04.03.2024, meniny má
8. apríla 2019

Hovorí Seredčanom niečo pojem eSport? Online hry sú čím ďalej tým viac populárnejšie

reklama

Esport, inak povedané profesionálne hranie, je veľmi rýchlo rozvíjajúca sa forma športu. Ide o elektronický šport, a teda sa súťaží v hraní elektronických hier. Možno vám napadne, že to nie je žiadny šport, ale v skutočnosti je to inak.

Profesionálni hráči z celého sveta pravidelne trénujú dlhé hodiny, združujú sa do profesionálnych klubov, hrajú rôzne turnaje, ligy a dokonca majstrovstvá sveta. Tieto sa práve nedávno uskutočnili v neďalekých Katowiciach. Celkovo ich sledovalo po celom svete cez 50 miliónov divákov a priamo na mieste cez 250 tisíc divákov. A keď už sme pri veľkých číslach, odmena za víťazstvo v hre Counter Strike bola milión dolárov, v hre Fortnite 600 tisíc dolárov.

Zdroj: sector.sk

Ktoré hry momentálne ovládli eSport scénu?

Tak ako vo svete športu sú rôzne disciplíny, tak vo svete eSportu sa hrajú rôzne hry. Dlhodobo najobľúbenejšie hry sú World of Warcraft, League of Legends, Counter Strike a jednoznačne najväčší boom v poslednej dobe zaznamenávajú hry Fortnite a aktuálne už aj Apex Legends, koré su tzv. battle royale hry. Tento typ hry spočíva v tom, že na mapu padne 100 ľudí a cieľom hry je zostať posledný nažive. 

reklama

Najväčšie hviezdy eSportu

Svet eSportu má takisto svoje „športové celebrity“, ktoré sledujú milióny ľudí po celom svete a zárobky týchto hviezd virtuálneho sveta sú astronomické. K najpopulárnejším patrí napríklad Richard Tyler Blevins alias Ninja, ktorý svoje hranie aj streamuje na platforme Twitch. Pri hraní hier ho sleduje v priemere 80 000 ľudí denne. Odhaduje sa, že mesačne mu hranie hier vynáša bez príjmov z reklám od sponzorov, ako je napríklad Red Bull, cca 650 000 dolárov. V minulom roku sa teda zaradil k najlepšie zarábajúcim športovcom sveta.

Hra Fortnite / Zdroj: epicgames.com

Zdroj: redbull.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: wikipedia.sk, IEM katowice, youtube.com
Zdieľať na Facebooku