26.04.2024, meniny má
4. februára 2019

Esej seredského študenta Lukáša získala bronz na slovensko-českej súťaži Bosákova škola 2019

reklama

Ešte v piatok 25. januára 2019 sa konalo slávnostné vyhlásenie cien II. ročníka slovensko-českej súťaže v písaní esejí s názvom „Bosákova škola 2019“.

Kongresová sála Národnej banky Slovenska sa zaplnila žiakmi zo základných a stredných škôl a ich učiteľmi a na všetkých bolo vidieť napätie, nakoľko išlo o prestížnu súťaž a každý chcel vyhrať. Vyhlasovateľom súťaže je prezident Spoločnosti Michala Bosáka Ing. Rudolf J. M. Bosák.

Z 300 esejí má seredská bronz

Ako poznamenala predsedníčka hodnotiacej komisie prof. PhDr. Brigita Šimonová, CSc., z 300 esejí zaslaných do súťaže nebolo jednoduché vybrať tie najlepšie. Veľkú radosť nám urobil študent Obchodnej akadémie v Seredi Lukáš Sabo, ktorý za svoju esej s názvom „Škola reálneho života“ získal 3. miesto v kategórii stredných škôl.

Okrem získaného diplomu a skúseností má možnosť vďaka europoslancovi  Branislavovi Škripekovi zúčastniť sa aj exkurzie do Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Spoločnosť Michala Bosáka ocenila tiež učiteľov, zásluhou ktorých sa tí najlepší dostali do TOP 10 autorov najkrajších esejí. Lukáš je momentálne v 3. ročníku a my pevne veríme, že toto nie je jeho posledný úspech.

reklama

Zdroj: oasered.edupage.org

Kto je Michal Bosák a o čo sa zaslúžil?

Pán Ing. Rudolf J. M. Bosák je pravnuk bratranca slávneho Slováka Michala Bosáka. Ten bol americko-európsky filantrop a bankár z EuroCentralRegion. Zaujímavosťou je, že podpis Michala Bosáka je navždy viditeľný na desaťdolárovej bankovke, ktorej originál získal R. Bosák pre Slovensko od vnukov M. Bosáka a je uložený v archíve NBS.

Popri desaťdolárovke s číslom 5 052 série D z roku 1907 sa podpis nášho rodáka ocitol aj na známej Pittsburskej dohode podpísanej 30. mája 1918. Michal Bosák dokument podpísal ako člen Československej národnej rady. Tento historický dokument schválil politický program usilujúci sa o spojenie Čechov a Slovákov v samostatnom štáte.

Zdroj: skolskyservis.teraz.sk

Tomáš G. Masaryk dohodu podpísal vo Washingtone až 14. novembra 1918 v čase, keď už bol zvolený za prezidenta. Michal Bosák koncom leta 1920 založil na Slovensku Americko-slovenskú banku, ktorá mala okrem bratislavského sídla na Slovensku tucet filiálok. Medzi ľuďmi si rýchlo získala dôveru. Vo svojom šarišskom rodisku, konkrétne v Okrúhlom, dal na mieste krčmy postaviť školu s podmienkou, že v Okrúhlom už nebude viac krčma. To je len niekoľko z množstva veľkých činov bankára Michala Bosáka.

Aj týmto článkom by sme chceli poďakovať a zároveň pogratulovať úspešnému študentovi Lukášovi Sabovi za reprezentáciu nášho mesta. Taktiež ďakujeme Obchodnej akadémii v Seredi a učiteľke PaedDr. Mariane Kamenskej za to, že vychováva nadané talenty.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: Zdroj: PaedDr. Mariana Kamenská, učiteľka OA Sereď / novinky.sered.sk
Zdieľať na Facebooku