21.05.2024, meniny má
12. júla 2019

Čaká nás astronomický úkaz na oblohe. Spozorujú ho aj Seredčania?

Čaká nás astronomický úkaz na oblohe. Spozorujú ho aj Seredčania?
Zdroj IG: @michaldinga
reklama

Mnohokrát sa vám snažíme ukázať fotografie jedinečnej oblohy nad naším mestom. Ak milujete sledovanie prírodných úkazov, nenechajte si ujsť jeden astronomický, ktorý sa čoskoro objaví na nočnej oblohe. Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca.

Pohľad na túto unikátnu nebeskú scénu si budete môcť vychutnať v utorok v noci zo 16. na 17. júla 2019. Na území Slovenska ho budeme môcť vidieť skoro v celom priebehu, ktorý bude trvať takmer 3 hodiny. Pozorovateľom sa tak naskytne farebný pohľad na nášho kozmického suseda.

ZDROJ: PIXABAY.COM

Čo sa bude odohrávať na nebi?

Podľa portálu atro.cz si zatmenie Mesiaca z ľavého okraja budeme môcť všimnúť 40 minút po jeho východe, kedy sa spln dostane do výšky približne 5° nad obzor. Čiastočné zatmenie začne o ďalších 20 minút neskôr a potrvá takmer 3 hodiny. Maximálna fáza úkazu pripadá na polhodinu pred polnocou. Mesiac bude ponorený v zemskom tieni 2/3 svojho priemeru v necelých 15° nad obzorom. V tej dobe by sa mala západne od Mesiaca objaviť planéta Saturn a juhozápadne planéta Jupiter. Pri tak vysokom percente zatmenia by mala vyniknúť aj Mliečna dráha.

reklama

ZDROJ: PEXELS.COM

Zaujímavosti o zatmení Mesiaca

Zatmenie Mesiaca a zatmenie Slnka patria od nepamäti k najkrajším úkazom na oblohe. V minulosti vyvolávali obavy a strach, keďže si ľudia nevedeli vysvetliť podivné červené zafarbenie či záhadné „zmiznutie“. Dnes je tomu pochopiteľne inak a lákajú mnohých nadšencov. Sú veľmi vzácne, pretože sa objavujú raz za niekoľko rokov. Napr. v januári sme mali možnosť vidieť na oblohe úplné zatmenie Mesiaca, ktoré sa dalo naposledy pozorovať v priebehu 6 rokov. To najbližšie nás čaká až v roku 2025. Veľkou zaujímavosťou je aj fakt, že sa nasledujúce čiastočné zatmenie odohrá na deň presne k 50. výročiu štartu Appola 11.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: astro.cz
Zdieľať na Facebooku