18.10.2021, meniny má
16. septembra 2021

Epidemiologická situácia na Slovensku sa aj naďalej zhoršuje. Galantský okres bude od pondelka v oranžovej farbe

Epidemiologická situácia na Slovensku sa aj naďalej zhoršuje. Galantský okres bude od pondelka v oranžovej farbe
Zdroj: pixabay.com/Michal Dinga
reklama

Počet nakazených ochorením COVID-19 na Slovensku naďalej stúpa. Zhoršenie situácie sa odzrkadľuje aj na novom rozdelení okresov podľa aktuálneho COVID automatu, ktorý platí od pondelka 20. septembra 2021. Galantský okres sa z monitoringu dostal do oranžovej fázy, ktorá bude znamenať aj mierne sprísnenie opatrení. Návrh schválila vláda dnes.

Nové rozdelenie okresov podľa COVID automatu

Zelená fáza: okresy Dunajská Streda, Medzilaborce, Pezinok, Poltár.

Oranžová fáza: okresy Banská Bystrica, Bratislava I. – V., Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno,  Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica,  Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Ružomberok, Šaľa, Senec, Sobrance, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou, Žiar nad Hronom, Zlaté Moravce.

Červená fáza: okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Štiavnica, Brezno, Bytča, Gelnica, Košice I. – IV., Košice-okolie, Levice, Levoča, Martin, Poprad, Prešov, Revúca, Sabinov, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žilina, Zvolen.

Bordová fáza: okresy Bardejov, Krupina, Rožňava, Skalica.

Zdroj: slovensko.hnonline.sk

Lengvarský nevylúčil ani núdzový stav

Počet červených okresov stúpol na 27, zatiaľ čo v zelenej farbe zostali už len štyri okresy. Okres Bardejov prejde do bordovej farby už v piatok 17. septembra pre zhoršenie epidemiologickej situácie.

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského je v súčasnosti evidovaný približne dvojnásobný nárast ochorení za týždeň. Ďalej povedal, že v prípade zhoršenia situácie nie je vylúčený ani núdzový stav. Na konci septembra sa z analýz rezortu zdravotníctva očakáva, že by v nemocniciach malo ležať 500 až 750 pacientov. 

Na tlačovej konferencii ďalej oznámil, že v nemocniciach pribúdajú vo viac ako 85 percentách nezaočkovaní pacienti. Tí, ktorí sa ochorením COVID-19 nakazili aj napriek očkovaniu, sú v drvivej väčšine vo vyššom veku a majú pridružené ochorenia.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: slovensko.hnonline.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku