rodičia hľadajú spôsoby, ako nášmu klubu pomôcť a posunúť ho na vyššiu úroveň. Toto všetko sú spojené nádoby, ktoré spoločne vytvárajú spomínané úspechy v našom basketbalovom klube a postavenie nášho basketbalového klubu v rámci Slovenska.

Z minulosti a úspechov, ktoré  náš klub zaznamenal, sa ale žiť nedá. Preto jednou z najväčších priorít nášho klubu je neustále udržať a navyšovať členskú základňu. Dať priestor novým hráčom, hráčkam a ďalším generáciám možnosť vyrastať v basketbalovom prostredí a byť spätý s BK Lokomotíva Sereď.

Práca v našom klube začína s deťmi v útlom veku, kedy naši najmenší začínajúci basketbalisti a basketbalistky počujú prvé slová motivácie a povzbudenia. Priateľským prístupom sa naši tréneri snažia deťom vytvoriť podmienky na športové vyžitie a realizáciu pri súťažení,“ vyjadril sa k práci v seredskom basketbalovom klube jeho šéftréner Martin Bosý.

Opýtali sme sa aj niektorých hráčov, čo si myslia o BK Lokomotíva Sereď

Tibor Kiss z družstva juniorov U19: „Ako šesťročný som začínal s basketbalom v školskom basketbalovom krúžku. Ako každý chalan som tomu prepadol a sníval som o basketbale v NBA. Preto bola jasná voľba vstúpiť do BK lokomotíva Sereď. Chcel som profesionálny prístup a dlhodobú stabilitu, aby som sa mohol sústrediť na hru. Chcel som porozumieť svojmu telu, jeho správnemu ovládaniu a nájsť vyváženosť a stabilitu. Moja sebadôvera sa zvýšila a prispela k tomu podpora hráčov a hlavne trénerov. Klub si ma podmanil aj svojou kolektívnosťou. Tým, že musí spolupracovať všetkých päť ľudí na ihrisku, aby dosiahli hlavný cieľ, ktorým je víťazstvo – najkrásnejšia vec v športe. Basket mám rád pre jeho úžasnú dynamiku, desiatky možných stratégií, veľa nastrieľaných bodov, neuveriteľných akcií, efektívnych prihrávok a zakončení.“

Zuzana Vaculčiaková z družstva kadetiek U17: „V klube BK Lokomotíva Sereď trénujem už deväť rokov a túto basketbalovú cestu som si vybrala kvôli môjmu športovému duchu. Tento šport pre mňa znamená veľmi veľa, nielen pretože ma naučil (a stále ešte aj učí) množstvo dôležitých vecí do bežného života, ale aj kvôli ľudom, ktorých som vďaka nemu spoznala. Najviac ma na tom všetkom baví, že sa môžem deň čo deň zdokonaľovať v športe, ktorý mám nesmierne rada po boku svojej basketbalovej rodiny.“

Andrej Majerník z družstva kadetov U17: „K basketbalu som sa dostal vďaka otcovi, ktorý basketbalom začal žiť, akonáhle ho objavil. Nabádal ma k nemu od piatich rokov a v šiestich som nastúpil do školského klubu. A vtedy sa začal môj život uberať týmto smerom. Prestúpil som do klubu BK Lokomotíva Sereď. Dlhý čas ma nebavilo hrať basketbal, lebo som ho hral len kvôli otcovi. Postupom času som si uvedomoval krásu športu, ktorý hrám, a veľmi mi dopomohol kolektív a tréneri. Je úžasné, že máme nastavený tréningový proces, ktorý nám je oporou v posúvaní sa v našich zručnostiach a schopnostiach. Svoj osobný rozvoj chcem v budúcnosti určite ukázať za hranicami nášho štátu. Verím v to, lebo systém je v klube zostavený s rovnováhou.“

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Jozef Matej Harčár z družstva starších žiakov U15: „V klube BK Lokomotíva Sereď som, pretože chcem rozvíjať svoj basketbalový talent a nadobúdať nové skúsenosti. Najviac ma baví hrať za klub, lebo mi pomáhajú sa zlepšovať v individuálnych, ale aj kolektívnych činnostiach.“

Patrik Hrdlovič z družstva mladších žiakov U13: „Odmalička ma baví hrať basketbal. Tento rok som mal možnosť hrať aj za Trnavu, ale klub BK Lokomotíva Sereď mi vyhovuje viac vďaka dobrému trénerovi a super kolektívu. V rámci tréningov ma najviac bavia strelecké cvičenia.“

Natália Korcová z družstva starších mini žiačok U12: „ Na basketbal som sa dostala náhodou, keď si ma všimol tréner na školskom dvore, ako sa hrám s loptou. Po prvom tréningu som bola veľmi nadšená, aj keď som si tam hneď zlomila malíček, ale neodradilo ma to od hrania. V tíme mám super kamarátky, a preto ma to aj baví, hoci zápasy sú ťažké, ale aspoň máme vždy dobrú náladu.“

Nathan Valencín z družstva mladších mini žiakov U11: „V klube BK Lokomotíva Sereď som preto, lebo ma baví basketbal, a keď budem starší, chcem trénovať, aby zo mňa niečo bolo. Som rád, že som v tomto klube a že môžem trénovať aj so staršími hráčmi. Ďakujem všetkým trénerom, čo sa zaoberajú chodom v klube a rozvíjajú deti a posúvajú ich vpred.“

Nella Gašparíková z družstva mladších mini žiačok U11: „V klube som preto, že mám rada pohyb a kolektív. Páčia sa mi tréningy aj adrenalín počas zápasov. V klube mám najlepšie kamarátky a trénerku, ktorá má vždy dobrú náladu. Vie nás povzbudiť, pochváliť a veľa nového naučiť. Najviac ma baví, keď na tréningu hráme basketbal a aj iné hry.“

Zdroj: FB BK Lokomotíva Sereď

Veľká basketbalová rodina

O tom, že to v Seredi s basketbalom myslia vážne, svedčí aj fakt, že sa neustále snažia posúvať vpred. Pre nových záujemcov sú dvere stále otvorené. Organizujú tiež rôzne kempy, ktorých sa môžu zúčastniť a vyskúšať si basketbal hravou formou.

Tréneri sú k dispozícii aj na základných školách, kde sa snažia motivovať deti k športu ako takému. Deti majú chuť športovať, keď ich viete správne motivovať, zaujať a povzbudiť. Nasvedčuje tomu aj veľké množstvo mladých začínajúcich basketbalistov, ktorí sa snažia s úsmevom na tvári vyhodiť loptu do koša.

Záujem o basketbal v Seredi je naozaj obrovský. Taktiež je nesmierne potešujúce, že na zápasoch klubu je čoraz viac divákov, ktorí prejavujú nesmiernu podporu. Všetkých 250 hráčok, hráčov a ich rodičov spoločne tvorí jednu veľkú basketbalovú rodinu.

Všetci si veľmi vážime, že miesto, v ktorom sa vychovávajú basketbalové nádeje, reprezentanti Slovenska a medailisti, ale hlavne čestní, slušní a chápaví ľudia, ponesie už čoskoro meno človeka, ktorý sa o jeho výstavbu zaslúžil najviac, Alberta Kudelu.

Zdroje: BK Lokomotíva Sereď – Ing. Marianna Grillová
Zdieľať na Facebooku