16.05.2022, meniny má
2. mája 2022

Dnes spustili bezplatné očkovanie proti rakovine. Slovensko sa tak pridalo k vyspelým štátom a verí, že zachráni stovky životov

Dnes spustili bezplatné očkovanie proti rakovine. Slovensko sa tak pridalo k vyspelým štátom a verí, že zachráni stovky životov
Zdroj: idnes.cz/IG Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
reklama

Na Slovensku stále zbytočne zomierajú na rakovinu krčka maternice stovky žien ročne. Málo ľudí si uvedomuje, že všetky tieto životy by sa dali zachrániť. Dôležitá je hlavne prevencia, v ktorej nám pomôže aj očkovanie proti rakovine krčka maternice.

Zázračný liek aj prevratná technológia. Aj takto nazývajú jedinú, v praxi používanú vakcínu proti rakovine, ktorú začínajú plne preplácať už aj na Slovensku.

Vakcíny proti rakovine máme

Vakcíny, ktoré dokážu ľudí zachrániť pred rakovinou, naozaj existujú. V tomto prípade ide o deväťvalentnú vakcínu proti HPV chrániacu hlavne deti, ktoré ešte nepraktizujú pohlavný život. Chrániť ich má pred širokým spektrom týchto vírusov. Rakovina krčka maternice je totiž spôsobená ľudským papilomavírusom (HPV-human papillomavirus).

Slovensko sa takto podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského pridáva k pokrokovému svetu.

reklama

V budúcnosti pre všetkých

Vakcína dokáže chrániť ľudí až pred 90 percentami prípadov rakoviny krčka maternice, ktorú vírus HPV môže vyvolať. Dôležité je nezabúdať ani na preventívne prehliadky u gynekológa, ktorý dokáže počiatočné štádium rakoviny odhaliť bežným odobratím vzorky a následným skríningom v laboratóriu.

Vakcínu budú zatiaľ podľa informácií plne preplácať len deťom vo veku 12 až 13 rokov. Odborníci však sľubujú, že v budúcnosti bude preplácaná aj ďalším vekovým kategóriám. Účinná je totiž aj pre dospelých. Jediný problém je, že tí si ju musia v súčasnosti hradiť z vlastného vrecka. Cena sa za tri dávky vyšplhá na stovky eur, preto sa ľudia proti rakovine neočkujú.

Očkovanie detí je pre budúcnosť potrebné

Minister Lengvarský vyzval deti aj ich rodičov, aby neváhali a dali svoje deti a aj samých seba zaočkovať. Na Slovensku totiž stále ročne zomierajú na rakovinu krčka maternice stovky žien.

Ako sme už písali vyššie, všetky životy by sa dali zachrániť prevenciou, čiže očkovaním, a pravidelnými prehliadkami aspoň raz ročne u svojho gynekológa.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
Zdieľať na Facebooku