19.02.2020, meniny má
12. septembra 2019

Celosvetový projekt „World Cleanup Day“ prišiel do nášho mesta. Seredčania, zapojíte sa aj vy?

reklama

Každý Seredčan si neraz na prechádzke po meste určite všimol všetok ten neporiadok, ktorý sa nachádza na uliciach. Plastové sáčky, ohorky z cigariet, rôzne obaly, dokonca aj zvyšky z jedál. Toto všetko a ešte oveľa viac patrí na zoznam vecí, ktoré uvidíte ako prvé, keď vyjdete von. V každom meste sa, bohužiaľ, nájdu obyvatelia, ktorým je vzhľad ich domáckeho prostredia ľahostajný a svojimi činmi tejto skutočnosti ešte napomáhajú. Plakať nad rozliatym mliekom je však zbytočné, a tak by bolo vhodné, keby ho niekto utrel, respektíve upratal – doslovne.

Ak teda nepatríte medzi tých neporiadnych občanov, určite ste si veľakrát povedali, že by bolo skvelé, aby už konečne niekto ten neporiadok upratal. Ešte viac skvelé je však to, že ten niekto môžete byť práve vy! Do nášho mesta totiž prichádza projekt Svetový čistiaci deň.

Čo je Svetový čistiaci deň?

Svetový čiastiaci deň – World Cleanup Day vznikol v roku 2008 v Estónsku. Vtedy sa 50 000 obyvateľov Estónska spojilo a rozhodli sa, že upracú celú krajinu v priebehu jedného dňa. Konkrétne do piatich hodín. Svoj cieľ sa Estóncom pravdepodobne splniť nepodarilo, ale dokázali niečo oveľa väčšie.

Zdroj: FB stránka World Cleanup Day

Šírenie osvety zbierania odpadkov

Celý svet bol inšpirovaný ich odhodlaním a myšlienkou, že ak sa obyvatelia spoja, dokážu veľké veci. Mnoho krajín čin Estóncov zopakovalo a v priebehu rokov sa ich zapájalo čoraz viac. V roku 2018 sa projektu World Cleanup Day zúčastnilo 155 krajín a neuveriteľných 18 miliónov dobrovoľníkov. 

Zdroj: FB stránka World Cleanup Day

Zdroj: FB stránka World Cleanup Day

Sereď sa rozhodla zapojiť!

Keďže aktivistom z nášho, už dobre známeho, komunitného centra PRIESTOR nie je príroda v našom meste ukradnutá, rozhodli sa Sereď do čistiaceho dňa zapojiť tiež. Takže, príležitosť už je. Teraz je len na nás – Seredčanoch, či naša túžba po krásnom prostredí ostane len pri prázdnych slovách, alebo naozaj priložíme ruku k dielu. Podrobnejšie informácie o čistiacom dni v Seredi a samotný priebeh akcie môžete sledovať na facebookovej stránke podujatia

Zdroj: FB stránka Upracme Slovensko

Kedy? Kde? Ako?

Do veľkého upratovania sa budete môcť zapojiť spoločne s ďalšími obyvateľmi už 21. septembra o 14:00 hod. Zraz s organizátormi a ostatnými dobrovoľníkmi prebehne v Malom parku v Seredi, konkrétne pri Pamätníku Sovietskej armády. Ako informuje PRIESTOR o akcii, vrecia a aj rukavice budú zabezpečené, takže všetko, čo si musíte so sebou priniesť, je len dobrá nálada a chuť pracovať.

My sme veľmi nadšení a tešíme sa, že sa naše mesto zúčastňuje aj akcií, ako je táto. Taktiež dúfame, že sa Svetového čistiaceho dňa zúčastní čo najviac obyvateľov nášho mesta. Tak čo Seredčania, zúčastníte sa? Pretože my áno!

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku