19.02.2020, meniny má
6. septembra 2019

Dni európskeho kultúrneho dedičstva zavítajú aj do Serede. V septembri sa môžete tešiť na renesančný koncert aj dokument Vodou porobené

Dni európskeho kultúrneho dedičstva zavítajú aj do Serede. V septembri sa môžete tešiť na renesančný koncert aj dokument Vodou porobené
Zdroj: seredskenovinky.sk, FB Ensemble Thesaurus Musicum
reklama

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú podujatím, ktoré sa koná každý rok v mesiaci september v 49 štátoch Európy. Ich základným cieľom je prehĺbiť záujem občanov o kultúrne dedičstvo prostredníctvom rôznych seminárov, prednášok, výstav a podobných aktivít. Témou tohtoročných Dní európského kultúrneho dedičstva 2019 je Umenie a zážitok.

Dom kultúry-Mestské múzeum v Seredi v spolupráci s OZ Vodný Hrad pri tejto príležitosti organizuje program vystihujúci tému Umenie a zážitok. Program sa skladá z koncertu starej renesančnej hudby, premietania dokumentárneho filmu a stretnutia s jeho autorkou a výstavy. To všetko sa uskutoční 14. septembra 2019 o 16:00 hod. v priestoroch bastiónu v Seredskom kaštieli. Na podujatie je pre návštevníkov voľný vstup.

Zdroj: Mestské múzeum Sereď

Renesančný koncert

Prvým bodom programu bude koncert starej renesančnej hudby súboru Ensemble Thesaurus Musicum. Tento súbor vznikol v roku 2015 v Žiline a zameriava sa na interpretáciu európskej renesančnej a barokovej hudby. Špecifikom súboru je interpretácia skladieb na kópiách dobových nástrojov, aby dosiahli čo najväčšiu autenticitu zvuku. Ensemble Thearum Musicum sa predstaví s komorným programom zameraným na piesňovú tvorbu raného baroka anglických, francúzskych a talianskych skladateľov, ako John Dowland, Jean-Baptiste Besard, Michelagnolo Galilei a podobne. Vedúcim súboru je Michal Hottmar, ktorý sa predstaví hrou na arcilutne. Violoncello a viola da gamba rozozvučí Alexander Botoš a speváčkou súboru je Kamila Skladaná.

Zdroj: FB Ensemble Thesaurus Musicum

Zdroj: FB Ensemble Thesaurus Musicum

Zdroj: FB Ensemble Thesaurus Musicum

Dokumentárny film Vodou porobené

Program pokračuje o 17:30 hod. premietaním dokumentárneho filmu Vodou porobené. Témou filmu je katastrofa slávnej lode Titanic, na ktorej zahynul aj cestujúci Michal Navrátil zo Serede. Po premietaní sa uskutoční beseda a stretnutie s autorkou filmového projektu Magdou Papánkovou. Súčasťou podujatia je aj výstava predmetov zo zbierky Titanic Dariny Helíkovej.

Titanic. Zdroj: wikipedia.org

Michal Navrátil. Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Čo sú Dni európskeho kultúrneho dedičstva?

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú významným celoeurópskym podujatím organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou, ktoré upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v päťdesiatich účastníckych štátoch. Slovenská republika sa pripojila k organizátorom v roku 1993. Základným cieľom tohto celoeurópskeho podujatia je zvýšiť povedomie obyvateľov o kultúrnom dedičstve, prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ale aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Mestské múzeum v Seredi, barmuseum.eu
Zdieľať na Facebooku