19.04.2024, meniny má
25. marca 2019

História Hubertu vás očarí zamilovaným príbehom. Viac ako 190-ročné vinárstvo ukrýva mnoho zaujímavostí

Len máloktorá firma na Slovensku sa môže pochváliť tak bohatou históriou a tradíciou ako spoločnosť Hubert J.E., ktorú máme v Seredi. Jej jedinečný punc dokazuje aj to, že je prvým vinárstvom na výrobu šumivého vína mimo Francúzska. Je to neuveriteľné, ale už takmer 200 rokov sa značka Hubert spája s oslavami úspechov, životných radostí a výnimočných okamihov nielen Slovákov.

Poďte teraz s nami odkryť tajomstvo tejto ikonickej slovenskej značky. Po prečítaní článku si skúste spraviť náš dávnejší kvíz o Huberte, ktorý nájdete na tomto odkaze.

Legenda hovorí…

Povráva sa, že vinárstvo Hubert J. E. založil mladý francúzsky vojak menom Johann Evangelist Hubert, ktorý sa cez vtedajší Prešporok vracal domov spolu s francúzskou výpravou z ťaženia v ďalekom Rusku. Vo vtedajšom Prešporku zostal neplánovane – zapáčila sa mu ošetrovateľka Paulína, ktorá mu učarovala svojou krásou a profesiou. Kvôli nej sa rozhodol, že už sa nevráti do rodnej krajiny – Champagne vo Francúzsku.

Zamilovanosť prerástla do lásky a nespojila len dvoch ľudí, ale aj dva odlišné národy. Johann bol hrdý vinár a milovník šumivého vína. Rozhodol sa usadiť na Slovensku a začať s výrobou sektu z miestnych, mimoriadne kvalitných viníc, ktoré si obľúbil. Keď sa v roku 1825 otvorila v budove na Radlinského ulici v Bratislave fabrika na šumivé víno, nikto nemohol tušiť, že úspech jej sektov pretrvá dve storočia a budeme ich môcť piť ešte aj dnes v roku 2019.

reklama

OŠETROVATEĽKA PAULÍNA / ZDROJ: ARCHÍV SPOLOČNOSTI HUBERT

Ako to bolo v skutočnosti

Johann Evangelist a Paulína naozaj existovali, ale do firemnej histórie vstúpili o čosi neskôr. Spoločnosť, ktorú dnes poznáme pod názvom Hubert J.E. naozaj vznikla v roku 1825 v Bratislave ako prvé vinárstvo na výrobu šumivého vína mimo Francúzska.

Jej zakladateľmi však boli páni Johann Fisher a Michael Schönbauer. Firma bola veľmi úspešná a už v roku 1842 získala na prvej uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti významné ocenenia a o štyri roky neskôr zlatú medailu za čistotu, chuť a kvalitu šumivého vína. Už v tomto roku tak dosahovala nevídané úspechy v silnej konkurencii.

Bývalé sídlo firmy na dnešnej Radlinského ulici v Bratislave / Zdroj: Archív spoločnosti Hubert

Kancelárske priestory firmy na Krajinskej ceste v Bratislave / Zdroj: Archív spoločnosti Hubert

Na cisárskom dvore s cisárskym erbom

V roku 1875 nastáva historický moment pre túto spoločnosť. Do firmy vstupujú Hubertovci, ktorí sa postarali o jej celosvetový rozmach. Zaujímavosťou je, že prvým členom rodiny Hubertovcov, ktorý sa objavuje ako spolumajiteľ vinárstva na výrobu šumivého vína, bol Franz Hubert – mladší brat Johanna Evangelistu Huberta.

O dva roky neskôr sa vinárstvo stáva dodávateľom cisárskeho dvora Františka Jozefa I. Samotný cisár ocenil kvalitu produktu Gentry club slovami: „Toto šampanské je vynikajúce“. Následne na to získala firma aj jedno z najvýznamnejších ocenení – francúzsky kríž za úspechy na Medzinárodnej výstave vín v Bordeaux.

Cisár František Jozef I. / Zdroj: wikipédia.sk

V tomto období sa na všetkých fľašiach začal používať cisárom udelený erb Hubertovcov. V roku 1877 bola spoločnosť  prepísaná na J. E. Huberta, ktorý však ako 33-ročný po ťažkej chorobe zomrel a vedenie podniku po ňom prebrala manželka Paulína.

Bratislava sa vďaka Hubertovcom stala kolískou šumivého vína v strednej Európe. Na prelome 19. a 20. storočia vyrábala firma už pod názvom J. E. Hubert značky Gentry Club extra dryGentry ClubTripli sec a City sec Hubert J. E.

Vína sa exportovali do Ameriky, Talianska, Austrálie, Ruska, Anglicka, Škótska a Indie. Spoločnosti sa významne darilo na domácom i zahraničnom trhu. V roku 1945 bola firma  zoštátnená a postupne začlenená do národného podniku Západoslovenský liehový priemysel v Leopoldove. Následne sa firma v roku 1952 presťahovala z Bratislavy do Serede, aby bola bližšie k vinárskym oblastiam a tu spoločnosť sídli dodnes.

Od roku 1825 až po súčasnosť

V roku 2000 sa Hubert J.E. stal členom nemeckej skupiny Henkell & Co Sektkellereien KG . Rok 2008 bol pre spoločnosť Hubert J.E. významný aj z dôvodu rozšírenia portfólia o produkty spoločnosti Vitis Pezinok. Hubert J.E. sa tak stal majiteľom ochranných známok alkoholických nápojov spoločnosti Vitis Pezinok, ako napríklad tichých vín Vitis či Chateau Pezinok, ale aj ďalšej slovenskej ikony Karpatské brandy. . Tento fakt sa výrazne odrazil na náraste predaja tichých vín a destilátov.

Prepracovaná technológia a výborná kvalita udržuje spoločnosť v postavení lídra na trhu a vďaka tomu Hubert J.E. dnes patrí medzi najvýznamnejších stredoeurópskych výrobcov kvalitných sektov a tichých vín a brandy.

Ak ste dočítali až sem, tak sami musíte uznať, že teraz poznáte históriu vinárstva Hubert naozaj dokonale. Myslíme, že mať takúto spoločnosť v Seredi je niečo, na čo môžeme byť všetci Seredčania hrdí. Preto poznajme jej príbeh, aby sme vedeli, aký nielen podnikateľský, ale aj historický skvost sídli v našom meste.

Významné míľniky spoločnosti Hubert J.E.

Zdroj: hubertsekt.sk

Článok vznikol v spolupráci s Hubert J.E. Ak sa vám páčil, podporte ho zdieľaním

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci s Hubert J.E.
Zdieľať na Facebooku