19.04.2024, meniny má
2. novembra 2020

Hlasovanie za projekty z participatívneho rozpočtu Trnavského kraja spustené. Podporte projekty zo Serede, Dolnej Stredy a Šintavy

Hlasovanie za projekty z participatívneho rozpočtu Trnavského kraja spustené. Podporte projekty zo Serede, Dolnej Stredy a Šintavy
Zdroj: vodnimlyny.cz/Ing. Slávka Lošonská
reklama

V januári sme vás informovali, že po predchádzajúcom úspešnom ročníku spustil Trnavský kraj druhý ročník participatívneho rozpočtu. V rámci neho sa rozhodol vyčleniť na podporu občianskych a komunitných projektov financie v celkovom objeme 250-tisíc eur. Charakter a kritériá participatívneho rozpočtu splnilo celkovo 105 projektov. O podpore jednotlivých projektov môžu oddnes do 15. novembra 2020 rozhodovať aj obyvatelia Trnavského kraja v online hlasovaní.

Ako hlasovať?

Online hlasovanie za projekty, ktoré chcete podporiť, prebieha na tomto odkaze. Na úvodnej stránke si zvolíte okres a zobrazia sa vám všetky projekty z tejto oblasti, ktoré splnili kritériá.

  1. Projekt, ktorý chcete podporiť, označte tlačidlom „Vybrať projekt“. Musíte vybrať minimálne 3 projekty (maximálny počet nie je stanovený).
  2. Každý projekt dostáva len 1 hlas.
  3. Vybrané projekty sa vám objavujú vpravo hore v tabuľke „Vybrané projekty“.
  4. Keď máte všetky projekty vybrané, kliknite na „Hlasovať“.
  5. Otvorí sa vám formulár s údajmi, ktoré máte vyplniť.
  6. Po zadaní vášho telefónneho čísla kliknite na „Poslať overovací kód“.
  7. Do formulára vpíšete kód zaslaný formou sms a kliknete na tlačidlo „Poslať“. Zaslanie sms je bezplatné.
  8. Hlasovanie cez jedno telefónne číslo je možné iba raz.

V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme projekty zo Serede a blízkeho okolia, ktoré čakajú na vaše hlasy a my dúfame, že ich podporíte.

Komunitná záhrada v Šintave

Rodičovské združenie pri Základnej škole s materskou školou kráľa Svätopluka v spolupráci s vedením školy spracovalo projekt na vybudovanie komunitnej záhrady v priestoroch niekdajších školských políčok. Tento priestor je už dlhé roky nevyužívaný, chátra, a preto by ho chceli začať využívať na účely vzdelávania, oddychu a pestovania.

reklama

Záhradu by dopĺňal hmyzí hotel a nádoby na zber dažďovej vody. V blízkosti záhrady by chceli vybudovať altánok s ohniskom, ktorý by sa využíval  ako trieda pre žiakov školy na čerstvom vzduchu najmä v teplejších mesiacoch. Mimo vyučovania by poskytoval spoločensko-kultúrny priestor pre obyvateľov obce (záhradkárov, dôchodcov, mamičky s deťmi…).

Zdroj: tvorimekraj.hlasobcanov.sk

História vinárstva v Šintave

V novembri 2019 vznikol v Šintave Vinohradnícky a vinársky spolok. V decembri sa jeho členovia pustili do upratovania bývalého klubu SZM v areáli Obecného úradu v Šintave, ktorý dlhé roky slúžil ako skladisko. Hoci jeho rekonštrukcia nie je ešte kompletná, vinári v ňom urobili neskutočne veľa práce.

Do participatívneho rozpočtu sa zapojili s projektom vybudovania Vinárskeho múzea v Šintave. Chceli by zdokumentovať pôvodné pestovanie viniča a výroby vína a doplniť to o historické exponáty z našej oblasti.

Ovocné zastávky na cyklotrase v Dolnej Strede

OZ Záhradkárov a ochrancov prírody v Dolnej Strede sa opäť zapojilo s druhou etapou ovocných zastávok na cyklotrase, o ktorých sa dočítate aj v tomto našom článku. Chcú nadviazať na už zrealizované aktivity z roku 2019 a pokračovať v nich.

Vďaka spätnej väzbe od návštevníkov existujúcich zastávok vedia, čo by bolo vhodné zlepšiť a doplniť. Ide najmä o doplnenie lavičiek, smetných nádob, výsadbu ďalších stromov, zatrávnenie širšej plochy či ekologické osvetlenie zastávok aj cyklotrasy.

