27.06.2022, meniny má
29. apríla 2022

Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci pripravilo zaujímavé podujatia k 50. výročiu založenia. Nenechajte si ujsť tento výnimočný program

Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci pripravilo zaujímavé podujatia k 50. výročiu založenia. Nenechajte si ujsť tento výnimočný program
Zdroj: FB Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci
reklama

Mesto Hlohovec sa môže ako jedno z mála miest na Slovensku pochváliť hvezdárňou a planetáriom zároveň. Observatórium v Hlohovci už vyše 50 rokov vykonáva osvetovú, vzdelávaciu, popularizačnú a vedeckú činnosť v oblasti astronómie.

Pri príležitosti tohto krásneho okrúhleho výročia založenia si pre vás observatórium pripravilo zaujímavý program.

Zaujímavý program pre malých aj veľkých

Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci vás už túto sobotu 30. apríla 2022 pozýva na podujatia k 50. výročiu založenia Hvezdárne v Hlohovci, ktoré budú pre návštevníkov pripravené zdarma.

  • 13.00 hod. Kamilkine dobrodružstvá s Malým princom – pre najmenších je pripravená dobrodružná cesta Kamilky s Malým princom pri putovaní Slnečnou sústavou na hviezdnom voze;
  • 15.00 hod. Obhliadka hvezdárne a astronomických prístrojov, teleskopické pozorovanie aktivity najbližšej hviezdy Slnka – podujatie pre širokú verejnosť;
  • 17.00 hod. Filmový večer s astronómiou – podujatie pre staršiu mládež a dospelých;
  • 19.00 hod. Prednáška z astronómie – podujatie pre staršiu mládež a dospelých;
  • 21.00 hod. Teleskopické pozorovanie astronomických objektov na jarnej hviezdnej oblohe – podujatie pre širokú verejnosť (bude organizované len za priaznivej meteorologickej situácie).

O hvezdárni

Hvezdáreň a planetárium v Hlohovci ponúka a organizuje množstvo programov pre školy a verejnosť, ako napríklad pozorovania, prednášky, semináre, prezentácie pozorovaní, premietania odborných i vzdelávacích filmov či fotogalérie z pozorovaní. Pre žiakov ZŠ a študentov SŠ realizuje záujmovú činnosť v rámci Astronomického krúžku a Klubu mladých astronómov.

reklama

Observatórium v Hlohovci má k dispozícii kvalitnú pozorovaciu techniku. Disponuje druhým najväčším ďalekohľadom na Slovensku. Zistenia z pozorovaní, ktoré sa vďaka tomuto ďalekohľadu realizujú, sú pravidelne publikované v odbornej časopiseckej literatúre.

Súčasťou hvezdárne je aj planetárium. Disponuje zaujímavou sálou s kapacitou 56 miest, kde je umiestnené planetárium ZKP-2 firmy Zeiss, ktoré umožňuje premietať na kopulu umelú oblohu, Slnko, Mesiac, planéty, hviezdy viditeľné voľným okom, Mliečnu dráhu, a to všetko v rôznych ročných obdobiach a zo zemepisných šírok od severného pólu po južný.

Zdroj: FB Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: hvezdaren.org, FB Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika v Hlohovci
Zdieľať na Facebooku