27.11.2024, meniny má
11. augusta 2020

Dnes večer sa nezabudnite pozerať na oblohu. Nasledujúce noci totiž môžete vidieť padať nádherné Perzeidy

Dnes večer sa nezabudnite pozerať na oblohu. Nasledujúce noci totiž môžete vidieť padať nádherné Perzeidy
zroj: interez.sk
reklama

Akoby toho nebolo počas uplynulého mesiaca málo, aj v auguste sa môžete tešiť na každoročne sa opakujúce nebeské divadlo. Ak si nájdete čas dnes, zajtra či pozajtra večer, máte 100-percentnú pravdepodobnosť pozorovania padajúcich Perzeidov. Tie budú vrcholom letnej astronomickej sezóny aj po tento rok.

Prichádzajú presne

Tak ako po mnohé storočia, aj tentokrát bude mať meteorický roj Perzeíd svoje maximum 11. až 13. augusta. Astrofotografov, romantikov či hvezdárov a milovníkov nočnej oblohy teda čaká vrchol astronomickej sezóny, ktorá bola toto leto naozaj bohatá. Roj týchto malých teliesok je aktívny približne od polovice júla do polovice augusta. Maximum však nastane dnes a bude trvať do stredy.

Vďaka svojmu maximu bol tento úkaz v minulosti známy aj ako slzy svätého Vavrinca. Svätý Vavrinec bol umučený a upálený na hranici v Ríme 10. augusta za vlády imperátora Valeriána v roku 258. Ľudia preto dlho verili, že z neba padajú na zem jeho slzy.

Rušiť však bude spln

Tieto malé telieska patriace do Slnečnej sústavy majú priemerný rozmer rádovo 0,1 mm. Sú to telieska väčšinou kamennej povahy, ktoré pri prelete zemskou atmosférou krásne zažiaria. Perzeidy majú pôvod v kométe. Na svojej trati ich pri obehoch okolo Slnka zanechala dlhoperiodická kométa 109P/Swift-Tuttle. V tomto čase sa s nimi Zem stretáva a my preto môžeme pozorovať meteorický roj.

reklama

Nočné pozorovanie však nebude ideálne, pretože ho bude výrazne rušiť jasný Mesiac, ktorý bude  v tom čase tri dni po splne. Okamih maxima Perzeíd však čakajte 13. augusta po polnoci o jednej hodine ráno.

Vyhnite sa svetelnému smogu

Ako pri každom pozorovaní nočnej oblohy, tak aj teraz vám odporúčame, aby ste pokúsili vyhnúť svetelnému smogu. Ak ste ozajstný milovník astronomických javov, alebo sa pokúsite tieto meteory nafotiť, radíme vám radšej vycestovať ďalej od veľkých miest. Mestá a osvetlenie na ulici šíria tzv. svetelný smog. Taktiež by ste sa mali postaviť niekam do tieňa, nakoľko mesačné svetlo bude naozaj ešte celkom prenikavé.

Na oblohe môžete okrem Perzeíd vidieť aj meteorologický roj Delta Aquariid. Meteority budú prelietať najmä súhvezdím Perzeus. S jeho lokalizáciou vám dozaista môžu pomôcť aj mobilné aplikácie, o ktorých sme písali v tomto článku.

zdroj: pexels.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: astro.sk
Zdieľať na Facebooku