04.06.2023, meniny má
20. marca 2023

Ceny 400 druhov potravín sa od pondelka zmrazia. Osem obchodných reťazcov prišlo s iniciatívou zastropovania cien základných potravín

Ceny 400 druhov potravín sa od pondelka zmrazia. Osem obchodných reťazcov prišlo s iniciatívou zastropovania cien základných potravín
Zdroj: pexels.com
reklama

Všetci to veľmi dobre poznáme. Pri nákupe pozorne sledujeme ceny na tovare dennej spotreby, ako je chlieb, vajcia, cestoviny, olej, mlieko a podobne. Zakaždým sa pritom pozeráme na účtenky, ktoré obsahujú rovnaké položky, no z týždňa na týždeň rozdielnu výslednú sumu.

Na najbližšie tri mesiace by sa tento trend mal do istej miery zmierniť. Dôvodom je dohodnuté zastropovanie cien základných potravín, o ktorom v piatok informoval dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Cieľom by malo byť stlmenie rýchlorastúcej inflácie, ktorá sa výrazne odzrkadľuje na cenách potravín.

Na tri mesiace zmrazené ceny

Od pondelka 20. marca 2023 vstúpia do platnosti nové zastropované ceny na 400 základných druhov potravín. Dohodlo sa na tom ministerstvo pôdohospodárstva a osem obchodných reťazcov, ktoré prišli s touto iniciatívou.

reklama

Podľa viceprezidenta Zväzu obchodu SR Filipa Kasanu je cieľom iniciatívy chrániť spotrebiteľov pred zdražovaním, no bez zásahu štátu. Dobrovoľný záväzok zastropovať ceny však odôvodňujú aj ďalšou podstatnou skutočnosťou. Tou je stabilizovanie cien energií.

Každý reťazec si môže vybrať 30 až 100 položiek zo 400 druhov potravín, ktorých ceny zastropuje po dobu troch mesiacov. Po troch mesiacoch tento krok prehodnotia a zistia, či v tom budú pokračovať. Rozsah produktov so zastropovanými cenami bude však u každého z reťazcov iný, avšak ide hlavne o potraviny, ktoré sú domáceho pôvodu.

Zdroj: Tv Markíza

Zoznamy potravín budú zverejnené na webových stránkach jednotlivých obchodov pod logom Protinflačná garancia. Medzi obchodné reťazce zapojené do iniciatívy zastropovania cien patria:

  • Billa,
  • CBA,
  • Coop Jednota,
  • Kaufland,
  • Labaš,
  • Lidl,
  • Tesco,
  • Terno.

Všetok tovar, ktorý bude spadať do kategórie potravín so zastropovanou cenou, bude od pondelka na pultoch a v regáloch viditeľne označený logom „Protiinflačná garancia“.

Ako uvádza stránka cas.sk, ceny potravín za február tohto roka dosiahli infláciu takmer 29 %. Každodenné nákupy potravín sa tak Slovákom predražili o niekoľko desiatok eur mesačne.

ceny

Zdroj: pravda.sk/Štatistický úrad

Zdroje: tvnoviny.sk, startitup.sk, cas.sk, pravda.sk
Zdieľať na Facebooku