18.10.2021, meniny má
20. septembra 2021

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika poslal súd do väzenia na 14 rokov

Bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika poslal súd do väzenia na 14 rokov
Zdroj: pinterest.com/FB Obyčajní ľudia
reklama

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je podľa oficiálneho rozsudku súdu vinný. Súd Dušana Kováčika poslal za mreže na 14 rokov a udelil mu aj ďalší trest v podobe prepadnutia majetku. Rozsudok však ešte zatiaľ nie je právoplatný.

Obe strany sa ešte stále môžu odvolať. Súd ho uznal vinným vo veci oboch skutkov. Prvou je napomáhanie zločineckej skupine. Druhou je prebratie úplatku vo výške 50-tisíc eur.

Horná hranica trestnej sadzby

„Ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie,“ zdôvodnil podľa portálu Interez.sk prokurátor. Podľa neho Dušan Kováčik konal opačne vo svojej funkcii. Aj preto sa priklonili k trestu, ktorý sa blíži až k hornej hranici trestnej sadzby.

Kováčik zneužil svoj vplyv

Šúrek okrem ďalších vecí taktiež aj poukázal na konanie Generálnej prokuratúry SR, ktorá už v roku 2017 upozorňovala vedenie ministerstva spravodlivosti na konanie sudcu, a to pri prepustení bývalého bosa takáčovcov. Bývalý boss Kudlička bol vtedy prepustený z väzby.

Podľa portálu Interez.sk prokurátorka Úradu špecialnej prokuratúry počas tej doby nepodala sťažnosť voči prepusteniu. „Obžalovaný mal eminentný záujem, aby sa prokurátorka Blanka Godžová nemusela zodpovedať za svoj postup,“ dodal Šúrek. Podotkol ešte, že obžalovaný nemal žiadny zákonný dôvod na intervenciu.

„Je absolútne evidentné, že nadriadený zneužil svoj vplyv a postavenie,“ podotkol prokurátor. Dodal, že Dušan Kováčik sa vyhýba vysvetleniu, prečo vôbec prokurátorku Godžovú kontaktoval. Vykonané dôkazy podľa jeho slov potvrdzujú, že bol Kováčik niekým kontaktovaný. A podľa dôkazov ho kontaktoval bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Ten mu za to odovzdal úplatok vo výške 50-tisíc eur.

Listiny pochádzali od Kováčika

Prokurátor ešte tvrdí, že listiny, ktoré sa našli pri prehliadke u Ľudovíta Makóa, mali pochádzať priamo od Kováčika. Už vtedy bol podozrivý z korupcie.

„Jednoznačne vyplynulo, že sa obžalovaný mohol z titulu svojej funkcie dostať k týmto listinám bez toho, aby vznikli pochybnosti,“ vyjadril sa Šúrek. Potvrdzujú to aj viaceré svedecké výpovede. „Výpoveď Makóa potvrdil aj František Böhm a svedok Marián K. z Nitry,“ dodal.

Zadržaný bol minulý rok

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala vinného Dušana Kováčika ešte koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Bývalý špeciálny prokurátor Kováčik čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ako aj zo zločinu prijímania úplatku.

Ďalej zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je podľa dostupných informácií od októbra minulého roka.

zdroj: FB Obyčajní ľudia

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: interez.sk, refresher.sk
Zdieľať na Facebooku