01.10.2022, meniny má
30. augusta 2022

Cordy.dog je značka, za ktorou sa skrýva veľa práce a tvorivý talent. Ivana Križová sa venuje výrobe obojkov

Cordy.dog je značka, za ktorou sa skrýva veľa práce a tvorivý talent. Ivana Križová sa venuje výrobe obojkov
Zdroj: Ivana Križová
reklama

Veľmi nás teší, koľko mladých ľudí dokáže rozvíjať svoj talent a pracovať na svojich snoch. Presne tak by sme opísali talentovanú Ivanu Križovú, ktorá spolu so svojimi blízkymi založila skutočne zaujímavú značku Cordy.dog.

Ivana Križová je príkladom toho, ako sa dajú spájať sny, ambície a talent s vytrvalosťou či sebazaprením, ktoré časom prinesú zaslúženú odmenu.

Jej tvorba spočíva vo vlastnoručne pletených obojkoch, vodítkach, hračkách či rôznych setoch pre našich štvornohých priateľov. Okrem toho sa venuje aj výcviku psíkov.

Výrobky si môžete pozrieť na Instagrame pod profilom cordy.dog

reklama

Zdroj: Ivana Križová

Väčšinu jej výrobkov tvoria produkty pre psov, nakoľko týchto zákazníkov je najviac. Rada však vytvára sety aj pre kone a iné zvieratá. Občas má aj netypické zákazníčky, ako napríklad ťavy, ktorým vyrábala ohlávky a vôdzky.

Okrem svojich tvorivých aktivít momentálne prechádza krásnou životnou etapou, kedy sa z nej stala čerstvá absolventka SPU v Nitre, kde vyštudovala odbor ekonomika podniku.

Podľa jej slov sa práve roky štúdia stali medzníkom v jej živote, počas ktorého čelila rôznym zmenám a dospela. Spolu s jej partnerom sa presťahovali do Siladíc, plánujú svadbu a najviac voľného času trávia práve so svojimi psami.

Všetko to začalo kúpou psíkov

Ivana mala už od útleho veku veľký cit k zvieratám. Začalo to koňmi, ktorým sa venovala niekoľko rokov. Z konského chrbta pozorovala svet úplne najradšej. Čím však bola staršia, tým viac času venovala práve štúdiu.

Po presťahovaní sa do Dolnej Stredy sa jej rodina rozrástla o ďalšieho člena – prišla jazvečíčka Lilly. Práve tu všetko začalo. Ivana naučila Lilly rôzne triky a povely.

Jej fúkanie bublín do vody, kývanie labkou na povel či absolvovanie zložitého slalomu, to všetko vyčarilo úsmev na tvári každému okoloidúcemu.

Kúpa druhého psa však znamenala väčšiu zodpovednosť. Nakoľko je Shaylla väčšie plemeno, Ivana sa rozhodla navštevovať cvičisko, aby sa naučila lepšie pracovať so psom a porozumieť mu.

Prezradila nám, že kľúčový okamih vo výcviku je práve ten, keď pes porozumie tomu, čo od neho majiteľ chce. Veľa ľudí si však správanie psa poľudšťuje a vysvetľuje po svojom, čo nie je vždy správne.

Zdroj: Ivana Križová

Zaujímavé je porovnávanie jednotlivých plemien

Ivana dlho cvičila svojich psov a príležitostne pomohla priateľom či rodine s výcvikom ich štvornohých miláčikov. Vtedy zistila, že jej talent funguje, no netrúfa si nazvať sa profesionálom.

Keď ju však oslovila známa s prosbou o pomoc vo výcviku jednoduchých povelov pre ich psa, nebála sa to skúsiť. Vyše roka tak mala vo výcviku labradora.

Fungovalo to tak, že  fenku 2 – 3-krát do týždňa brávala von, trénovala s ňou, vyvenčila ju a vrátila domov. Nakoľko psa trénovala od šteňaťa, išlo to celkom ľahko.

S druhým psom, ktorého má vo výcviku, začala trénovať, už keď bol dospelý, čiže sa okrem cvičenia venuje aj preúčaniu, čo je už oveľa náročnejšie.

Uznala, že pri kúpe psa by mala byť pred vzhľadom dôležitejšia charakteristika plemena. Hoci sa každý pes dá vycvičiť,  každé plemeno potrebuje pri tréningu iný prístup.

Najmladší člen jej psej svorky je Shadow, ktorého si kúpili spolu s partnerom.

