19.05.2024, meniny má
30. januára 2020

Dušan od narodenia nevidí, no jeho výrobky sú známe po celom okolí a možna aj v Seredi

Dušan od narodenia nevidí, no jeho výrobky sú známe po celom okolí a možna aj v Seredi
cas.sk
reklama

47-ročný Dušan z Opoja neďaleko Trnavy je vyučený kefár. Dosť zvláštne povolanie, však? Na Slovensku však bolo toto remeslo hlavne v minulosti úplne bežné. Dnes už je výroba kief odsunutá na druhú koľaj, kedže prevažná väčšina je vyrábaná hromadne strojmi. To isté sa týka aj metiel. Metlu si dnes väčšinou kúpime v obchode. No málokto vie, že stále je zopár ľudí, ktorí metly vyrábajú ručne. Dušan patrí medzi nich a jeho práca prináša ovocie. Veľa ľudí má metlu práve od neho a mnohí ho kvôli jeho zanieteniu obdivujú.

Od narodenia žije v tme

Dušan sa narodil ako nevidiaci. Život berie s nadhľadom a samého seba berie tak, akoby žiadny hendikep nemal. Jedného dňa pred sedemnástimi rokmi sa rozhodol prekonať limity svojho hendikepu a začať s podnikaním. Svoju garáž si postupne prerobil na vlastnú dielňu a dnes v nej vyrobí denne aj viacero kúskov. Vďaka tomuto remeslu si už dlhé roky zarába výrobou priemyselných metiel. Jeho výrobky sú totižto vychýrené po celom okolí.

Postupne si nakúpil stroje a biznis s metlami sa mohol začať. Dnes mu pomáha jeho brat tak, že do drievok mu navŕtava dierky. Zvyšok práce odvedie Dušan. Blízki ho od podnikania veľakrát odhovárali, no on o tom nechcel ani počuť.

Každý týždeň si jeho metlu môžete kúpiť na trnavskom trhovisku

Vyrobiť jednu metlu trvá Dušanovi približne 3 hodiny. Niekedy vyrobí za týždeň dokonca dvadsať až tridsať kusov. Túto svoju celotýždňovú produkciu Dušan každú sobotu aj s bratom prinesie na trnavské trhovisko. Veľa ľudí vraví, že je veľmi šikovný a jeho výrobky im pomáhajú s domácimi prácami už dlhé roky. Ostatní predávajúci mu na trhovisku vždy aj pomôžu.

reklama

Aký príklad nám môže priniesť Dušanov príbeh?

Tak ako sa už veľakrát potvrdilo, ľudia s hendikepom nám vedia častokrát ukázať, aká silná je ich vôľa žiť, pracovať ako „normálni“ ľudia, zveľaďovať sa a takisto aj niečo v živote dokázať. Dušan je rád, že nesedí doma so založenými rukami a je obdivuhodné, že nenarieka nad svojím životom ako iní ľudia. A mnohokrát takí, ktorí si v živote nemajú na čo sťažovať. Že vraj ho to naučila jeho mama, aby sa v živote vedel obracať, bol zručný a spoliehal sa iba sám na seba.

My Dušanovi veľmi držíme palce a prajeme mu nespočetné množstvo zákazníkov, aby mohol v živote aj naďalej robiť to, čo ho teší.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvnoviny.sk
Zdieľať na Facebooku