Zdroj: dolnastreda.sk

Oddychová zóna – nábrežie Garbiarska

Seredskí skauti (82. zbor Polaris Sereď) sa rozhodli zapojiť s projektom na vybudovanie oddychovej zóny na nábreží rieky Váh. Túto lokalitu všetci poznáme ako miesto poskytujúce úkryt bezdomovcom a drogovo závislým osobám. Tento projekt má za cieľ spojiť aktívnych ľudí z viacerých občianskych združení v našom meste, aby spoločne pomohli zrealizovať obsiahlejší zmysluplný projekt, ktorý bude slúžiť všetkým obyvateľom mesta a zároveň lokálnej komunite obyvateľov blízkych bytových domov.

Chceli by vyčistiť lokalitu od náletových drevín, presvetliť priestor a vybudovať chodníky, atraktívne sedenie, prvky drobnej architektúry a ohnisko a ponúknuť tak obyvateľom, ale aj prechádzajúcim cyklistom priestor na oddych a regeneráciu.

Náučný chodník „Seredské lodné mlyny – zabudnutá história“

OZ Vodný hrad je známe svojou aktivitou na záchranu Seredského kaštieľa a organizovaním rôznych kultúrno-historických podujatí. Do participatívneho rozpočtu TTSK sa zapojilo ako inak s projektom zameraným na históriu Serede.

Cieľom ich projektu je nadviazať a spolupracovať na projekte seredských skautov – vytvoriť priestor pre oddych v prírode v blízkosti centra mesta Sereď a v priamom kontakte s riekou Váh. Po vyčistení nábrežia Váhu by tu OZ Vodný hrad chcelo vybudovať náučný chodník s infotabuľami o lodných mlynoch plávajúcich na Váhu, ktoré kedysi tvorili nezameniteľný kolorit mesta Sereď. Zámerom je zachovať históriu našich predkov pre budúce generácie, poskytnúť zdroj poučenia formou relaxu – prechádzky v prírode.

Pohľad od rieky na dva „vážske” mlyny v Seredi v roku 1929. Zdroj: vodnimlyny.cz/Rastislav Petrovič

Čista príroda – čisté brehy v okolí vôd

Slovenský rybársky zväz Mestská organizácia Sereď obhospodaruje rybárske revíry – vodné plochy, ktoré tvoria rieka Váh, odstavné ramená a štrkoviská v katastrálnom území mesta Sereď, obce Šintava a obce Dolná Streda. Nakoľko nielen rybári, ale ostatní návštevníci týchto lokalít zanechávajú po sebe odpad, cieľom projektu je vyčistiť prírodu a brehy vodných plôch od čiernych skládok a odpadu. Zapojením početnej členskej základne a širokého obyvateľstva chcú zlepšiť kvalitu životného prostredia pri vodných plochách.

Zdroj: tvorimekraj.hlasobcanov.sk

Sereď 2.0

V mnohých našich článkoch sme vám predstavili aktivity Komunitného centra PRIESTOR, ktoré minulý rok uspelo v Participatívnom rozpočte TTSK so svojím projektom Sereď 2.0. Tento rok sa s týmto projektom opäť zapojili a ich cieľom je spojiť mladých umelcov, samosprávu a laickú verejnosť, aby spoločne priniesli nový život verejným priestorom.

Formou piknikov spojených s workshopmi, nadstavbou na minuloročnú Pocitovú mapu Serede a interaktívnou komunikáciu na sociálnych sieťach chcú ľudí povzbudiť do vyjadrenia svojich pocitov smerom k priestoru, v ktorom žijú a spoločne s mladými umelcami a odborníkmi im priniesť konkrétne riešenia. Tento rok by chceli projekt Sereď 2.0 rozšíriť o priateľskú spoluprácu s dvoma seredskými združeniami: Skauti Sereď a OZ Vodný hrad.

Kompletné informácie o všetkých projektoch, ktoré sme vám v článku predstavili, nájdete na tomto odkaze, kde môžete za ne rovno aj zahlasovať. Už minulý rok dostali projekty v Seredi aj ovocné zastávky zelenú. Pomôžte svojím hlasovaním a podporte skvelé komunitné nápady určené nám všetkým.

Zdroj: FB Tvoríme kraj

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvorimekraj.hlasobcanov.sk
Zdieľať na Facebooku