20.06.2021, meniny má
1. decembra 2020

Ferdinand Nemetz vybudoval z ničoho jednu z najúspešnejších spoločností v našom meste. Ich technológie boli využité na celom Slovensku

V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime priblížiť úspešný podnikateľský príbeh Seredčana Ferdinanda Nemetza. Ten pred  tridsiatimi rokmi založil firmu, ktorá o niekoľko rokov neskôr predbehla všetky jeho očakávania.

Článok vzniká nielen na základe inšpiratívneho príbehu obyvateľa nášho mesta, ale aj na prosbu rodiny a zamestnancov, ktorí chceli ku krásnemu výročiu firmy aj takýmto spôsobom poďakovať za všetky tie roky vynaloženej námahy.

Práve dnes 1. decembra 2020 totiž firma Nemetz s.r.o. oslavuje tridsať rokov od svojho založenia v roku 1990. Jej príbeh sa začal písať v skromných priestoroch v Seredi a môže byť inšpiráciou pre každého, kto o podnikaní premýšľa.

Čo nájdete v článku?

  • Predstavenie zakladateľa spoločnosti Nemetz s.r.o.
  • Začiatky podnikania v 90. rokoch v Seredi
  • Prvé veľké celoslovenské príležitosti
  • Vývoj a riadenie firmy

Ferdinand Nemetz sa narodil v polovici šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, do bežnej rodiny strednej robotníckej triedy ako prostredné dieťa Ferdinanda a Jozefíny Nemetzových. Od mladého veku  inklinoval k technickým zručnostiam a po absolvovaní základnej školy v našom meste sa rozhodol ísť študovať odbor chladiarenský mechanik v Trnave.

Stredná škola ho zaviedla do bývalej spoločnosti Optima Hlohovec, kde získaval prax vo svojom odbore. Po ukončení odbornej školy jeho kroky smerovali späť do Serede.

V polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia bol v našom meste obrovský dopyt po šikovných ľuďoch. Najznámejšie spoločnosti z nášho mesta patrili medzi lídrov na trhu a radili sa k nim aj bývalé Vinárske závody. Práve sem sa pán Nemetz rozhodol po vyštudovaní strednej odbornej školy ísť pracovať.

Ako vyučený chladiarenský mechanik tu mohol uplatniť svoje vedomosti zo školy. Dlhoročná práca v tomto podniku ho tiež obohatila o tie najlepšie skúsenosti a znalosti, ktoré mohol neskôr využiť pri rozbiehaní vlastného podnikania, o čom však v tých rokoch ešte netušil. Jemu vlastná ľudská odhodlanosť a tvrdohlavosť mu však už vtedy predurčovali budúcnosť.

Začalo sa presne pred 30 rokmi

História firmy Nemetz s.r.o. sa začala písať 1. decembra 1990, kedy si jej súčasný a jediný konateľ Ferdinand Nemetz dal za cieľ vybudovať dlhodobo perspektívnu spoločnosť poskytujúcu komplexné služby v oblasti priemyselného a komerčného chladenia. Už od začiatku podnikania si uvedomoval, že firma musí byť zárukou vysoko odbornej profesionality.

Hoci táto firma začínala skromne, jeho podnikateľský nápad bol v tom čase odvážny.  Keď po revolúcii zanikol Okresný priemyselný podnik Galanta, zostalo bez práce niekoľko šikovných chladiarov.

Oslovil ich s ponukou možnosti zamestnať sa v jeho novovzniknutej spoločnosti. Časom si uvedomil, že ak má jeho firma rásť a poskytovať profesionálne služby musí mať len tých najkvalitnejších ľudí. Popri podnikaní a prvých chladiarenských zákazkách tak viedli aj učňovské stredisko, kde si vychovávali a zaúčali mladých chlapcov na odbornej praxi.

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Životná príležitosť v podnikaní

Veľký podnikateľský zlom nastal v roku 1994, kedy spoločnosti Shell a Eso spustili na Slovensku výstavbu čerpacích staníc. Vtedy firma Nemetz s.r.o. montovala a zapájala chladiarenské vitríny doslova po celom Slovensku.

Budovali či modernizovali sa mäsokombináty,vinárske závody v Seredi či najrôznejšie chladiarenské či mraziarenské sklady v rôznych spoločnostiach na západnom Slovensku. V tomto období sa spolu s  manželkou rozhodli otvoriť v našom meste predajňu s bielou technikou, ktorá je známa pod obchodnou značkou ELEKTRO ALES a stará sa o spokojnosť svojich zákazníkov úspešne až do súčastnosti.

V porevolučných rokoch bolo súkromné podnikanie na Slovensku jedna veľká neznáma. No ako plynul čas, tak sa o odbornosti Ferdinanda Nemetza a jeho zamestnancov presvedčilo množstvo domácností či podnikov.

Ako nám spomína manželka pána Nemetza, pani Alenka, prvých sedem rokov nemali z podnikania ani korunu. Pracovať sa muselo vo dne i v noci a všetky zarobené prostriedky sa investovali do firmy.

Toto obdobie ukázalo, že nezáleží na tom, aký veľký ste a odkiaľ pochádzate, dôležité je nezľaknúť sa veľkých príležitostí.

Spoločnosť počas nasledujúcich rokov prosperovala a mohla sa vrhnúť do ďalších  zákaziek. Nezastavila ju ani veľká ekonomická kríza v roku 2009 a spoločnými silami bojujú aj s dnešnou koronakrízou, ktorú taktiež určite prekonajú.

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Odborník vo svojej oblasti

Počas neuveriteľných 30 rokov na podnikateľskom trhu pán Ferdinand Nemetz svojou osobnosťou a vysoko odbornou kvalifikáciou zanechal  nezmazateľnú stopu.

V kruhoch odborníkov – chladiarov sa teší úcte a rešpektu. Svoje odborné znalosti aj v súčasnosti odovzdáva novým, budúcim chladiarom. Dbá na používanie moderných chladiarenských technológií, ktoré kladú dôraz na ekológiu a spĺňajú náročné legislatívne normy na produkciu CO2, čím prispievajú k zmierneniu dopadov na znečisťovanie ovzdušia.

Srdce spoločnosti ostalo napriek plynutiu času nezmenené. Pán Ferdinand Nemetz je odborník vo svojej oblasti, človek milujúci prírodu, zanietený poľovník, obetavý otec rodiny, priateľ a človek s veľkým srdcom.

Dnes patria všetky veľké slová vďaky a uznania za Vaše celoživotné dielo práve Vám, pán Nemetz. Ľudí, ako ste vy, je v dnešnej dobe málo, preto dovoľte, aby Vám rodina, priatelia a zamestnanci vyslovili dnes pri príležitosti 30. výročia založenia spoločnosti Nemetz s.r.o. slová vďaky a uznania a poblahoželali Vám k tomuto krásnemu životnému úspechu.

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

Zdroj: Archív Ferdinanda Nemetza

 

Zdieľať na Facebooku