13.08.2022, meniny má
24. júla 2020

Hrad Beckov je jedna z najbližších zreštaurovaných zrúcanín pri Seredi. Čo všetko vás tu v lete čaká?

Hrad Beckov je jedna z najbližších zreštaurovaných zrúcanín pri Seredi. Čo všetko vás tu v lete čaká?
Zdroj: hrad-beckov.sk
reklama

Hrad Beckov je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorá sa nachádza v strednom Považí na beckovskej vápencovej skale. Keďže hrad sa postupom času zmenil na ruinu, v minulom storočí sa uskutočnila rozsiahla prestavba, aby hrad mohol byť sprístupnený verejnosti. Dnes je jednou z najznámejších slovenských zrúcanín a teší sa obľube mnohých turistov.

Hrad nedobili ani Turci

Už vo včasnom stredoveku bolo na tomto mieste vybudované veľkomoravské hradisko, ktoré sa stalo základom budúceho hradu. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už z 12. storočia. V 14. storočí sa Beckov stal vlastníctvom Matúša Čáka Trenčianskeho, nazývaného aj pán Váhu a Tatier. Neskôr sa hrad stal majetkom šľachtickej rodiny Stiborovcov, za ktorých zažil svoju zlatú éru.

Sedmohradský vojvoda Stibor zo Stiboríc si hrad zvolil za svoje rodové sídlo a prestaval ho podľa vzoru kráľovských hradov. V rukách ďalších šľachticov sa sídlo postupne menilo na obranný hrad, ktorý v roku 1599 odolal aj tureckému vpádu. V roku 1729 sa na hrad preniesol požiar z mestečka Beckov pod ním a hrad ako obytné sídlo nadobro zanikol.

Zdroj: hrad-beckov.sk

reklama

Povesť o vzniku hradu

Okrem samotnej histórie sa k hradu viaže aj mnoho povestí. Jednou z najznámejších je práve povesť o vzniku hradu, ktorá sa viaže k dvornému bláznovi vojvodu Stibora. Tento dvorný šašo sa volal Becko a svojho pána zabával tak dobre, že Stibor mu sľúbil splniť čokoľvek, čo bude chcieť. Becko ukázal na jedno končité bralo a povedal, aby mu Stibor do roka a do dňa na tom brale postavil krásny hrad. Stibor vraj svoje slovo dodržal.

Prečo sa ho oplatí navštíviť?

Okrem klasických prehliadok so sprievodcom, počas ktorých sa dozviete množstvo informácií a zaujímavostí zo života na hrade, sa tu často konajú aj sprievodné akcie. Napríklad rôzne vystúpenia, sokoliari, lukostreľba, výstava rozprávkových bytostí či hospodársky dvor. Alebo sa sem môžete vybrať počas rôznych podujatí, ako napríklad O čom hradné múry šepocú, divadelná nedeľa pre deti či rôzne koncerty. Stačí pravidelne sledovať stránku hradu.

Podľa nás je hrad Beckov jednoznačne dobrým nápadom na letný výlet s priateľmi či rodinou a deťmi. Približne trištvrte hodinku cesty autom a čaká vás bohatá história a nezameniteľná atmosféra jednej z najznámejších zrúcanín Slovenska.

zdroj: miribord.com

zdroj: miribord.com

zdroj: miribord.com

zdroj: miribord.com

zdroj: miribord.com

zdroj: miribord.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: miribord.com, hrad-beckov.sk
Zdieľať na Facebooku