23.01.2022, meniny má
15. novembra 2021

Ema Mančíková zo Serede sa zúčastnila prestížnej a najstaršej slovenskej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Získala strieborné pásmo

Ema Mančíková zo Serede sa zúčastnila prestížnej a najstaršej slovenskej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Získala strieborné pásmo
Zdroj: gymsered.edupage.org
reklama

Ema Mančíková z Gymnázia Vojtecha Mihálika v Seredi je žiačkou III.A. Nedávno reprezentovala celú Sereď na 67. ročníku Hviezdoslavovho Kubína, najprestížnejšej a najstaršej súťaži v umeleckom prednese poézie a prózy. Po rokoch malo tak aj naše seredské gymnázium svoje zastúpenie v celoslovenskom finále tejto starej a úžasnej súťaže. Na doskách dolnokubínskej divadelnej sály, kde začínali mnohí dnes známi herci a moderátori, sa predstavila ku koncu októbra.

Ema v naozaj silnej konkurencii najlepších recitátorov Slovenska obsadila strieborné pásmo, ktoré značí 4. – 5. miesto vo finálovom kole, čo považujeme za jej veľmi úspešnú kubínsku premiéru. Porota vysoko hodnotila Emin talent, ale aj celkový zjav. V súvislosti s prednášanou témou chválili i jej aktuálnosť.

Eme sa splnil sen

Ema pre naše médium prezradila, že odkedy recituje, bolo jej veľkým snom dostať sa na Hviezdoslavov Kubín. Podarilo sa jej to teraz, za čo je veľmi vďačná.

„Mala som od účasti veľké očakávania a môžem povedať, že všetky sa splnili. Postaviť sa na divadelné dosky, stáť na pódiu, kde stáli kedysi známi herci, snažiť sa v žiari reflektorov predať zo seba to najlepšie bol neopísateľný zážitok. Recitovať pred odbornou porotou a prijať od nich spätnú väzbu bolo úžasné. Je to skvelý pocit, keď niekto ocení vašu prácu, ale zároveň vás posunie dopredu.

Všímajú si celého človeka od príchodu na pódium, každý pohyb, pohľad, reč tela, gestá, mimiku, pauzy, intonáciu, tempo, účes, topánky, šaty. Chcú zistiť, ako všetky faktory súvisia s ukážkou a s celkovým vyžarovaním recitátora, ako sa stotožňuje s ukážkou. O to som bola vďačnejšia za umiestnenie, uznanie poroty a pozitívnu spätnú väzbu. Mrzí ma, že kvôli pandemickej situácii neboli sprievodné programy.“

reklama

Poézia s prvkami prózy

Napriek tomu, že sa recitovalo počas pandémie, celá súťaž sa niesla vo veľmi veľkolepej atmosfére ako každý ročník práve vďaka všetkým recitátorom.

„Všetky ukážky boli nádherné a na vysokej úrovni. Na súťaži sa stretla veľká škála súťažiacich, od ktorých som sa tiež veľa naučila. Ja som recitovala ukážku z knihy od Rupi Kaur Mlieko a med. Je to báseň, ktorá je najmä o nešťastnom rozchode, ktorý prežíva mladá žena, ale aj o empatickosti a emočnej nevyrovnanosti. Nie je to klasická poézia, vyskytujú sa v nej aj prvky prózy alebo voľný verš. Veľmi mi táto ukážka sadla, ocenila ju aj porota. Zároveň ďakujem pani učiteľke Valábkovej, ktorá sa mi venovala a pomáhala mi pripraviť sa na všetky kolá súťaže,“ dodala Ema na záver.

zdroj: gymsered.edupage.org

zdroj: gymsered.edupage.org

zdroj: gymsered.edupage.org

zdroj: gymsered.edupage.org

zdroj: gymsered.edupage.org

zdroj: gymsered.edupage.org

zdroj: gymsered.edupage.org

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: gymsered.edupage.org, Ema Mančíková
Zdieľať na Facebooku