04.04.2025, meniny má
5. augusta 2022

Cena za elektrinu dosahuje rekordné čísla. Podľa najhoršieho scenára zdražie o stovky eur. Ako plánuje zakročiť štát?

Cena za elektrinu dosahuje rekordné čísla. Podľa najhoršieho scenára zdražie o stovky eur. Ako plánuje zakročiť štát?
Zdroje: unsplash.com/engie.sk
reklama

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví vydal uprostred leta hrozivú predpoveď, podľa ktorej narastú účty za elektrinu, plyn a teplo od 121 až 243 eur mesačne. Štát sa rozhodol zakročiť, no podľa Regulačného úradu nedokáže plne odstrániť vplyv extrémnych trhových cien.

V utorok 2. augusta 2022 dosiahla cena elektriny podľa pražskej burzy PXE rekordných 416 eur/MWh. Začiatkom mája pritom stála o polovicu menej.

Domácnosti by zaplatili za elektrinu o viac ako 100 percent

Ak by rezort hospodárstva nezakročil, bežné domácnosti, ktoré za bežnú spotrebu elektriny, vykurovania a ohrev vody prostredníctvom centrálneho zdroja tepla platia v tomto roku približne 1 052 eur, by v budúcom zaplatili až 2 504 eur za rok. Ide tak až o 138-percentný nárast, ktorý by mnohé domácnosti položil na kolená.

Ďalšie prepočty ukazujú, že domácnosť, ktorá má bežnú spotrebu elektriny a plynu, pričom plyn využíva na vykurovanie a ohrev vody, platí v tomto roku 1 819 eur. Od budúceho roka by mala zaplatiť 4 742 eur.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Zdroj: ÚRSO/pravda.sk

Kedy by mala byť podpísaná zmluva?

Vláda vo februári podpísala memorandum so Slovenskými elektrárňami, podľa ktorého by zľavnenú cenu 61,2 eura/MWh mali dostať všetky domácnosti so spotrebou do 4 MWh za rok. Odhadom by tak domácnosť ušetrila za dva roky 500 eur. Avšak dodnes nie je jasné, ako by to fungovalo v praxi.

„Dohoda medzi Slovenskými elektrárňami a ministerstvami je pripravená, čaká sa na schválenie zo strany Európskej komisie,“ uviedla pre Denník Pravda hovorkyňa elektrární Oľga Baková. Európska komisia na to zareagovala, že je so slovenskými orgánmi v kontakte, avšak nemôžu ďalej komentovať obsah ich rozhovorov.

Sulíkov rezort hospodárstva vraví, že ak bude proces úspešne dokončený na jeseň, zmluva by mala byť podpísaná koncom roka 2022.

Zdražovanie pociťujú aj ďalšie krajiny

Výnimkou však nie sú ani ďalšie krajiny Európskej únie, v ktorých boli taktiež zaznamenané rekordné ceny. Napríklad v Česku cena elektriny prekročila 400 eur za MWh. Podľa hlavného ekonóma Trinity Bank Lukáša Kovanda sú vysoké ceny zapríčinené nielen vojnovým konfliktom na Ukrajine, ale aj energetickou politikou Nemecka a mimoriadnym suchom a teplom.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk, pravda.sk, hnonline.sk
Zdieľať na Facebooku