Zdroj: Ivana Križová

Výcvik psov ju dostal k tvorbe

O tom, že je Ivana naozaj kreatívny človek, niet pochýb. Počas výcviku psov si vždy dala záležať na tom, aby boli jej štvornohí priatelia dokonale zladení.

Keď prišla prvýkrát do kontaktu s paracord vláknom, ihneď jej mysľou preblesklo niekoľko nápadov, ako ho využiť. Začala pliesť a výsledkom bol prvý obojok s vodítkom.

Takto vytvorila niekoľko setov, ktorými na prechádzke či na sociálnych sieťach zaujala okolie. A tak prišli prvé objednávky.

Ivana začala intenzívne pracovať na rôznych spôsoboch pletenia a vzoroch, pretože potrebovala zistiť, ktoré sú pevné a psa udržia.

Nebol to jednoduchý proces, avšak jej odhodlanie prinieslo výsledok, ktorý si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Zdroj: Ivana Križová

Značka Cordy.dog je dielom celej rodiny

Podpora rodiny je to najcennejšie, čo človek môže mať. Keď hand made výrobca cíti povzbudenie od svojich najbližších, najmä v tých začiatkoch, dodá mu to obrovskú energiu.

Po tom, ako sa Ivane tvorba trochu viac rozbehla, popracovala spolu s bratom Martinom na názve a logu značky.

Výstižný názov Cordy.dog je tak obalom naozaj krásnej a jedinečnej tvorby, za ktorou sa skrýva práca viacerých šikovných rúk. Každý z rodiny sa chytil toho, čo mu ide.

Ivanin priateľ pomáha s výberom komponentov, ktoré musia byť pevné, mama so švagrinou pomáhajú s estetickou stránkou a brat sa pozrie, ako to vyzerá ako celok, najmä na internete.

Zdroj: Ivana Križová

Produkty sú určené hlavne pre psov, nakoľko týchto zákazníkov je najviac, avšak na svoje si prídu aj majitelia iných zvierat.

Najčastejšie ide o klasické obojky, obojky proti parazitom, vodítka, ale aj hračky, postroje či rôzne iné produkty, napríklad čuchacie deky, ktoré sú dielom jej maminy.

Najviac ju baví to nekonečné spektrum možností, ktoré táto tvorba ponúka. Každý set je iný a zákazník si môže sám navrhnúť, ako by jeho produkt mal vyzerať a ak je treba, s ochotou každému poradí.

V dielni má približne 12 km vlákna

Dĺžka výroby sa veľmi odlišuje od veľkosti a náročnosti vzoru. Niektoré sety zvládne vyrobiť za dve hodiny, iné jej trvajú šesť a viac hodín.

Vo svojej dielni má približne 12 km vlákna rôznych farieb. Má medzi nimi aj také, ktoré svietia v tme. Obmedzenia v tvorbe sú naozaj veľmi malé.

Rôzne typy a farby zapínaní, karabín, príveskov, to všetko je možné zakomponovať do výrobkov.

Zdroj: Ivana Križová

Zdroj: Ivana Križová

Servis produktov je samozrejmosť

Ivana ponúka k svojim produktom aj servis. Už viackrát sa stalo, že psík pribral, schudol alebo vzniknú odchýlky pri meraní obvodu krku zvieraťa.

S radosťou sa dohodne na akejkoľvek oprave produktov, pretože práve spokojnosť zákazníkov je to, čo ju poháňa vpred. Na kvalite svojich výrobkov si dáva naozaj záležať.

Prezradila nám, že jej veľkým snom je práve robenie toho, čo ju baví a v čom vidí zmysel. To je pre ňu jej tvorba.

Čitateľom odkazuje: „Nech sa venujete čomukoľvek, najťažšie je začať. Keď sa do toho poriadne zahryznete, možno to naozaj vyjde. A keď nie, získate mnoho cenných skúseností.“

V tom, že sa v dnešnej dobe ľudia učia odmeniť prácu iných, ktorí do výrobkov dávajú svoj čas a kus seba, má Ivana veľkú pravdu. Hodnota takých produktov je vyššia ako strojová výroba.

Sú jedinečné a niečím iné. A hlavne vyrobené s láskou.

Zdroj: Ivana Križová

Nám sa tvorba Ivky Križovej páči hlavne pre tú inakosť, jedinečnosť a obrovský kus práce, ktorý sa skrýva za každým výrobkom. Veľmi sa tešíme z jej usilovnosti a ambície sa zlepšovať.

Prajeme jej veľa tvorivých nápadov, spokojných zákazníkov a chuť naďalej sa venovať tejto krásnej záľube.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdieľať na Facebooku