08.12.2023, meniny má
11. januára 2022

Eurofondy, ktoré Galanta získala na výstavbu termálneho kúpaliska, nebude musieť vrátiť. Na otvorenie má čas do polovice tohto roka

Eurofondy, ktoré Galanta získala na výstavbu termálneho kúpaliska, nebude musieť vrátiť. Na otvorenie má čas do polovice tohto roka
Zdroj: FB Aquapark Galandia
reklama

Termálne kúpalisko Galandia, ktoré bolo do roku 2015 obľúbeným miestom na oddych a zábavu, čaká po úspešnej kolaudácii na svoje znovuotvorenie. Mesto na jeho výstavbu čerpalo prostriedky z eurofondov, ktoré, našťastie, nebude musieť vrátiť.

Vyplýva to z dodatku k zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku, ktorý podpísali primátor Peter Paška a v mene ministerstva hospodárstva generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Peter Blaškovitš.

Na rekonštrukciu získali 4 milióny z eurofondov

Aquapark otvoril svoje brány v roku 2007, no po ôsmich rokoch musel byť pre svoj havarijný stav zatvorený. Rozsiahla rekonštrukcia, ktorá prebiehala do konca tohto roka, však zmenila jeho priestory na nepoznanie.

Podľa pôvodnej zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku bolo mesto zaviazané zabezpečiť jeho prevádzku počas obdobia najmenej 15 rokov. Celkové náklady dosiahli výšku približne 8 miliónov eur. Z toho získalo mesto 4,3 milióna eur z eurofondov.

reklama

Táto suma smerovala cez program ministerstva hospodárstva. Galanta sa s rezortom dohodla na predĺžení termínu otvorenia prevádzky, ktorý bol pôvodne do roku 2021. Po novom má mesto čas do polovice roka 2022.

Zdroj: FB Aquapark Galandia

Galandia bude možno v budúcnosti poskytovať aj ubytovanie

Mesto čakalo koncom roka 2021 na výsledok kolaudačného konania, ktorého sa dočkalo 20. septembra 2021. Vyplýva z neho, že Galanta má povolenie na trvalé užívanie termálneho kúpaliska s celoročnou prevádzkou.

„A už je to fakt hotovo. Pripravení otvoriť. Čakáme na spätnú väzbu z Ministerstva hospodárstva, aby bolo jasné, kedy,“ doplnil v statuse primátor mesta Galanta Peter Paška.

Všetky zistenia o predošlých nedostatkoch chce mesto čo najskôr skompletizovať a potom podať nové trestné oznámenie. Podľa primátora sa to týka nielen všeobecného ohrozenia, ale aj zneužitia verejných financií a eurofondov.

„Celý čas sme museli riešiť sanáciu chýb, aby sme mohli pokračovať v samotnej výstavbe. To predĺžilo čas a navýšilo aj finančný rozpočet,“ dodala pre Pravdu Slávka Veselá z galantského mestského úradu. Technológie a nefunkčné zariadenia boli buď opravené, alebo vymenené za úplne nové, rovnako ako aj tobogány. Vylúčené nie je v  budúcnosti ani vytvorenie ubytovania.

Zdroj: FB Peter Paška – Primátor mesta Galanta

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: pravda.sk, webnoviny.sk, FB Aquapark Galandia
Zdieľať na Facebooku