05.03.2021, meniny má
17. januára 2021

Igor Matovič vyhlásil ďalšie celoplošné testovanie. Okresy s horšími výsledkami si ho následne zopakujú aj druhýkrát

Igor Matovič vyhlásil ďalšie celoplošné testovanie. Okresy s horšími výsledkami si ho následne zopakujú aj druhýkrát
Zdroj: seredsity.sk/ V. Škodová
reklama

Predseda vlády SR Igor Matovič po nedeľňajšom rokovaní uviedol, že zákaz vychádzania bude spojený s jednorazovým celoplošným testovaním. Následne budú opäť testované len okresy so zlými výsledkami.

V Seredi je v prevádzke odberové miesto na Kasárenskej ulici

Kontinuálne testovanie na ochorenie COVID-19 sa začne od 18. januára a skončí sa 26. januára 2021. Zákaz vychádzania sa predlžuje do 7. februára 2021. 

Občania sa môžu ísť otestovať v mobilných odberových miestach. Celkove bude v prevádzke 250 mobilných odberových miest, kde sa bude možné dať otestovať antigénovými testami, a na vyše 100 miestach aj PCR testami. Minister zdravotníctva Marek Krajčí doplnil, že testujú aj podniky.

V Seredi je stále aktuálne odberové miesto na Kasárenskej ulici, kde sa môžete nechať otestovať od 10:00 do 12:00, a od 12:45 do 18:00 hod. Objednať sa na konkrétny čas nie je možné.

Zlé okresy sa budú musieť preukázať novým testom

Výsledky celoplošného testovania budú známe 29. januára. Slovensko sa rozdelí na 37 horších a 36 lepších okresov.

Okresy s najhoršími výsledkami si po skríningu prejdú testovaním ešte raz. Obyvatelia týchto okresov sa budú musieť preukázať novým testom, čím dostanú výnimku zo zákazu vychádzania. Negatívny test nemôže byť starší než 7 dní.

Negatívnym testom sa bude nutné preukázať od 27. januára aj pri vstupe do zamestnania. Občania vo veku 15 až 65 rokov budú musieť mať potvrdenie aj pri vychádzke do prírody.

Lepšie okresy sa vrátia do súčasného stavu a nebudú sa musieť preukazovať negatívnym testom.

Po testovaní nasleduje COVID automat

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího by sa situácia mohla zlepšiť aj od 1. februára, a vtedy by sa mohol covid automat dostať do bordovej fázy. Následne by sa začalo uvažovať aj nad otváraním niektorých ročníkov škôl –prvý stupeň základných škôl, koncové ročníky základných a stredných škôl.

„Ľudia budú mať deväť dní a budú si môcť vybrať, kde sa nechajú otestovať,“ doplnil minister práce Milan Krajčí. Ďalej uviedol, že pri jesennom celoslovenskom testovaní nemali pripravený scenár, čo bude nasledovať po testovaní. Teraz je týmto scenárom COVID automat.

„Situácia je veľmi kritická, ale dobrá správa je, že vďaka trpezlivosti ľudí postupne začínajú klesať čísla a začíname rozmýšľam nad tým, čo a kedy budeme môcť otvárať. V podstate sme tesne za vrcholom. Ak sa pozrieme na iné krajiny, čakalo by nás ešte niekoľko týždňov obmedzovania,“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: Zdroj: pravda.sk, teraz.sk
Zdieľať na Facebooku