23.09.2020, meniny má
reklama
6. augusta 2020

Do Serede zavíta putovná výstava „Po druhej svetovej vojne“, ktorú budete môcť navštíviť priamo na Námestí slobody

Do Serede zavíta putovná výstava „Po druhej svetovej vojne“, ktorú budete môcť navštíviť priamo na Námestí slobody
Zdroj: postbellum.sk/FB Mesto Topoľčany
reklama

Občianske združenie Post Bellum čoskoro prinesie aj do nášho mesta putovnú výstavu s názvom Po druhej svetovej vojneOd 24. augusta 2020 si priamo na Námestí slobody budete môcť prečítať o osudoch ľudí, ktorí prežili druhú svetovú vojnu. Keďže ide o putovnú výstavu, začiatkom leta bola inštalovaná v Pezinku, neskôr v Šali a k nám poputuje z Topoľčian. Výstava mohla byť aj v Seredi zrealizovaná vďaka finančnej podpore Ministerstva spravodlivosti SR.

Unikátna putovná výstava

Koncept putovnej výstavy je dobrou inováciou prerozprávania histórie. Keďže nejde o žiadnu uzavretú galériu, ani netreba platiť vstupné, táto výstava je prístupná naozaj každému. Všetci okoloidúci Seredčania sa tak budú môcť začítať do príbehov ľudí z obdobia druhej svetovej vojny, ktorí sa rozhodli prehovoriť o svojich skúsenostiach a sprostredkovať tento odkaz aj ďalším generáciám.

Na štyroch vežiach obtiahnutých veľkoplošnými transparentmi sa budete môcť zoznámiť s príbehmi až 15 ľudí. Ich portréty nafotil Tomáš Halász a autorom grafiky Bojovník proti fašizmu umiestnenej na titulnom paneli je Matúš Maťátko.

V druhej polovici augusta na vás čaká napríklad aj príbeh Marty Szilárdovej, ktorá prežila nielen geto, ale aj koncentračný tábor Auschwitz a pochod smrti. Ak by ste sa o jej príbehu chceli dozvedieť viac detailov, môžete si vypočuť nedávny podcast portálu Aktuality.sk. Príbeh ďalšieho preživšieho môžete poznať aj vďaka tomu, že v roku 2017 dostal Cenu pamäti národa. Ide o právnika, novinára, väzňa a partizána Otta Šimka.

Výstava v Šali. Zdroj: postbellum.sk

Výstava v Šali. Zdroj: postbellum.sk

Organizácia, ktorej záleží na zachovaní odkazu pre mladšie generácie

Post Bellum je občianske združenie, ktoré sa od roku 2011 venuje vyhľadávaniu a dokumentovaniu spomienok pamätníkov minulého storočia. Tieto príbehy prerozprávajú ďalej aj prostredníctvom takýchto výstav. Podľa nich sú totiž ľudské osudy najlepšou cestou k poznaniu vlastnej minulosti. Preto chcú zachovať spomienky predošlých generácií aj pre tie ďalšie, ktoré už nebudú mať možnosť sa s nimi osobne stretnúť.

„Zaujímajú nás pohľady na dejiny z rôznych strán. Každý príbeh pamätníka rozpráva o dilemách, ktorým museli naši rodičia, starí rodičia a prarodičia čeliť – a stavia nás pred otázku, ako by sme sa v podobných situáciách zachovali my. Pamätníci kľúčových momentov 20. storočia rýchle umierajú,“ píšu členovia občianskeho združenia na svojej stránke.

Výstava v Topoľčanoch. Zdroj: FB Mesto Topoľčany

Výstava v Topoľčanoch. Zdroj: postbellum.sk

Výstava v Topoľčanoch. Zdroj: FB Mesto Topoľčany

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: postbellum.sk, teraz.sk, seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku