Predstavte si situáciu, keď sa rozhodnete, že máte záujem o kúpu nehnuteľnosti v Seredi. Prvý krok, ktorý spravíte, bude kontaktovanie realitnej kancelárie, ktorá vám pomôže s výberom a celým procesom kúpy bytu. Samozrejme, kúpu nehnuteľnosti môžete riešiť aj sami, avšak realitné kancelárie vám zabezpečia komfort a bezpečnosť pri vašej životnej investícii.
Keď nájdete váš vysnívaný byt alebo dom, púšťate sa do najťažšej úlohy – financovanie nehnuteľnosti. Financovanie nehnuteľnosti odporúčame riešiť pred začiatkom alebo počas hľadania toho pravého miesta pre vás.
Zásadná zmena poskytovania hypoték prichádza od 1. júla, kedy na Slovensku začne platiť úverový strop. Ten bude určovať index DTI, ktorý vyjadruje hodnota 8, počet mesiacov v roku a váš mesačný čistý príjem. Jednoducho povedané, vaša celková zadlženosť nemôže presiahnuť osemnásobok vášho čistého ročného príjmu. Pre lepšie chápanie si uvedieme malý príklad:
Váš plat v čistom je 1000 eur mesačne. Aby sme dostali čistý ročný príjem, vynásobíme ho 12 mesiacmi. Sumu 12 000 eur vynásobíme indexom DTI (8). Výsledná suma je váš maximálny úverový strop, ktorý vám banka môže poskytnúť.
Váš úverový strop je na sume 96 000 eur, ale to neznamená, že ich aj dostanete. V prvom rade táto suma bude znížená o vaše prebiehajúce úvery, povolený debet a taktiež o povolenú sumu na kreditných kartách.
Čo môžeme potvrdiť už teraz, je, že 100%-né financovanie hypotéky pre bežného občana bude takmer nemožné a najčastejšie financovanie hypoték bude vo výške 70 – 80 % z výšky úverového stropu, respektíve z ceny nehnuteľnosti, ktorú chcete kúpiť.
Pre lepšie chápanie si opäť uvedieme krátky príklad: Rozhodnete sa kupovať nehnuteľnosť v hodnote 80 000 eur. Banka vám poskytne maximálne možné financovanie vo výške 80 % z celkovej sumy nehnutelnosti. To znamená, že banka vám maximálne poskytne 64 000 eur.
Ostáva vám už len vyriešiť, kde zoženiete 16 000 eur. Jedna z možností sú vlastné ušetrené prostriedky. Táto možnosť je veľmi obtiažna hlavne pre mladých ľudí, ktorí sa rozhodnú investovať do svojho bývania, no nemali dostatok času na vytvorenie takto veľkej finančnej rezervy. Druhou možnosťou ostáva spotrebný úver, ktorý sa budú banky snažiť čo najlepšie prispôsobiť práve hypotekárnym úverom. Treťou možnosťou môže byť aj prípadné založenie rodičovskej nehnuteľnosti.
Informácie ohľadne sprísnenia podmienok nám potvrdila aj realitná maklérka Lenka Ščasná z realitnej kancelárie Directreal Norea:
„Najzásadnejšie zmeny v poskytovaní hypoték nastanú od 1. 7. 2018 no zmeny sa nebudú týkať už existujúcich úverov. Nové podmienky sa dotknú primárne nových úverov na bývanie a spotrebiteľských úverov. Klientovi sa do celkovej zadĺženosti započítajú všetky úvery klienta. Momentálne môžu úvery, ktoré presahujú 80 % hodnoty založenej nehnuteľnosti, tvoriť najviac 40 % nových úverov. Od 1. 7. 2018 sa tento podiel mierne zníži na 35 %. Dôležitá informácia je, že nové pravidlá neobmedzujú maximálnu výšku úveru na 70 % hodnoty nehnuteľnosti, ako sa uvádzalo v niektorých médiách. Banky budú môcť naďalej poskytovať časť úverov až do výšky 90% hodnoty založenej nehnuteľnosti.“
Pre zaujímavosť vám prinášame tabuľku, kde môžete vidieť, z ktorých bánk Slováci najčastejšie čerpajú hypotekárne úvery, respektíve stavebné sporenie, za prvé tri mesiace roka 2018.
Ak sa vám článok páčil, tak ho nezabudnite zdieľať na svojom facebookovom profile alebo nás sledujte na našich FB a IG profiloch.