24.04.2024, meniny má
12. augusta 2022

Dnes večer nás čaká krásne nebeské divadlo. Nebude to len o Perzeidoch, ukáže sa viacero planét či kométa

Dnes večer nás čaká krásne nebeské divadlo. Nebude to len o Perzeidoch, ukáže sa viacero planét či kométa
Zdroje: FB Majo Chudý/unsplash.com
reklama

Už oddnes sa môžete tešiť na každoročne sa opakujúce nebeské divadlo. Ak si nájdete čas dnes, zajtra či pozajtra večer, máte 100-percentnú pravdepodobnosť pozorovania padajúcich Perzeidov. V maxime môžeme očakávať až 100 meteorov za hodinu.

Tie budú vrcholom letnej astronomickej sezóny aj po tento rok. A nielen to. Podľa portálu imeteo sa ukáže aj viacero planét či kométa.

Prichádzajú presne

Tak ako po mnohé storočia, aj tentokrát bude mať meteorický roj Perzeíd svoje maximum 11. až 13. augusta. Astrofotografov, romantikov či hvezdárov a milovníkov nočnej oblohy teda čaká vrchol astronomickej sezóny, ktorá bola toto leto naozaj bohatá.

Roj týchto malých teliesok je aktívny približne od polovice júla do polovice augusta. Maximum však nastane dnes a bude trvať do stredy.

reklama

Vďaka svojmu maximu bol tento úkaz v minulosti známy aj ako slzy svätého Vavrinca. Svätý Vavrinec bol umučený a upálený na hranici v Ríme 10. augusta za vlády imperátora Valeriána v roku 258. Ľudia preto dlho verili, že z neba padajú na zem jeho slzy.

Viditeľné nebudú len Perzeidy

Pokiaľ nie je meteor príliš rýchly alebo neletí akoby od súhvezdia Perzea, nejde o Perzeid. Pravdepodobne ide o príslušníka iného meteorického roja, keďže je ich teraz v činnosti hneď niekoľko.

Z výdatnejších sú na oblohe v týchto dňoch činné napríklad Kappa Cygnidy či Severné a Južné Delta Aquaridy. V priebehu augusta však môžeme pozorovať aj viacero planét. Doslova kráľovať im bude Saturn.

Ten bude v opozícii so slnkom v nedeľu 14. augusta, kedy bude aj najbližšie k Zemi. Na nočnej oblohe ho budeme môcť pozorovať po celú noc, maximálne 25° nad juhom. Ak máte malý ďalekohľad, môžete cez neho vidieť jeho prstenec i najjasnejší z jeho mesiacov – Titan.

Ďalšie planéty a kométa

Dobre pozorovateľný je po väčšinu noci okrem večera aj Jupiter. Ten sa dostane do opozície so Slnkom až koncom septembra.

Mars sa bude ukazovať v druhej polovici noci. Pri dobrých podmienkach budeme môcť aj s malým ďalekohľadom pozorovať jeho polárnu čiapočku a jeho jasné albedové útvary. Venušu budeme môcť pozorovať ráno nad východným obzorom.

Sledovať budeme môcť aj jednu planétu. Tá má označenie C/2017 K2 (PanSTARRS) a prechádza zo súhvezdia Hadonos do Škorpióna v blízkosti hviezdokopy M107. Hľadať ju môžeme pod hviezdou Antares.

Zdroj: FB Majo Chudý

Zdroj: FB Majo Chudý

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: imeteo.sk, interez.sk
Zdieľať na Facebooku