20.06.2024, meniny má
6. novembra 2023

Dvaja maturanti z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi vďaka úspechu na súťaži navštívili dôležité inštitúcie Európskej únie v Bruseli

Dvaja maturanti z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi vďaka úspechu na súťaži navštívili dôležité inštitúcie Európskej únie v Bruseli
Zdroj: Mgr. Ľubica Štefáková, zástupkyňa riaditeľky GVMS
reklama

Súťaže o Európskej únii sú pre stredoškolákov dôležité, nakoľko im ponúkajú jedinečnú príležitosť prezentovať svoje vedomosti o Európskej únii a ukázať, že sú v Európe doma.

Minulý rok sa Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď zapojilo do viacerých súťaží o EÚ. Súťaž Mladý digitálny Európan bola však prelomová. Súťaž sa realizovala elektronickou formou, kde žiaci vypĺňali elektronický test zameraný na Európsku úniu.

Z celkového počtu 2183 žiakov zo 161 škôl do celoslovenského kola postúpili až 2 žiaci zo seredského gymnázia.

Z gymnázia až do Bruselu

Na pôde Prešovskej univerzity, kde sa konalo národné kolo, si medzi sebou zmeralo sily 11 účastníkov. Seredské gymnázium si hrdo odnieslo 1. a 2. miesto. Na víťazov okrem hodnotných cien čakala aj cena zážitková a to informačno-študijná návšteva inštitúcií EÚ v Bruseli.

reklama

Túto návštevu si dvaja teraz už maturanti, z oktávy Peter Michal, ktorý obsadil 1. miesto a Michal Beňo s 2. miestom, s pedagogickým dozorom užili na začiatku októbra.

Výlet sa začal leteckým presunom do Bruselu a následným ubytovaním v hoteli. V prvý deň mali čas na zoznámenie sa s „hlavným mestom Európy“ a jeho významnými pamiatkami.

Zdroj: Mgr. Ľubica Štefáková, zástupkyňa riaditeľky GVMS

Počas peších potuliek Bruselom stihli navštíviť  jeden z najkrajších kostolov v Bruseli Katedrálu sv. Michala a sv. Guduly. Hlavné námestie Grand-Place, ktoré sa nachádza priamo v srdci bruselského starého mesta a je jednou z najdôležitejších a najkrajších atrakcií v meste.

„Taktiež sme si nemohli nechať ujsť najznámejšiu bruselskú pamiatku a jeden zo symbolov Bruselu –⁠ Manneken Pis. Jeden z najznámejších a najkrajších parkov v Bruseli bol blízko nášho hotela. Jeho hlavnou  dominantou bol monumentálny víťazný oblúk. Pri dôkladnejšom skúmaní sme tam objavili aj  múzeum vojny a svet áut, ktoré sme tiež navštívili. Prechádzka cez Galeries royales Saint-Hubert –⁠ nákupnú pasáž s módnymi butikmi, reštauráciami, kaviarňami a obchodmi so suvenírmi bola veľkým zážitkom.

Zdroj: Mgr. Ľubica Štefáková, zástupkyňa riaditeľky GVMS

Quartier Européen –⁠ Európska štvrť plná kancelárskych budov, kde sídli väčšina inštitúcií Európskej únie bola tiež sídlom nášho hotela, preto sme si túto štvrť dôkladne prechodili. Ochutnať sme stihli všetko, čo je v Bruseli jedinečné: hranolky, wafle, pralinky, flámsky guláš a mäsové guličky v sladkokyslej omáčke. Ďalšie dva dni nás čakali prehliadky inštitúcií EÚ,“ vysvetlila nám Mgr. Ľubica Štefáková, zástupkyňa riaditeľky gymnázia .

Študenti diskutovali s členkou kabinetu eurokomisára

Ako prvé navštívila delegácia z gymnázia Radu Európy, kde sa stretávajú prezidenti, premiéri a ministri, aby rozhodovali o všetkom nevyhnutnom v EÚ. Tu dostali podrobné informácie o jej fungovaní, o jej najvyšších predstaviteľoch a prešli si toto „tlčúce srdce Európy“ všade, kde to bolo možné.

Ďalej pokračovali v prehliadke Európskeho parlamentu. Nakoľko sa v tom čase konalo zasadnutie v Štrasburgu, nebolo možné stretnúť žiadneho europoslanca. Návšteva rokovacej sály je zaručene skvelým spôsobom, ako nasať vzrušujúcu atmosféru najväčšieho nadnárodného parlamentu na svete a dozvedieť sa viac o jeho právomociach a úlohách.

gymnázia

Zdroj: Mgr. Ľubica Štefáková, zástupkyňa riaditeľky GVMS

Nahliadnuť mohli tiež na výstavu „Zjednotení v rozmanitosti“, ktorá je súčasťou umeleckej zbierky Európskeho parlamentu s umeleckými dielami zo všetkých členských štátov.

Poslednou inštitúciou, ktorú gymnazisti navštívili, bola Európska komisia. V nej mali možnosť stretnúť sa s hovorcom Petrom Stanom, ktorý im predstavil aktivity EÚ v zahraničnej bezpečnostnej politike. Pán Róbert Konrád ich oboznámil s politikou životného prostredia a zelenou dohodou.

Zdroj: Mgr. Ľubica Štefáková, zástupkyňa riaditeľky GVMS

Spoločne diskutovali o tom, ako zabezpečiť vyššiu kvalitu života pre súčasné aj budúce generácie. Zaujímavou bola zaiste tiež diskusia s členkou kabinetu eurokomisára Maroša Šefčoviča s pani Gabrielou Kečkéšovou, ktorá maturantom predstavila úlohu a každodennú prácu kabinetu, ako aj jeho najnovší post „šéf pre klímu EÚ“. 

„Po absolvovaní tejto stáže, môžeme potvrdiť, že išlo o jedinečnú príležitosť získavať hlbšie pochopenie o fungovaní a rozhodovacom procese EÚ, ktorá nám umožňuje nielen rozšíriť svoje vedomosti o európskych záležitostiach, ale aj získať cenné praktické skúsenosti a naviazať kontakty s odborníkmi v Bruseli. Je to šanca pre študentov, ktorá, verme, že bude mať pozitívny vplyv na ich osobný a akademický rozvoj a môže tiež prispieť k ich budúcej profesii v oblasti európskych záležitostí,“ uzavrela Mgr. Štefáková.

Zdroje: Mgr. Ľubica Štefáková, zástupkyňa riaditeľky GVMS
Zdieľať na Facebooku