18.10.2021, meniny má
3. októbra 2019

Do seredského domu kultúry zavíta partička chalaňov. Nenechajte si ujsť inscenáciu, ktorá už vyše 20 rokov slávi úspechy doma aj v zahraničí

Do seredského domu kultúry zavíta partička chalaňov. Nenechajte si ujsť inscenáciu, ktorá už vyše 20 rokov slávi úspechy doma aj v zahraničí
Zdroj: domkultury.sered.sk
reklama

Letné akcie v seredskom amfiteátri síce skončili, ale my nemusíme zúfať. Dom kultúry v Seredi si pre nás pripravil aj počas pochmúrnych jesenných dní mnoho zaujímavých podujatí. Jedným z nich je aj skvelé divadelné predstavenie, ktoré nám už za pár dní prinesie partička „chalaňov“.

Ročníková práca študentov VŠMU

Keď si študenti tretieho ročníka VŠMU pripravovali v roku 1997 svoje absolventské predstavenie, partia chlapcov zoskupených okolo pedagóga (herca, režiséra a skladateľa) Petra Mankovského hľadala niečo pre seba. Juraja Kemku nadchla hra Na koho to slovo padne, ktorú videl v martinskom divadle. Inscenáciu si teda naštudovali a zožala toľko priaznivých ohlasov, až nakoniec v divadelnej sezóne 1997/1998 získala cenu Dosky ´98 v kategórii Objav sezóny a divácku cenu na divadelnom festivale vysokých umeleckých škôl Zlomvaz 1998.

O čom hra pojednáva?

Úspešnú grotesku Na koho to slovo padne napísal maďarský spisovateľ, dramaturg a dramatik Gábor Görgey v roku 1969 a doma v Maďarsku sa odvtedy dočkala mnohých stvárnení. Ide o príbeh piatich indivíduí zavretých v jednej miestnosti s jedným revolverom.

Cuki, bývalý trestanec, prichádza so zbraňou ako prvý a namieri ju na skupinu štyroch chlapov. Každý z nich si začína uvedomovať, v akej situácii sa práve ocitli a čo to znamená mať zbraň. V uzavretom priestore by ju chcel vlastniť každý z nich, aby mohol ovládať situáciu aj skupinu ľudí. Po Cukim sa revolvera postupne zmocňujú aj ostatní – národovec z Detvy, chudáčik so zápalom mechúra, aristokrat a intelektuál. Každý z nich reaguje na zbraň ináč, po svojom. Kto má zbraň, má moc.

Zdroj: Fluent

Zdroj: Fluent

Nečakaný úspech

Od absolventského predstavenia ubehlo už 21 rokov a hra je stále v repertoári a patrí medzi najobľúbenejšie slovenské činoherné tituly. Pod svoje krídla si ju vzalo Divadlo Astorka Korzo´90, v ktorom sa herci po skončení štúdia usídlili. Mimoriadne úspešnú slovenskú verziu inscenácie má na svedomí partia dnes už známych „chalaňov“ – Marián Miezga, Lukáš Latinák, Róbert Jakab, Juraj Kemka a Vladimír Kobielsky.

Herci cestujú s týmto predstavením po celom Slovensku a vždy majú vypredané. Zúčastnili sa tiež niekoľkých festivalov doma i v zahraničí. Hrali napríklad vo francúzskom Nancy, v Budapešti, v austrálskom Sydney, v Los Angeles, v Srbsku aj v Prahe.

Chalaňi v Los Angeles. Zdroj: kultura.sme.sk

Chceli by ste vidieť predstavenie?

V Seredi si budeme môcť kultové predstavenie Na koho to slovo padne vychutnať už v pondelok 7. októbra 2019 o 19:00 hod. Cena lístka je 17 eur a hra je prístupná od 15 rokov. V predaji sú posledné lístky a váš nákup môžete spraviť aj online na tomto odkaze.

Autor divadelnej hry: Gábor Görgey, Maďarsko
Preklad: Peter Kováč, Slovensko
Réžia: Peter Mankovecký, Slovensko
Dramaturgia: Peter Pavlac
Scéna: Tatiana Šulíková
Kostýmy: Tatiana Šulíková
Hudba: Peter Mankovecký, Slovensko
Hrajú: Marián Miezga (Cuki), Vladimír Kobielsky a.h. (Urodzený), Lukáš Latinák a.h. (Martin), Róbert Jakab (Pekár), Juraj Kemka (K. Müller)

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: domkultury.sered.sk, kultura.sme.sk
Zdieľať na Facebooku