04.04.2020, meniny má
8. januára 2020

Detské ihriská čakajú dôslednejšie bezpečnostné opatrenia. Aj v Seredi budú častejšie kontroly bezpečnosti a každé ihrisko dostane vlastný názov

Detské ihriská čakajú dôslednejšie bezpečnostné opatrenia. Aj v Seredi budú častejšie kontroly bezpečnosti a každé ihrisko dostane vlastný názov
Zdroje: jozefklisky.sk/zihadielko.lidl.sk
reklama

Prvý mesiac nového roka so sebou priniesol hneď niekoľko noviniek a aktualít. Jednou z nich sú aj nové povinnosti pre majiteľov verejných ihrísk na Slovensku, teda aj v Seredi. Podľa zákona o základných požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska musia všetky ihriská prejsť kontrolou. V prípade nedodržania základných povinností môžu majitelia ihriska dostať niekoľkotisícovú pokutu.

Kontrolou musí prejsť 95 % ihrísk

Doterajší stav kontroly detských ihrísk je naozaj na zamyslenie. Podľa štatistík prejde ročnou kontrolou odborníkov iba 30 % všetkých ihrísk. Pritom však ihriská často mávajú konštrukčné nedostatky, napríklad nízke zábrany proti pádu, zábrany s vodorovnými alebo šikmými priečkami, ktoré môžu deti použiť ako stupienky na lezenie, nevyhovujúce uhly rámp alebo strmých hracích a prístupových prvkov, nedostatočné zabezpečenie proti pádu a pod. Od januára tohto roka musí byť ročne kontrolovaných 95 % detských ihrísk na celom Slovensku. Okrem toho budú ihriská prechádzať nielen vstupnou kontrolou, ale aj každoročnými kontrolami. Za nedodržanie vstupnej kontroly hrozí pokuta od 200 eur do 50 000 eur.

pixabay.com

Nahlasovanie úrazov

Ďalšou novinkou bude aj nahlasovanie úrazov. Majitelia ihrísk musia nahlásiť každý úraz, ku ktorému na ihrisku dôjde, a tiež musia viesť evidenciu úrazov a sprístupniť ju na žiadosť orgánu dohľadu. Posledným novým pravidlom pre detské ihriská je názov. Každé ihrisko bude musieť mať svoj vlastný názov umiestnený na viditeľnom mieste. Spolu s názvom musí byť uvedená aj adresa ihriska, údaje vlastníka a informácia, v ktorých mesiacoch je ihrisko prístupné verejnosti. V opačnom prípade môže majiteľ dostať pokutu od 100 eur až do 30 000 eur.

Cieľom nových opatrení je zvýšiť bezpečnosť detí, s čím odborníci z praxe jednoznačne súhlasia. Nové zákony však neplatia pre dočasné ihriská, napríklad na jarmokoch, napriek tomu, že kvôli ich častejšiemu rozkladaniu a skladaniu pri nich hrozí vyššie riziko úrazu.

Tieto pravidlá budú samozrejme platiť aj pre všetky ihriská v Seredi a my sme radi, že sa bude lepšie dbať na bezpečnosť detí.

pixabay.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, aktuality.sk
Zdieľať na Facebooku