04.05.2024, meniny má
10. augusta 2021

Samozber čučoriedok: toto sú čučoriedkové polia, na ktorých nazbierate tie najchutnejšie bobule za najlepšiu cenu

Samozber čučoriedok: toto sú čučoriedkové polia, na ktorých nazbierate tie najchutnejšie bobule za najlepšiu cenu
Zdroj: pixabay.com/cas.sk
reklama

Samozber jahôd na našom území už nie je nijakou novinkou. Vedeli ste ale, že Slovensko ponúka aj zber čučoriedok na objednávku? Ak ste takúto službu doposiaľ nevyužili, môžete to napraviť.

Na Slovensku nie je núdza o čučoriedkové polia, stačí im kvalitná pôda a výdatné slniečko. V tomto článku sme pre vás zozbierali miesta na samozber čučoriedok, kam sa oplatí ísť na oberačku.

Čerstvé čučoriedky sú jednou z najobľúbenejších letných pochúťok. Sú sladké, šťavnaté, plné živín a môžu sa jesť čerstvé alebo spracované podľa rôznych receptov. Sú ideálne na raňajky, sú chutné v čerstvom koláči, avšak ani lekvár, kompót alebo vínko nie sú na zahodenie.

Sú silný antioxidant, a tým nám čistia krv od voľných radikálov. Stimulujú enzýmy, ktoré nás chránia pred rakovinou alebo posilňujú našu koncentráciu a rovnováhu.

reklama

Čučoriedky síce nájdete v každom supermarkete, no ich cena a kvalita nie vždy poteší. Pol kila čučoriedok zväčša kúpite za 3,50 eur. Na samozberoch oproti tomu nazbierate kilo aj za 5 eur. Nikomu totiž neplatíte za zbieranie, len za ich vypestovanie. Zber čučoriedok závisí od počasia a odporúča sa v mesiacoch júl – august. V tomto článku sme pre vás zozbierali miesta na samozber čučoriedok, kam sa oplatí ísť na oberačku.

Zdroj: cucoriedkovafarma.sk

Prínosy čučoriedok pre zdravie

Konzumácia čučoriedok má veľmi pozitívne účinky na ľudský organizmus. Výskumníci z Kings College v Londýne vo svojom výskume preukázali, že konzumácia 200 gramov čučoriedok denne počas jedného mesiaca zlepšila funkciu ciev a znížila krvný tlak.

Za túto obrovskú silu môže chemická látka anthocyanin, ktorá dáva čučoriedkam modrú farbu. Čučoriedky sú však bohaté aj na polyfenoly, fenolové zlúčeniny a mnoho vitamínov a minerálov. Ďalšími prínosmi pre zdravie sú:

  • bojujú proti starnutiu – antioxidanty sú najlepšími kamarátmi, ktoré udržujú pokožku v top stave. Pomáhajú zvrátiť škody spôsobené toxínmi a voľnými radikálmi a pomáhajú telu brániť sa pred nebezpečnými patogénmi.
  • zlepšujú pamäť – čučoriedky obsahujú vysoké množstvo kyseliny galovej a fenoly, ktoré sú známe ako „neuroprotektívne látky“. Tie dokážu chrániť mozog pred degeneráciou a oxidačným stresom. Dokonca vyššia konzumácia čučoriedok zlepšuje pamäť aj motorické funkcie.
  • podporujú trávenie – toto ovocie je prírodným zdrojom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, ktorá pomáha regulovať trávenie. Stačí si dopriať hrsť čučoriedok denne a nebudete pociťovať žiadne tráviace ťažkosti. Dokonca vedci zistili, že čučoriedky majú probiotický potenciál, ktorý podporuje rast dobrých baktérií (probiotík) v hrubom čreve, čo v konečnom dôsledku podporuje trávenie a prispieva k celkovému zdraviu.
  • vplyv na pokožku – výťažky z čučoriedok sa stávajú veľmi populárne po celom svete. Obsahujú totiž široké spektrum vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú nastoliť hormonálnu rovnováhu a bojovať tak proti akné. Preto sa čučoriedky využívajú aj ako domáci liek na akné. Okrem toho obsahujú resveratrol, o ktorom sa dokázalo, že znižuje poškodenie pokožky spôsobené nadmerným slnečným žiarením.
  • pomáhajú znížiť hmotnosť – nízky obsah kalórií, nízky glykemický index a vysoký obsah vlákniny – tri atribúty, ktoré pomáhajú pri chudnutí. A všetky tieto aspekty obsahujú aj čučoriedky. Potraviny s nízkym glykemickým indexom sú absorbované pomalšie, zostávajú dlhšie v tráviacom trakte, preto pomáhajú kontrolovať chuť do jedla a odďaľovať tak chuť do jedla.

Čučoriedková farma Berry farm v Bratislave

Čučoriedková farma Berry farm sa nachádza v Bratislave. Ak máte záujem o čučoriedky z tejto farmy, stačí vyplniť formulár na ich webovej stránke berryfarm.sk, alebo sa telefonicky objednať na čísle 0905 245 097.

Zdroj: FB Berry Farm – Čučoriedková farma

EkoSad v Dolnej Breznici

O EkoSad v Dolnej Breznici sa starajú manželia Budayovci. Ako sami uvádzajú, nápad sa zrodil skĺbením viacerých možností. S manželom túžili vysadiť niečo, čo sa v blízkom okolí nenachádzalo. Po spoločných úvahách dospeli k záveru, že na svojich poliach vysadia kanadskú čučoriedku. S výsadbou plodín sa následne a celkom prirodzene vynorila aj myšlienka súvisiaca so zaobstaraním včelích rodín.

Cena je 7 eur/kg. Osobný odber je priamo v Dolnej Breznici okr. Púchov. EkoSad zabezpečuje aj dovoz do miest: Trenčín, Trnava, Hlohovec a Bratislava. Objednať si môžete aj na telefónnom čísle 0948 291 494.

„Zvažovali sme, na čo všetko by sme mohli využiť krásny slnečný pozemok. Manžel v minulosti pracoval v zahraničí vo vinohradoch a neskôr pomáhal rodičom s prácou na farme. Ja som tiež vždy inklinovala ku práci vonku, v prírode. Chceli sme vybudovať niečo spoločné, čo by prinášalo radosť nám obom. Manžel mal nápad aj s chovom zvierat, ale nakoniec sme sa rozhodli pre sadbu ovocia,“ hovorí o začiatkoch pre startitup.sk podnikania Veronika.

Zdroj: FB Ekosad

Čučoriedková farma Revúcka Lehota

Táto Čučoriedková farma sa nachádza v srdci Slovenska, neďaleko Revúckej Lehoty. Na farme ponúkajú viac ako 10 druhov čučoriedok na rozlohe 2 hektáre. Od dedinky Revúcka Lehota je farma vzdialená len 10 minút pešo, takže výlet sem si môžeš spestriť aj prechádzkou.

Ak si chcete čučoriedky nazbierať sami v Revúckej Lehote, cena pri zbere 1 – 3 kg je 5eur/kg. Ak si nazbierate 4 a viac kg čučoriedok, cena je 4 eurá/kg. Ak sa vám čučoriedky nechce zbierať a uprednostníte predaj už nazbieraných čučoriedok, cena je 6,50 eur/kg (pri odbere 1 – 3 kg čučoriedok) a 6 eur/kg (pri odbere nad 4 kg čučoriedok). V prípade otázok môžete kontaktovať Čučoriedkovú farmu na telefónnom čísle 0911 840 869 alebo mailom na cucoriedkovafarma@gmail.com.

Zdroj: cucoriedkovafarma.sk

Farma Dolná Strehová

Asi 15 km od Lučenca v smere na Veľký Krtíš nájdete Dolnú Strehovú, kde na miestnej farme prebieha samozber čučoriedok. Zvyčajne sa začína od polovice júla, zber, samozrejme, závisí od počasia, ale de facto majú otvorené denne od rána až do večera. Prípadne do vypredania/vyzbierania. Pre viac informácií ich treba kontaktovať na telefónnom čísle 0907 176 293, pán Marián Bystriansky. Ponúkajú aj možnosť objednávok.

Samozber Socovce v Žilinskom kraji

Približne na polceste medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami, kúsok od Blatnice nájdete Socovce, kde taktiež funguje samozber čučoriedok. Čučoriedky tam predávajú na kilogramy, nie na litre. 1 kg = 1,6 – 1,7 litra podľa veľkosti. Jeden liter teda vychádza na 2,70 – 2,90 eur. Pri samozbere sa cena pohybuje na 4 eurá za kilo (minimálne 2 kg na osobu).
Nazbierané čučoriedky podľa váhy:

  • do 5 kg: 5,5 eur/kg
  • nad 5 kg: 5 eur/kg
  • nad 30 kg: 4,50 eur/kg

Samozber Abrod v Hornej Strede

Firma Abrod sa venuje pestovaniu drobného ovocia, ako jahody, maliny a čučoriedky. Nájdete ju na Partizánskej ulici 401 v Hornej Strede (dedinka medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom).
Samozber čučoriedok sa začína zvyčajne začiatkom júla a malín koncom júla, samozrejme, v závislosti od počasia. V prípade otázok kontaktujte firmu Abrod na telefónnom čísle 0915 069 954. Cena za samozber je 4 eurá za kilo (5 eur za kilo pri predaji).

V ponuke majú odrody čučoriedok Berkeley, Blueray, Brigita, Elliott, Chandler, Nelson. 

Čo s nazbieranými čučoriedkami?

Najlepšie sú čerstvé, napríklad ako príloha v jogurte na raňajky alebo v jednoduchom koláči s posýpkou. Tiež z nich môžete pripraviť kompót alebo sladký lekvár. Každá správna gazdinka má svoje spôsoby, ako využiť každé sezónne ovocie. Z nazbieraných čučoriedok si môžete doma pripraviť napríklad aj čučoriedkové víno. Na jeho prípravu budete potrebovať:

  • 3,5 l čučoriedkovej šťavy
  • 7,5 dcl vody
  • 1 kg kryštálového cukru
  • trocha kvasiniek

Postup prípravy: Umyté čučoriedky roztlačíme a vylisujeme, aby sme z nich získali čerstvú šťavu. Vlažnú vodu rozmiešame s cukrom a zmiešame s odmeranou čučoriedkovou šťavou. Nalejeme do demižóna, pridáme malé množstvo kvasiniek, založíme kvasnú rúrku a necháme kvasiť v teplej miestnosti. Potom demižón preložíme do chladnejšej miestnosti a víno necháme dokvasiť. Vykvasené víno necháme niekoľko dní ustáť a následne stočíme gumovou hadicou do čistého demižóna. Po úplnom vyčistení vínko nalejeme do fliaš a uložíme na chladné miesto – vínko je tak pripravené na konzumáciu.

Zdroj: dobruchut.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, cucoriedkovafarma.sk, FB Ekosad, lepsiden.sk,
Zdieľať na Facebooku