25.09.2021, meniny má
13. septembra 2021

Galantský okres zostáva podľa COVID automatu naďalej v stupni monitoringu. Aké obmedzenia by pre nás platili v prípade zhoršenia situácie?

Galantský okres zostáva podľa COVID automatu naďalej v stupni monitoringu. Aké obmedzenia by pre nás platili v prípade zhoršenia situácie?
Zdroj: seredsity.sk/unsplash.com
reklama

V súvislosti s ochorením COVID-19 sa situácia na Slovensku opäť zhoršuje. Podľa najaktuálnejšieho COVID automatu sa do červenej farby, teda I. stupňa ohrozenia dostalo ďalších deväť okresov. Okres Galanta naďalej zostáva v stupni monitoringu spolu so susedným okresom. Aké opatrenia by sme však museli dodržiavať v prípade zhoršenia situácie?

Zatiaľ pre nás platia len mierne pravidlá

Pre zelený okres Galanta platí aj naďalej voľný pohyb, rovnako ako aj výučba na školách bez obmedzení. Hromadné podujatia sú povolené s podmienkou dodržania kapacity. Netreba však zabúdať na povinné nosenie rúška v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri. Mierne obmedzenia môžu pocítiť neočkovaní či neotestovaní obyvatelia.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

V stupni monitoringu je spolu s Galantským okresom zaradený aj okres Bratislava I. – V., Dunajská Streda, Hlohovec, Humenné, Komárno, Malacky, Medzilaborce, Námestovo, Nové Zámky, Pezinok, Poltár, Púchov, Ružomberok, Senec, Stropkov, Trnava a okres Zlaté Moravce.

Aké obmedzenia by pre nás platili v oranžovej farbe?

Pokiaľ by sa Sereď v rámci Galantského okresu dostala do I. stupňa ostražitosti, teda do oranžovej farby, musela by sa pripraviť na prísnejšie obmedzenia. Dotýkali by sa najmä hromadných podujatí, reštaurácií, fitness centier, wellnessov či svadieb a karov.

Školy by aj naďalej pokračovali prezenčnou formou výučby, no vysoké školy s obmedzeným počtom študentov. Kapacita hromadných podujatí závisí od organizátora, ktorý má možnosť vybrať si jeden z protokolov, a to základ, OTP či kompletne zaočkovaní.

Základ:

  • v interiéri sedenie na 25 % a v exteriéri na 50 % kapacity,
  • maximálne však do 200 osôb v exteriéri a do 100 osôb v interiéri,
  • na státie v exteriéri 100 a v interiéri 50 osôb,
  • s povinným zoznamom účastníkov,
  • obmedzenia podľa príslušného semaforu.

OTP:

  • v interiéri sedenie na 25 % a v exteriéri na 50 % kapacity,
  • pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 1000 osôb v exteriéri a do 500 v interiéri.

Kompletne zaočkovaní:

  • bez limitu

Červená farba by znamenala aj nosenie respirátorov

Červené zafarbenie okresu by znamenalo povinnosť nosiť v interiéri respirátor a v exteriéri rúško na hromadných podujatiach pri vzdialenosti do dvoch metrov. Obmedzenie neplatí pre ľudí s výnimkou. Pohyb v okrese je povolený bez obmedzení.

Hromadných podujatí sa kompletne zaočkovaní môžu zúčastňovať bez limitu. Pre protokol OTP platí na hromadných podujatiach obmedzenie kapacity na maximálne 25 percent. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, podujatia sa môže zúčastniť maximálne 150 osôb.

Pri základnom protokole platí, že na hromadných podujatiach môže byť maximálne desať osôb. Obmedzenia budú platiť podľa príslušného semafora. Pri každom režime je organizátor povinný mať zoznam účastníkov.

Podľa COVID automatu patria svadby, kary, oslavy, večierky, ale aj hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania medzi vysokorizikovú aktivitu. Kompletne zaočkovaných môže byť v interiéri maximálne 50 a v exteriéri 80. Pre režim OTP platí, že v interiéri môže byť maximálne 25 osôb a v exteriéri 40. Pre všetky režimy platí dodržiavanie pravidiel podľa príslušného semaforu.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: automat.gov.sk, pravda.sk, refresher.sk
Zdieľať na Facebooku