24.01.2022, meniny má
4. novembra 2021

Čo sú to dezinformácie a kedy ste naposledy manipulovali? Aj na tieto otázky odpovedali žiaci  ZŠ Juraja Fándlyho v Seredi

Čo sú to dezinformácie a kedy ste naposledy manipulovali? Aj na tieto otázky odpovedali žiaci  ZŠ Juraja Fándlyho v Seredi
Zdroj: FB PRIESTOR
reklama

Komunitné centrum PRIESTOR okrem iných aktivít ponúka rozvojový program PRIESTOR pre rozvoj určený pre mladých ľudí, ktorí si v priebehu polroka vyskúšajú, aké to je vytvoriť vlastný projekt alebo aktívne pomáhať miestnej neziskovke. Súčasťou programu sú workshopy nielen pre mladých, ale aj pre učiteľov a aktívnu verejnosť.

Tento ročník vzdelávacieho programu je však iný. Komunitné centrum a Základná škola Juraja Fándlyho v Seredi spojili sily, aby pomohli takmer stovke mladých ľudí rozvíjať zručnosť kritického myslenia. Nešlo však o prednášky, na aké sú deti v škole zvyknuté.

„Zistila som, že aj ja manipulujem!“

Aj takéto zistenia o sebe mali piataci na workshope o kritickom myslení a komunikácii. Tri triedy žiakov, ktoré sa workshopov zúčastnili, sa v skupinách zamýšľali nad tým, čo je to manipulácia, kedy ich naposledy niekto zmanipuloval a kedy manipulovali ony.

Na workshopoch sa hrali na voľby a vedenie krajiny, mali vlastných primátorov aj ľudí bez domova. Snažili sa nakresliť výtvory z kociek a z iných predmetov, ktoré im popisovali ďalší členovia tímu. Dokonca si zahrali aj počítačovú hru.

reklama

ZDROJ: FB PRIESTOR

ZDROJ: FB PRIESTOR

ZDROJ: FB PRIESTOR

Workshopy kritického myslenia

Dezinformácie sú najmä absencia kritického myslenia a zamýšľania sa nad informáciami, ktoré prijímame. Preto sa KC PRIESTOR snaží mladým ľuďom v rámci projektu PRIESTOR pre rozvoj priniesť aktivity, ktoré im pomôžu zlepšiť zručnosť kritického myslenia.

Na tvorbe a realizácii aktivít spojených s kritickým myslením spolupracoval aj lektor Tomáš Kriššák z iniciatívy Sebavedomé Slovensko. Tomáš je expert na kognitívnu bezpečnosť a pripravuje semináre mediálnej gramotnosti a programy zamerané na znižovanie dopadu dezinformácií a iných manipulácií na verejnosť.

Realizácia workshopov sa podarila aj vďaka zanieteniu vedenia Základnej školy Juraja Fándlyho a učiteľa Slavomíra Haberajta. Aktivity projektu boli realizované vďaka finančnej podpore mesta Sereď.

ZDROJ: FB PRIESTOR

ZDROJ: FB PRIESTOR

ZDROJ: FB PRIESTOR

Občianske združenie KC PRIESTOR

KC PRIESTOR je priestorom pre rozvoj komunity v meste Sereď. Vytvára priestor pre vzdelávanie, kultúru a vzájomnú pomoc. Ponúka alternatívne formy trávenia voľného času nielen pre mladých, ale aj pre rodiny či seniorov. V harmonograme centra sú prednášky, workshopy, diskusie, herné alebo filmové večery.

Okrem podujatí organizovaných priamo PRIESTORom alebo inými združeniami realizuje centrum aj dlhodobé projekty, ako PRIESTOR pre rozvoj, Vata fest a Sereď 2.0. Centrum vzniklo zo spolupráce troch združení pôsobiacich v meste, a to Mladá Sereď, Ekohliadka a Združenie STORM.

Viac o aktivitách a podujatiach, ktoré organizuje KC PRIESTOR, nájdete na ich facebookovej stránke alebo webovej stránke.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Miroslava Sabová Dudášová, kcpriestor.sk
Zdieľať na Facebooku