13.08.2022, meniny má
15. júla 2021

Galantská polícia sa zapojila do kampane Nezabudni na mňa v aute. Má upozorniť na to, aby deti či zvieratá neostávali počas horúčav zamknuté v aute

Galantská polícia sa zapojila do kampane Nezabudni na mňa v aute. Má upozorniť na to, aby deti či zvieratá neostávali počas horúčav zamknuté v aute
Zdroj: RTV Krea/pinterest.com
reklama
Polícia Slovenskej republiky už štvrtý rok organizuje kampaň s názvom Nezabudni na mňa v aute. Ide o preventívnu kampaň, prostredníctvom ktorej chce polícia zabrániť tomu, aby rodičia počas horúčav nechávali svoje deti zatvorené v aute. Takéto počínanie totiž môže mať tragické následky. Od roku 2018 už polícia Slovenskej republiky rozdala takmer 100 000 letákov. Tento rok pripravujú aj rozhovory s forenzným psychológom PhDr. Martinom Gronským PhD., ktoré budú postupne zverejňovať na svojom Facebooku.

Súčasťou iniciatívy je aj galantská polícia

Ako informuje RTV Krea, do iniciatívy sa zapojila aj polícia v Galante. Môže sa tak stať, že si v týchto dňoch nájdete za stieračom auta leták o tejto kampani. Rodičia, ktorých polícia zastihne pri aute, dostanú okrem letáku aj krátku prednášku o rizikách, ktoré vznikajú, ak necháte dieťa v aute.

Najčastejším rizikom, ktoré vzniká, či už pre dieťa, alebo aj zviera zamknuté v aute, sú vysoké teploty. Ani zďaleka však nejde o jediný problém.

„Vysoké teploty nie sú jediným rizikom, ktoré ohrozuje dieťa ponechané samé v aute. Do zaparkovaného vozidla, v ktorom sa nachádza dieťa, môže naraziť iné vozidlo alebo sa vozidlo môže dať samé do pohybu z rôznych príčin. Prípadne aj vplyvom vysokých teplôt môže dôjsť k náhlemu požiaru vozidla.” povedala pre RTV Krea Dáša Kollárová. preventistka OR PZ v Galante.

Galantská polícia už eviduje jeden podobný prípad z júna tohto roku

Ešte začiatkom leta polícia v našom okrese zaznamenala jeden takýto prípad. Dieťa zostalo samé v zamknutom aute a spolu s ním aj kľúče od auta, hoci rodičia sa nachádzali v bezprostrednej blízkosti. V tomto prípade nebolo iné východisko, ako rozbiť okno na bočnej strane vozidla, predovšetkým kvôli vysokým teplotám. Situácia sa našťastie vyriešila dosť rýchlo a k tragédii nedošlo. V minulosti však boli prípady, ktoré skončili naozaj tragicky.

reklama

zdroj: pexels.com

V prípade, ak necháte dieťa samé v aute, môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa a môže vám hroziť odňatie slobody na jeden až päť rokov. Ak ide o dieťa mladšie ako 6 rokov, trest sa môže vyšplhať až na 10 rokov odňatia slobody. Pokuta do výšky 1000 eur hrozí aj za ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute. Okrem toho však hrozí aj obvinenie z trestnej činnosti týrania zvierat.

„V rámci preventívnej kampane Nezabudni na mňa v aute sa snažíme zameriavať najmä na parkoviská kúpalísk, nákupných centier, zdravotníckych stredísk, pričom rodičov detí alebo majiteľov zvierat upozorňujeme na riziká ponechania zvierat alebo detí v aute. Zároveň im odovzdávame informačný leták a odporúčame, aby si ho položili na viditeľné miesto v aute. Upozorňujeme taktiež, že ponechaním dieťaťa alebo zvieraťa v aute môže byť naplnená aj skutková podstata trestného činu. Veríme, že preventívnou kampaňou predídeme tragickým prípadom známym z minulosti.”  povedala pre RTV Krea Dáša Kollárová. preventistka OR PZ v Galante.

Seredčania, za žiadnych okolností nenechávajte svoje deti alebo domácich miláčikov zamknutých v horúcom aute, z ktorého sa nemôžu dostať. Na tento problém treba obzvlášť poukazovať najmä v lete počas tropických horúčav.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: RTV Krea, FB Polícia Slovenskej republiky
Zdieľať na Facebooku