05.12.2021, meniny má
22. októbra 2021

Cukrovarská ulica v Seredi sa okrem novej dlažby dočká aj výsadby lúčnej zmesi kvetov. Na kedy je plánovaná výsadba?

Cukrovarská ulica v Seredi sa okrem novej dlažby dočká aj výsadby lúčnej zmesi kvetov. Na kedy je plánovaná výsadba?
Zdroj: zahrada.sk/seredsity.sk
reklama

Na Cukrovarskej ulici prebiehajú už niekoľko týždňov rekonštrukčné práce chodníkov, o čom sme vás informovali aj v predchádzajúcom článku. Realizácia opráv musela byť pre nečakané komplikácie nachvíľu pozastavená, no dnes už práce postupne finalizujú.

Mesto má v pláne vynovené priestranstvo oživiť výsadbou lúčnej zmesi a pôvodnými listnatými stromami. Informácie pre naše médium poskytla referentka pre komunikáciu mesta a zelených projektov Ing. Zuzana Slahučková.

Lúčne kvety uprostred rušnej časti mesta

Na rekonštrukciu chodníkov nadväzuje projekt úpravy zelene. Vysadená bude na plochách, ktoré sú oproti pôvodným o niečo väčšie, čo znamená viac farby uprostred betónovej dlažby. Plán budúcej výsadby v súčasnosti mesto vypracováva v spolupráci s projektantom. „Každým dňom očakávame finálny projekt.“

Územie je husto pretkané inžinierskymi sieťami, je tam plynové vedenie, elektrika… Preto je potrebné prispôsobiť výber veľkosti stromov (a s tým súvisiaca veľkosť koreňových balov a veľkosť výkopových jám na správne vysadenie drevín). Na prekorenenie potrebujú dostatok zeminy a podmienky územia,“ objasnila Slahučková.

Zdroj: seredsity.sk

Na mieste majú byť vysadené pôvodné listnaté stromy, no ich počet zatiaľ nie je možné potvrdiť. Rušnú časť mesta skrášli aj výmena bežnej trávnatej zmesi za lúčnu – kvetinovú zmes semien. Na nádherné kvety uprostred mesta sa môžeme tešiť na jar 2022, na kedy je výsadba plánovaná.

Spílené stromy budú nahradené novými drevinami

Práce boli pozastavené z dôvodu potreby spíliť dva stromy, konkrétne lipy, ktoré predstavovali veľké nebezpečenstvo. Odstrániť ich museli skúsení arboristi, pretože sa mohli zrútiť priamo na križovatku.

Na vynovenej ulici nebudú chýbať ani osadené lavičky, nádoby na odpad a stojany na bicykle. Úsek v okolí svetelnej križovatky, na ktorom v súčasnosti ešte prebiehajú rekonštrukčné práce, bude pre peších úplne priechodný ešte tento mesiac. 

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Ing. Zuzana Slahučková
Zdieľať na Facebooku