05.08.2020, meniny má
reklama
14. mája 2019

Dva skvelé projekty seredských dobrovoľníkov môžu urobiť naše mesto lepším. Musíme sa však všetci spojiť

Dva skvelé projekty seredských dobrovoľníkov môžu urobiť naše mesto lepším. Musíme sa však všetci spojiť
STRONGTOWNS.ORG
reklama

Občianske združenia Mám rád cyklistiku a KC Priestor prinášajú do Serede nové projekty, ktoré sa dostali do Participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja. Tieto dva projekty nám všetkým môžu skrášliť verejné priestranstvo, ale musíme sa spojiť a našich dobrovoľníkov zo združení podporiť v hlasovaní.

Čo je Participatívny rozpočet Trnavského kraja?

Ide o interaktívny proces, ktorý je v zahraničí úplne bežný. Trnavský kraj sa pre participatívny rozpočet rozhodol aj v roku 2019 a vyčlenili 250-tisíc eur na projekty, o ktorých rozhodnú samotní občania kraja. Cieľom je zapojiť širokú verejnosť do rozhodovania o časti verejných financií, čím ich kraj zapája do procesov riadenia vyššieho územného celku.

Zástupcovia Trnavského kraja zorganizovali dvanásť verejných stretnutí, na ktorých neziskovky, občianske združenia a iniciatívy diskutovali o rôznych zámeroch a projektoch. V druhom kole pokračovali verejné prezentácie a predkladanie projektov. V Trnavskom kraji bolo zaslaných celkovo 19 projektov, z nich sa dostalo do finále 15. Dva z týchto projektov sú z nášho mesta.

Zdroj: tvorimekraj.sk

Lepšia cyklistická infraštruktúra v Seredi

Seredské občianske združenie Mám rád cyklistiku prichádza s projektom osadenia dvadsiatich nových stojanov na bicykle. Nahradia sa tak staré a nefunkčné stojany, ktorých je v meste niekoľko. Pridanou hodnotou tohto projektu je, že lokality na nové stojany si budú vyberať občania prostredníctvom ankety. Projekt počíta aj s osadením špeciálneho servisného cyklostojanu, vďaka ktorému si občania budú môcť bezpečne uchytiť bicykel a urobiť si bežné opravy, akými sú dotiahnutie skrutiek, nastavovanie komponentov, bŕzd a dofúkanie rôznych druhov ventilov.

V rámci projektu sa majú organizovať aj mestské cyklojazdy s inštruktážami, vďaka ktorým sa bude stretávať široká komunita cyklistov v Seredi. Cieľom tohto projektu je podporiť cyklistickú infraštruktúru v našom meste a vytvoriť lepšie podmienky pre seredských cyklistov. Rozpočet projektu je 4 152 eur.

Zdroj: tvorimekraj.sk

Viac prírody a umenia v meste

Za projektom Sereď 2.0 stojí občianske združenie PRIESTOR. Hlavným cieľom je spojiť komunitu mladých umelcov, samosprávu a laickú verejnosť, aby spoločnými silami priniesli nový život verejným priestorom v Seredi. Tento projekt potrebuje na realizáciu 3-tisíc eur, za ktoré pripraví atraktívnu brožúru, ktorá bude plná praktických informácií a tajomstiev seredských budov a priestranstiev.

Dobrovoľnící zorganizujú pikniky priamo na sídliskách. Okrem prednášok a workshopov na ekologické témy budú motivovať občanov, aby si vynovili priestory okolo svojich domov. Získané peniaze poslúžia aj samotným Seredčanom na jednu prerábku verejného priestoru. Projekt prebieha s podporou Mesta Sereď a Sokratovho inštitútu, ktorý realizuje Živica.

Zdroj: tvorimekraj.sk

Hlasovať môžete za oba projekty

Online hlasovanie za tieto projekty prebieha od 10. mája do 23. mája 2019. Hlasovať môžete priamo po rozkliknutí tohto odkazu. Jednoduchý návod na hlasovanie prikladáme dole. Stačí vyplniť krátky dotazník s telefónnym číslom, na ktoré vám bezplatne príde potvrdzujúci kód. Ten iba zadáte do formulára a potvrdíte hlasovanie. Aby ste mohli hlasovať, musíte si vybrať tri projekty, ktoré chcete podporiť. My sme si ako tretí vybrali projekt našich susedov a to Ovocné zastávky na cyklotrase v Dolnej Strede.

Veríme, že seredským projektom sa podarí uspieť, pretože máme šancu, že naše verejné priestranstvo bude znova o kúsok krajšie.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvorimekraj.sk
KC PRIESTOR
Zdieľať na Facebooku