Niektorým ľuďom sa to naoko nezdá, nenachádzajú pre to pochopenie, iní to naopak podporujú. Ľudí, ktorí si obľúbili život naboso, pribúda. To, že chodenie naboso je naozaj zdravé, priznala aj odborníčka.
Keď ho zbadajú, okoloidúci na ulici spozornejú. Norbert Adamča z Paty nemal topánky na nohách takmer desať rokov. S týmto trendom ani neplánuje tak skoro skončiť. Informácie priniesli TV noviny vo svojej reportáži.
A ako sa k tomuto trendu dostal Norbert Adamča? Skoro všetok svoj čas venoval práci, dlhé roky podnikal v rodinnej firme, ktorá recyklovala druhotné suroviny. Energie neostávalo, na seba nemal žiadny čas. Norberta Adamča mnohí poznajú aj ako športovca.
Kedysi sa venoval futbalu, dnes ho uchvátil triatlon a hlavne cyklistika. Všetko zmenila až vážna nehoda, ktorá sa mu stala na bicykli. Práve to bol ten moment, kedy si uvedomil, že chce žiť inak. Topánky odložil a všade chodí naboso.
Ako priznáva v reportáži, pútalo to pozornosť ľudí najmä zo začiatku. Neobišli ho ani nemiestne poznámky, či neveriace pohľady. Dnes je to už inak, ľudia si zvykli a skôr to akceptujú. „Dnes je to naopak, stretávam ľudí, ktorí sa o to zaujímajú a pýtajú sa, prečo to vlastne robím. Takže sa to úplne otočilo a je to krásne,“ uviedol Norbert v reportáži.
Zdroj: FB Norbert Adamča
Ako uviedol Norbert Adamča v reportáži pre TVnoviny, pre zdravie je najlepšie chodenie naboso po náročnejšom teréne s vybitými kameňmi. Aj napriek tomu, že chodí naboso všade, sú situácie, pri ktorých musí použiť obuv. Ide o šport, ako beh či cyklistika, kedy si musí obuť obuv vhodnú na športové výkony.
V reportáži dodal, že je veľmi dôležité pre ľudí, ktorí chcú chodiť bez obuvi, dodržiavať hygienu. Pri umývaní nôh preto používa špeciálnu špachtľu.
„V zásade sú ľudia, ktorí chodia naboso a nerobí im to problémy, ale sú ľudia, ktorým by som to veľmi neodporúčala. Práve z dôvodu, že majú plochú nohu, nemajú pevne fixovanú pätu a majú hypermobilitu,“ objasnila ortopedička Blažena Brozmanová.