21.10.2021, meniny má
12. mája 2021

Chodníky v Seredi sa konečne dočkali rekonštrukcie. Onedlho sa bude rekonštruovať na Cukrovarskej ulici

Chodníky v Seredi sa konečne dočkali rekonštrukcie. Onedlho sa bude rekonštruovať na Cukrovarskej ulici
Zdroj: googlemaps.com/seredsity.sk
reklama

Rekonštrukčné práce chodníkov a miestnych komunikácií prebehnú tento rok v Seredi v rozsiahlej miere. Podľa zástupcu primátora Bc. Ľubomíra Veselického dali mestu impulz aj kritické komentáre občanov. Okrem toho budú naďalej realizované bežné opravy vozoviek a chodníkov.

Rekonštrukcia na Cukrovarskej

Na tento rok je naplánovaných ešte niekoľko prác na mestských komunikáciách a chodníkoch. Medzi najvýraznejšie bude patriť rekonštrukcia chodníka na Cukrovarskej ulici, a to v časti od križovatky s Fándlyho ulicou po svetelnú križovatku. Povrch bude celý z betónovej dlažby. Z dôvodu bezpečnosti bude chodník v časti, kde šikmým státím parkujú vozidlá, upravený na šírku 2 metre. Celá cestná komunikácia sa potom asfalto-betónom pripojí k vozovke.

V rámci nastaveného harmonogramu bude ďalšou etapou ulica Cukrovarská a na základe uvedeného mesto Sereď žiada občanov, aby v dňoch od 24. 5. do 7. 6. 2021 neparkovali na predmetnej ulici. Rekonštrukcie na jednotlivých uliciach budú spočívať v obnove povrchov chodníkov formou zámkovej dlažby a na ul. Trnavskej a v zámockom parku formou asfaltu. Práce budú prebiehať  v závislosti od pandemickej situácie a klimatických podmienok.

Nové povrchy aj pri parku

Rekonštrukciou prejde napríklad aj vozovka na Parkovej ulici, ktorá je spojená s vjazdom do slepej uličky. Na tejto ulici budú po oboch stranách cesty vybudované aj nové chodníky, ktoré budú takisto z betónovej dlažby.

Nový povrch dostanú aj chodníky na ulici SNP, a to v časti od svetelnej križovatky pri Lidli. Zrenovovaný bude chodník vedúci popri námestí s pokračovaním pred prevádzkou Mexiko až po Minipresso na Kúpeľnom námestí. A na opačnej strane vozovky prebehne rekonštrukcia chodníka od Altisu až k bistru Rambus. Všetky budú mať povrch z betónovej dlažby.

Ani mestský park samospráva vo svojich plánoch nevynechala. Nový povrch dostanú výrazne poškodené chodníky vedúce pred kaštieľom a v strede parku. Povrch bude asfaltový, no zdôrazňujeme, že v tomto prípade sa mesto musí držať takého materiálu, aký povolí Pamiatkový úrad v Trnave.

Zdroj: Mesto Sereď

Uskutočnia sa aj ďalšie bežné opravy

Mesto bude počas roka ďalej uskutočňovať aj bežné opravy vozoviek a chodníkov, ktoré vykonáva na základe podpísanej zmluvy firma Lukystav s.r.o. Dolná Streda. Pôjde napríklad o opravu parkoviska a zriadenie bezbariérového priechodu pre chodcov na Šintavskej ulici, oprava prepadu parkoviska na ulici Spádová a Andreja Hlinku, odvodnenie na ulici Rovná, oprava chodníka na Jesenského ulici a ďalšie.

V neposlednom rade budú opäť realizované spätné úpravy chodníkov po rozkopávkach, ktoré v meste vznikajú pri pokládke optických káblov alebo po vykonaných prácach plynárov. Nový povrch týmto spôsobom (so spoluúčasťou mesta) dostane napríklad chodník na Pekárskej ulici, kde Západoslovenská distribučná spoločnosť uskutoční pokládku zemného káblového vedenia.

Stav chodníkov je terčom kritiky

Na tému seredských chodníkov vznikli dokonca aj ironické či satirické instagramové profily, ktoré si robia srandu z nepodarených prerábok či zo samotných seredských chodníkov.

Stav chodníkov je občanmi vždy citlivo vnímaný a často sú terčom kritiky. Niekedy si občania ani neuvedomujú, aké chodníky sa v našom meste vyskytujú. Ľudia to však najčastejšie zistia napríklad pri tlačené detského kočíka.

Zástupca primátora odpovedal ešte v marci pre Seredské novinky, či sú pre neho osobne takéto kritické postrehy motivujúce:

„Určite áno.  Lebo nik nie je bezchybný a nie všetky vykonané opravy mali vždy želateľný výsledok. Príkladom je príjazd zo zámkovej dlažby na parkovacie miesta pred OD Jednota. Vieme, že kým tam nebude príjazdový pás z cestného betónu (tak, ako ho urobila spoločnosť LIDL na svojom parkovisku), bude tá dlažba sadať každý rok. Tento rok dostali prednosť chodníky. Zmienená potreba opravy príjazdu bude prehodnocovaná pri investíciách na rok 2022. Tých nepekných, popraskaných, zvetraných a ťažšie schodných či zjazdných povrchov sú desiatky. Veľmi kritické dokážeme opraviť v rámci údržby. Ale aj tu máme finančný strop určený rozpočtom. Príklad – dve poklesnuté časti vozovky na Topoľovej ulici opravené v minulom roku.  Náš postup je prísne regulovaný rozpočtom a zákonom. Preto na fotografiu popraskaného asfaltu či rozmrveného betónu okamžite reagovať nemôžeme.“

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Mesto Sereď, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku