18.10.2021, meniny má
12. augusta 2021

Cyklisti z Cyklistického klubu AB Sereď sa zúčastnili najstaršieho cyklopodujatia na Slovensku

Cyklisti z Cyklistického klubu AB Sereď sa zúčastnili najstaršieho cyklopodujatia na Slovensku
Zdroj: FB Martin Tomčányi
reklama

Cyklistická jazda Trnava – Rysy patrí k najstarším podujatiam tohto druhu v našej krajine. Je to vytrvalostná jazda cyklistov, ktorej sa zúčastňuje pravidelne viac ako stovka účastníkov.

Účastníci jazdy prekonajú za jeden deň bicyklovania viac ako 300 km. Prvá časť trasy je však vedená po zaujímavých cestách, ktorými išla v roku 1944 trnavská posádka do Slovenského národného povstania. História tohto nezameniteľného podujatia siaha až do roku 1974. V tomto roku skupina cyklistických nadšencov z Trnavy takto prejavila úctu a vďaku príslušníkom trnavskej posádky a všetkým dobrovoľníkom, ktorí vtedy odišli do povstania.

43. ročník cyklojazdy

Tento rok sa konal v poradí už 43. ročník cyklojazdy. Súčasťou celého pelotónu bolo aj 22 šikovných cyklistov z nášho Cyklistického klubu AB Sereď. Posádku ešte dopĺňalo aj ďalších päť členov klubu, ktorí boli na trati v sprievodných vozidlách. Tí boli dobre pripravení poskytnúť účastníkom podujatia servis v prípade technických alebo zdravotných problémov, ktoré sú na takýchto podujatiach bežné. Informáciu o celom podujatí priniesol na svojom Facebooku primátor nášho mesta Martin Tomčányi.

Trval približne 16 hodín

Primátor vo svojom príspevku píše o tom, že cyklisti a organizátori z TJ ELÁN Trnava si položením kytíc počas zastávok pelotónu pri pomníkoch SNP v Trnave, Horných Hámroch a Nemeckej uctili pamiatku hrdinov SNP. Primátor Tomčányi vo svojom príspevku ďalej napísal:
 „Hneď po vypuknutí SNP 30. augusta 1944 odišlo z Trnavy na povstalecké územie vyše 3 500 vyzbrojených vojakov Trnavskej posádky a dobrovoľníkov. Jeden z práporov zvádzal ťažké boje s nemeckými vojskami v oblasti Žarnovice, druhý pôsobil v Kremničke pri Banskej Bystrici, neskôr pri Sklenom, Handlovej a Prievidzi. Až 37 bojovníkov Trnavskej posádky leží na cintoríne v Horných Hámroch. Prvýkrát sa takto vybrali cyklisti z Trnavy do Tatranskej Lomnice už v roku 1974. Odvtedy, s niekoľkoročnou prestávkou po roku 1990, sa toto podujatie koná každý rok.“
Celá jazda trvala tento rok približne 16 hodín. Jej cieľ bol v Tatranskej Lomnici. Program však samotnou jazdou do Lomnice nekončil, účastníci mohli na druhý deň vystúpiť na Rysy. Väčšina sa ale rozhodla absolvovať ľahšie túry, a to napríklad k Popradskému plesu, Štrbskému plesu či Sliezskemu domu.

Niektorí sa vracali bicyklom aj z Tatier do Serede

„Na tretí deň sa tí kondične najlepšie pripravení členovia CK AB Sereď vybrali bicyklom na viac ako 300 km dlhú cestu domov z Tatier do Serede, kde dorazili po 12 hodinách jazdy v sobotu večer. Tá skupina členov, ktorá šetrila sily, sa do Serede dopravila sprievodnými autami alebo vlakom,“ napísal primátor do statusu na svojom Facebooku.

Členovia CK AB Sereď aj touto cestou prostredníctvom primátora ďakujú organizátorom TJ ELÁN Trnava. Ďalej sú vďační aj predsedovi Marianovi Rozložníkovi a jeho kolegom za skvelú organizáciu. Dôležitá bola aj bezpečnosť počas tohto podujatia. Cyklisti sa tešia na ďalšie ročníky výbornej akcie pre priateľov cyklistiky.

Cyklistický klub AB Sereď ďalej ďakuje mestu Sereď, ale aj všetkým svojim partnerom a sponzorom, ktorí podporou Cyklistického klubu AB Sereď akoukoľvek formou prispeli k účasti členov klubu na tomto podujatí. Aj vďaka nim si totiž mohli užiť nezabudnuteľný zážitok.

zdroj: FB Martin Tomčányi

zdroj: FB Martin Tomčányi

zdroj: FB Martin Tomčányi

zdroj: FB Martin Tomčányi

zdroj: FB Martin Tomčányi

Páčil sa vám článok? podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Martin Tomčányi
Zdieľať na Facebooku