28.05.2023, meniny má
8. marca 2019

Čo viete o úspešných a šikovných Seredčankách? Otestujte si vaše znalosti v tomto špeciálnom kvíze

reklama

Dnes 8. marca si ako každý rok pripomíname jeden z krásnych sviatkov určených nežnému pohlaviu – Medzinárodný deň žien. Ten tohtoročný je v poradí už 74. od jeho znovuobnovenia v roku 1945 v Československu.

Rady v kvetinárstve či vysoký dopyt po sladkých maškrtách. Aj takto môže vyzerať dnešný deň. Avšak nemali by sme zabúdať na to, že Medzinárodný deň žien má svoju históriu a svoje opodstatnenie. Tradícia oslavovať sviatok žien bola síce zavedená pred vyše 100 rokmi na Medzinárodnej ženskej konferencii v Dánsku, no jeho korene siahajú až do 19. storočia, kedy za ženské práva bojovali robotníčky s cieľom zlepšiť pracovné podmienky žien.

Babky, matky, sestry, manželky, priateľky i dcéry. Čo by sme bez nich robili? Nikto z nás nemôže povedať, že by bol život bez nich oveľa jednoduchší. Tie babkine starosti o prázdny žalúdok, mamina trpezlivosť pri výchove, sestrine múdre rady do života či manželkine objatie. Medzinárodný deň žien oslavujú práve tieto, v našom živote dôležité, bytosti a nielen v tento deň si zaslúžia všetku pozornosť a úctu.

Významné ženy máme aj v našom meste. Preto sme si pre vás pripravili kvíz, v ktorom si môžete otestovať, ako dobre ich poznáte. 

reklama

Aj našu komunitu tvorí množstvo čitateľov ženského pohlavia. Dokážete odhadnúť, koľko je to %?

Tinka Karmažín sa o svoju veľkú vášeň rada delí s ostatnými, ktorí sa od nej inšpirujú. O akú vášeň ide?

Jedna z okolitých obcí sa môže pýšiť týmito krásnymi hasičkami. O ktorú obec ide?

Aj toto pochádza zo seredskej cukrárničky. Z rúk ktorej šikovnej cukrárky vzišli tieto famózne koláčiky?

Aj mesto Sereď má svoju najúspešnejšiu spisovateľku – Ruženu Scherhauferovú. Viete označiť, ktorá kniha nepatrí do jej tvorby?

V jednom článku sme písali o indiánskom tábore v Seredi. Spomínate si na meno rehoľnej sestry, ktorá pomáhala s jeho výstavbou?

A teraz niečo z histórie. Ako sa volala šľachtičná žijúca na Šintavskom hrade a prezývaná "šintavská bosorka"?

Nedávno sme vám predstavili aj Radku Drábikovú, ktorá v našom meste podniká už 6 rokov. V akej oblasti je odborníčkou?

Frederika Fačkovcová alias Ellajohnes vás nadchne štýlom písma, ktorým ozdobí každý papier. Ako sa nazýva tento druh umenia?

V Seredi máme aj pani učiteľku a trénerku, ktorej bolo udelené čestné občianstvo za dlhodobé prispievanie k rozvoju športu detí a mládeže. Aké je jej meno?

V akom športe reprezentovala Slovensko úspešná športovkyňa zo Serede Bronislava Borovičková?

Ako sa volá seredské centrum pre rodiny s deťmi?

Ako sa volá krstným menom Seredčanka, ktorá vlastnoručne vyrába detské oblečenie?

Páčil sa vám kvíz? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku