28.04.2024, meniny má
21. júna 2021

Horúce dni priniesli do Serede aj roje komárov. Ako si vyrobiť účinné odpudzovače podľa receptov starých mám?

Horúce dni priniesli do Serede aj roje komárov. Ako si vyrobiť účinné odpudzovače podľa receptov starých mám?
Zdroj: novycas.sk
reklama

V posledných dňoch si užívame naozaj horúce chvíle. K letu, grilovačkám, terasám a kúpaniu však neodmysliteľne patria aj malé potvorky, ktoré nám doslova pijú krv. Komár piskľavý je v okolí Serede momentálne naozaj hojne rozšírený. Hlavne kvôli Váhu a jeho prítokom či mŕtvym ramenám máme my, Seredčania, častokrát väčšiu inváziu tohto hmyzu než iné slovenské mestá.

Čo nás dokáže ochrániť pred tým, aby nás doštípali? Prečítajte si o týchto dvojkrídlovcoch viac a vyskúšajte tieto tipy „starých mám“.

Krv pijú len samičky

Horúce dni sú tu a s nimi k nám mieria aj otravné komáre. Respektíve, sú to „komárice“. Za štípance sú totiž zodpovedné samice, pre ktoré je krv bohatým zdrojom bielkovín. Tie sú potrebné pre tvorbu a dozrievanie vajíčok. Len pre zaujímavosť, samci si sami vystačia aj s nektárom z kvetov, ktorý sosajú z rôznych druhov rastlín.

Ríša zvierat ukrýva až cez 3 000 rozličných druhov tohto otravného hmyzu. Áno, čítate dobre, je až 3 000 druhov komárov. V našej oblasti dokonca žije približne 50 druhov. Výskyt komárov pritom postupne vzrastá už od teplejších aprílových dní. Tento hmyz nás následne môže otravovať až do konca septembra, niekedy dokonca aj na jeseň.

reklama

Ako na účinné odpudzovače?

Okrem kupovaných repelentov aplikovaných priamo na kožu, iných odpudzovačov či chemikálií v podobe látok účinných po celú noc si môžete vyskúšať aj niekoľko „domácich“ receptov. Tieto jednoduché recepty sú overené mnohými ľuďmi a aj keď niekedy nefungujú na 100 %, určite sa ich oplatí vyskúšať. Nasledujúce postupy predstavujú vybrané prípravky či jednoduché tipy na odohnanie týchto drobných, ale nepríjemných dvojkrídlovcov.

Cesnak a jeho vôňa

Cesnak, ktorý je akýmsi všeliekom pre mnohé neduhy, vie odohnať komáre naozaj účinne. Túto aromatickú zeleninu pritom môžete použiť v interiéri aj exteriéri. Jedným strúčikom môžete potrieť okenné rámy v prípade, že chcete mať otvorené okno v noci a nemáte sieť. Ak sa však chystáte von, napríklad si posedieť na verande alebo grilovať na záhrade, vo večerných hodinách vás ochránia strúčiky cesnaku nakrájané na tenké kúsky.

Čím viac, tým lepšie, nech je aróma silná. Naukladajte ich na tanierik a položte niekde do vašej blízkosti. Znie to zvláštne, no naozaj to funguje.

zdroj: kerzam.sk

Citróny s klinčekom

Účinným odpudzovačom komárov sú aj citrusy. Stačí, ak limetku alebo citrón rozkrojíte na dve polovice. Do každej napicháte niekoľko obyčajných klinčekov. Tento jednoduchý vynález môžete následne umiestniť kamkoľvek. Do spálne, kuchyne či do otvorených okien.

Jednoducho tam, kde chcete mať pokoj od komárov, napríklad i večer na terase. Vo večerných hodinách si tak môžete bez problémov nechať otvorené aj okná. Bonusom je, že okrem ochrany pred komármi získate aj akýsi osviežovač vzduchu. Celou miestnosťou sa totiž bude šíriť osviežujúca vôňa citrusov.

Tlejúca kávová usadenina

Kávová usadenina je obľúbenou „pomôckou“ v domácnostiach. Používa sa na kávový píling, na hnojenie rastlín či ako pomôcka proti komárom. Nerozpustnú zmes, ktorá vám zostane na dne šálky po dopití kávy, rozprestrite. Nechajte ju poriadne vysušiť a neskôr položte na alobal a zapáľte. Vytvoríte si tak kadidlo, ktorého dym odplaší a odpudí všetky komáre, muchy aj ďalší hmyz. Splodiny horenia nie sú pre ľudí zdraviu škodlivé.

Prírodný vlastný repelent

Nakoniec máme pre Seredčanov tip, ako si vyrobiť prírodný repelent. Repelent v malej nádobke, ktorý môžete mať vždy poruke. Na výrobu repelentu budete potrebovať jeden z éterických olejov.

Za najúčinnejší v boji proti komárom môžeme považovať tea tree olej, tymiánový, škoricový, klinčekový, eukalyptový, medovkový, mätový či levanduľový olej. Nájdete ich buď v lekárňach, drogériách, na internete a niektoré aj v predajniach so zdravými potravinami. Kvalitný esenciálny olej zmiešajte s normálnou čistou vodou alebo môžete dokonca s pleťovou vodou v pomere 1:40 (1 kvapka oleja a 40 kvapiek vody). Zmiešať ich môžete napríklad v malej nádobke s rozprašovačom a nosiť prakticky kdekoľvek. Následne stačí pokožku už len nastriekať ako bežným chemickým repelentom.

Receptov je veľké množstvo. Niekomu stačí zmiešať dokonca iba Alpu s klinčekmi, druhému zas funguje iba klinčekový olej s vodou. Odporúčame vám vyskúšať si niektorý z olejov na repelent a podľa potreby pridať aj iný druh oleja alebo zvýšiť koncentráciu toho pôvodného.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: tvojezdravie.sk
Zdieľať na Facebooku