17.08.2022, meniny má
6. januára 2022

Vedeli ste, že film o Móricovi Beňovskom sa natáčal aj v Seredi a v Šintave?

Vedeli ste, že film o Móricovi Beňovskom sa natáčal aj v Seredi a v Šintave?
Zdroj: filmovamista.cz/wikimedia.org
reklama

Pred časom sme v diskusii na facebookovej stránke obce Šintava zaregistrovali zaujímavú informáciu. Pod naším článkom o natáčaní filmu Cesta do praveku sa v komentároch objavila zmienka o natáčaní ďalšieho, priam legendárneho filmu v našich končinách.

Jeden z diskutujúcich uviedol, že v Seredi a v Šintave prebiehalo natáčanie známeho dobrodružno-historického filmu, resp. minisérie Vivat Beňovský! v hlavnej úlohe s Jozefom Adamovičom.

Kompu vraj ťahala tatrovka

Na začiatku prvej časti seriálu, cca okolo 8. minúty je záber, ako Beňovský ide s koňom na kompu. Kompa sa v tejto časti objaví aj neskôr. Obe videá nájdete nižšie.

Túto kompu podľa jedného z diskutérov ťahala na seredskej strane tatrovka s navijakom. On sám sa tieto informácie dozvedel od svojho otca.

reklama

 

Zo Šintavy do Krakova

V druhej časti sa Beňovský vyberie do Krakova za svojím strýkom Jánom, ktorý leží na smrteľnej posteli. V polovici tohto dielu, okolo 33. minúty vidíme záber z jedného brehu rieky na druhý breh, kde stojí Beňovský a hľadí na Krakov.

Tento pohľad sa natáčal pri Váhu zo šintavských brehov, približne v miestach, kde sa dnes nachádza Bobrova dolinka.

Naozaj sa tu natáčalo?

Samozrejme, túto informáciu sme sa snažili overiť. Prvá žiadosť putovala do Slovenského filmového ústavu, nakoľko tu sa digitalizuje audiovizuálne kultúrne dedičstvo. Neúspešne.

Dvakrát sme prostredníctvom kontaktného formulára oslovili RTVS, ale odpoveď sme nedostali. Nakoniec sme sa emailom obrátili priamo na Archív RTVS, odkiaľ sme sa konečne dočkali potvrdzujúcej odpovede.

Mgr. Daniel Kotuľak, dokumentarista z Archívu RTVS, nám odpísal, že v kalendárnom pláne nakrúcania je uvedená aj Sereď. Konkrétne v dňoch 30. – 31. 7. 1973 a potom 10. – 22. 8. 1973 sa natáčalo v našich končinách pri rieke Váh, ktorá mala predstavovať rieku Vislu v Poľsku.

Ak by ste náhodou mali nejaké informácie o natáčaní či fotky, podeľte sa o ne v komentároch pod článkom.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Šintava - spoločne rozvíjame obec, filmovamista.cz
Zdieľať na Facebooku