22.10.2020, meniny má
25. septembra 2020

Hubárska sezóna je v plnom prúde. Kde všade ich na Slovensku nájdeme a ktoré si najčastejšie zamieňame?

Hubárska sezóna je v plnom prúde. Kde všade ich na Slovensku nájdeme a ktoré si najčastejšie zamieňame?
Zdroj: seredsity.sk
reklama

Slovensko je krásna krajina, z veľkej časti pokrytá lesmi, lúkami a poliami. Práve v tomto období ľudia vychádzajú do prírody nielen kvôli turistike a športovým aktivitám, ale aj pre zber húb. Hubárska sezóna je totiž v plnom prúde.

„Hubárčenie“ je na Slovensku dlhé roky veľmi populárne. Dlhoroční hubári majú poväčšine svoje tajné osvedčené miesta, kam sa radi vracajú. Tie môžete sledovať aj prostredníctvom webových stránok či iných aplikácií.

Kedy je ideálne obdobie na zber?

Huby, ako je známe, obsahujú veľké percentuálne zastúpenie vody. Huby teda rastú hlavne vtedy, keď je dostatočná vlaha. Na to, aby huby začali rásť, je potrebný dážď, no nie je to hneď po daždi, ako si veľa ľudí myslí.

Všetko chce svoj čas, ani zo semienka nie je hneď rastlinka. Najskôr sa po daždi vytvára podhubie, z tohto podhubia sa neskôr vytvárajú malé plodnice húb (spravidla to trvá od 1 do 3 týždňov). Hubárčiť sa chodí odnepamäti skoro ráno, ale nie je to pravidlom.

Aktuálny výskyt húb

Tým, ktorí sa chystajú na huby prvýkrát v tomto roku, môžu pomôcť informácie na webe nahuby.sk, kde môžu sledovať aktuálny výskyt húb. Ľudia tam zdieľajú svoje skúsenosti a publikujú taktiež fotky, koľko húb sa im podarilo nazbierať. Okrem lokality tak dostanete aj malý prehľad toho, čo si kde môžete nazbierať.

Hubárska sezóna je už v plnom prúde a na svoje si prídu hubári zo západného, stredného, ale aj východného Slovenska. Prakticky celé Slovensko je teraz obsypané hubami. Zavítať preto môžete do lesov pokojne aj pri Devínskej Novej Vsi či Pezinku. Samozrejme, úspech zaznamenáte aj v okolí Banskej Bystrice, Popradu, Košíc i mnohých ďalších oblastí.

Ľudia na stránke nahuby.sk zdieľajú svoje skúsenosti a informujú aj ďalších hubárov, či sa v danej oblasti nachádzajú alebo nenachádzajú huby.

zdroj: nahuby.sk

Zámeny húb

Môže sa vám, samozrejme, pritrafiť aj zámena húb, čo sa stáva pomerne často. Najčastejšie zámeny jedlej huby s jedovatou alebo nejedlou hubou sú hlavne muchotrávka zelená s pečiarkou poľnou (ľudovo šampiňónom). Ďalej si ľudia zvyknú zameniť bedľu vysokú s bedličkou šupinkatou. Pozor si treba dávať aj pri hríbe zrnitohlúbikovom, kedy môže nastať zámena s hríbom satanským.
Hřib satan: Jak ho poznat a neotrávit se? A jak se liší od kováře? | Blesk.cz

Hríb satanský. Zdroj: blesk.cz

Nahuby.sk - Fotografia - hríb zrnitohlúbikový Neoboletus luridiformis (Rostk.) Gelardi, Simonini & Vizzini

Hríb zrnitohlúbikový. Zdroj: nahuby.sk 

Pomoc nájdeme aj v aplikáciách

Veľkými pomocníkmi, ako si huby nezameniť alebo ako ich určiť, však môžu byť aj aplikácie. „Aplikácia Výskyt húb poskytuje jednoduchý a vždy aktuálny prehľad o raste húb na Slovensku na základe informácií zo stránok nahuby.sk. Je vhodným pomocníkom pre všetkých aktívnych hubárov, ale aj pre všetkých, čo chodia radi na hríby. Umožňuje taktiež zasielať nové správy o raste a výskyte húb na Slovensku,“ informujú vývojári, pričom aplikácia je vhodná pre operačný systém Android, ale aj iOS. Aplikácie si môžete stiahnuť v obchode Google Play. Netreba ale zabúdať, že nie vždy môžu hríby určiť správne.

Prestieranie HUBY | navliecky.sk

Zdroj: nahuby.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dobrenoviny.sk, nahuby.sk
Zdieľať na Facebooku