25.09.2021, meniny má
8. septembra 2021

Do podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2021 sa zapojí aj seredské múzeum. Na aký program sa môžete tešiť?

Do podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2021 sa zapojí aj seredské múzeum. Na aký program sa môžete tešiť?
Zdroj: seredsity.sk/FB Ensemble Thesaurus Musicum
reklama

September nie je len začiatkom jesene, ale už tradične sa v tomto mesiaci konajú aj Dni európskeho kultúrneho dedičstva, ktoré budú prebiehať po celý mesiac. Podujatie od roku 1993 zvyšuje na Slovensku povedomie o bohatstve a kultúrnej rozmanitosti Európy. Iniciatívy sa chopilo aj Mestské múzeum v Seredi – Fándlyho fara, ktoré si pre vás spolu s OZ Vodný hrad pripravilo zaujímavý program.

Tešiť sa môžete na koncert starej historickej hudby v krásnych priestoroch Bastiónu Seredského kaštieľa už 18. septembra 2021 o 16.00 hod. Pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo z dejín mesta, nenechajte si ujsť prednášku s názvom Spolky v Seredi, ktorá bude nasledovať o 17.00 hod.

Svetová premiéra dobovej hudby

Koncert Villanelle di Luca Marenzio – koncert historickej hudby súboru Ensemble Thesaurus Musicum oživuje dielo talianskeho renesančného velikána európskeho rozmeru, ktorého hudba sa nachádza v slovenských, ako aj zahraničných hudobných zbierkových fondoch.

Na Slovensku tieto skladby nachádzame ako súčasť Bardejovskej a Levočskej zbierky hudobnín zo 16. – 17. storočia. Ide o unikátny projekt, nakoľko Marenziove villanely z Levočskej zbierky hudobnín ešte neboli interpretované v podobe, v akej sa zachovali v Levoči.

Zdroj: Mestské múzeum v Seredi

Okrem Marenziových skladieb zaznejú aj diela jeho súčasníkov ako Girolamo Frescobaldi či Claudio Monteverdi a ďalších. Ensemble Thesaurus Musicum interpretuje túto unikátnu dobovú hudbu na kópiách historických nástrojov a uvádza svetovú premiéru celého diela.

Vstup na jedinečný koncert je 4 eurá pre dospelých, zatiaľ čo deti a študenti majú vstup zdarma.

Prednáška z histórie od skutočnej odborníčky

Na prednáške s názvom Spolky v Seredi sa dozviete zaujímavé poznatky o vzniku spolkov, spolkovej aktivite mužov a žien, o dobrovoľnosti a demokracii v spolkoch a o ich rozvoji v meste Sereď priamo od archivárky PhDr. Evy Vrabcovej. Vstup je pre návštevníkov voľný.

Zdroj: Mestské múzeum v Seredi

Podujatie pomáha zvyšovať povedomie o našej kultúre

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú významným celoeurópskym podujatím organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou. Upriamuje pozornosť najširšej verejnosti na mimoriadne hodnoty rozmanitého kultúrneho dedičstva v päťdesiatich účastníckych štátoch. Slovenská republika sa pripojila k organizátorom DEKD v roku 1993. Odvtedy sa každoročne konajú DEKD v priebehu mesiaca september po celom Slovensku.

„Základným cieľom tohto celoeurópskeho podujatia je zvýšiť povedomie obyvateľov o kultúrnom dedičstve, prehĺbiť záujem o jeho ochranu, ale aj rozvinúť pocit spolupatričnosti s európskym kultúrnym dedičstvom. Cieľom DEKD je zvyšovanie povedomia európskych občanov o bohatstve a kultúrnej rozmanitosti Európy.

Rovnako vytváranie prostredia, v ktorom sa stimuluje ocenenie bohatej mozaiky európskych kultúr, ale aj boj proti rasizmu a xenofóbii a podpora väčšej tolerancie v Európe i mimo nej,“ ozrejmilo Mestské múzeum v Seredi.

Ďalej aj informovanie verejnosti a politických orgánov o potrebe ochrany kultúrneho dedičstva pred novými hrozbami. V neposlednom rade vyzvanie Európy, aby reagovala na sociálne, politické a hospodárske výzvy, ktorým čelí.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Vedúca mestského múzea Mária Diková
Zdieľať na Facebooku